Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy

Jest kolejny projekt dotyczący Izby Dyscyplinarnej. Pierwszy złożył prezydent Andrzej Duda, teraz do Sejmu wpłynął drugi, autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Kwestia tej Izby jest ważna, bo oddziela nas od pieniędzy z Funduszy Odbudowy. Maria Mikołajewska.

Polska wciąż nie dostała pieniędzy z głównej puli Funduszu Odbudowy. Unia powiązała je z praworządnością i polski rząd się na to zgodził, ale teraz zobowiązań nie spełnia. Czas leci, Polacy czekają, a Michał Gołębiowski przypomina, na co te miliony miałyby zostać przeznaczone.

Czy PiS może zrezygnować z miliardów euro z unijnych funduszy? Mówi się o tym coraz głośniej. Dzieje się to mimo, że w wyborach to właśnie politycy PiS chwalili się pieniędzmi, które miały do Polski trafić z Funduszu Odbudowy. Zwrot akcji może wynikać z oporu Komisji Europejskiej, która wypłaty uzależnia od naprawy praworządności. Ewa Koziak.

Komisja Europejska wciąż prowadzi dyskusje z Polską i Węgrami na temat krajowych planów odbudowy - mówił w środę w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący Komisji. Środki z funduszy odbudowy są niezbędne i potrzebne, ale nie wyrzekniemy się suwerenności - odpowiadają europosłowie z Prawa i Sprawiedliwości. Maciej Warsiński.

W Polsce od sześciu lat widzimy wiele różnych reform, które mają negatywny wpływ na stan praworządności — powiedział unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. W czwartek gościł w TVN24 w "Faktach po faktach" i podkreślał, że dopóki Polska nie zacznie wykonywać wyroków TSUE, nie zobaczy pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy po pandemii. Michał Tracz.