Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Ustawa "Yeti". Pytania o sprawdzanie szczepień i brak działań rządu w walce z pandemią

Projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 wciąż czeka na swoją kolej w Sejmie. Eksperci i opozycja zwracają tymczasem uwagę, że mimo pogarszającej się sytuacji epidemicznej władze nie podejmują stanowczych kroków w walce z koronawirusem. Zarzucają rządzącym kierowanie się sondażami i działanie na własną, polityczną korzyść. - Słynna ustawa ministra Niedzielskiego dotycząca weryfikacji szczepień jest jak Yeti - wszyscy o niej mówią, a nikt jej nie widział - stwierdził rzecznik PSL Miłosz Motyka. Profesor Andrzej Matyja stwierdził w TVN24, że w Polsce obowiązuje "wariant szwedzki", czyli "nie robienie niczego" w walce z pandemią. Doktor Paweł Grzesiowski podkreślił, że największą stratą dla państwa i gospodarki jest utrata życia obywatela.

Coraz trudniejsza sytuacja epidemiczna w Polsce

W czwartek odnotowano niemal 25 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 370 zgonów na COVID-19. Zapełniają się szpitale i oddziały covidowe. Na oddziałach intensywnej terapii średnia wieku to teraz 30 lat - alarmują lekarze i apelują do rządzących o nowe restrykcje, szczególnie dla niezaszczepionych. Restrykcji nie będzie przynajmniej na razie, kontroli paszportów też nie, chociaż projekt poselski wpłynął do Sejmu. Anna Wilczyńska.

Antyszczepionkowcy. Dopiero w szpitalu zmieniają zdanie

Nie chcą się szczepić i do tego samego namawiają innych. W internecie antyszczepionkowcy "udowadniają" brak pandemii, dopóki sami nie trafią na oddział covidowy. Niektórzy idą jeszcze krok dalej. W Bolesławcu pacjentka z koronawirusem oszukiwała lekarzy, że jest zaszczepiona - miała sfałszowany certyfikat. Przyznała się dopiero, gdy podłączano ją do respiratora. Łukasz Łubian.

"Tak łatwo przychodzi nam rezygnacja z możliwości ocalenia życia"

Polski rząd nie zaostrza restrykcji w związku z rosnącą falą zakażeń koronawirusem. Twierdzi, że stawia na egzekucję obecnych uregulowań. Europejskie kraje, w których zaszczepiło się więcej osób, stosują inną taktykę walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Sprawdza się między innymi tak zwane paszporty covidowe. Materiał magazynu "Polska i Świat".