Ochrona zdrowia

Ochrona zdrowia

Co koronawirus zrobił nam z mózgiem? "Szukał wielu najróżniejszych dróg dotarcia do układu nerwowego"

Pandemię COVID-19 najczęściej kojarzymy z dolegliwościami układu oddechowego. Dość szybko okazało się, że wirus SARS-CoV-2 jest również niebezpieczny dla naszego mózgu. - Wirus w nietypowy sposób atakował komórki nerwowe. Otóż zamiast bezpośredniego ataku na te komórki, wywoływał bardzo nasilone procesy zapalne - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak. Neurolog zwraca uwagę, że u niektórych pacjentów dochodziło do niebezpiecznego dla życia niedotlenienia mózgu, którego pacjenci w ogóle nie odczuwali.

Długie kolejki do psychiatrów dziecięcych

Niezmiennie utrzymuje się tragiczny stan psychiatrii dziecięcej. W szpitalu w Siedlcach z pracy zrezygnowała jedyna psychiatra dziecięca. Nowa już jest, ale na razie pracuje tylko dwa dni w tygodniu. Najbliższy wolny termin ma prawie za rok. Łukasz Wieczorek.

Opieka okołoporodowa do poprawy

Poprawki w opiece okołoporodowej mają dotyczyć nie tylko znieczulenia w trakcie porodu, ale także tego co kobieta doświadcza przed i po porodzie dziecka. To nie jest tak, że przyjazne procedury nie istnieją - owszem są, tylko jest też szpitalna praktyka, która jest pełna bólu i niepewności.

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem

Sztab w Ministerstwie Zdrowia z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w związku z COVID-19. Problemem jest przede wszystkim wzrost zachorowań, kwestia dostępności szczepionek i leków. Realnie zakażonych może być nawet 70 tysięcy osób dziennie - resort zdrowia czeka na kolejną dostawę szczepionek. Władze chcą zabezpieczyć w nie DPS-y i osoby z grup ryzyka. Lekarze apelują o odpowiedzialność w święta. Anna Wilczyńska.