Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik się zaszczepił. Wicepremier: jestem za

Źródło:
TVN24
Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Henryk Kowalczyk: jestem za
Weryfikacja szczepień w miejscu pracy. Henryk Kowalczyk: jestem zaTVN24
wideo 2/9
kowalczykcovid

Jestem za wprowadzeniem weryfikacji szczepień w miejscu pracy - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zastrzegł jednak, że należy zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych pracowników. Szef resortu rolnictwa odniósł się też do rekompensat za wzrost cen energii, inflacji oraz podwyżek stóp procentowych.

- Jeżeli zabezpieczymy to, żeby nie wyciekały dane, informacje (o pracownikach - red.), to jestem za - mówił Kowalczyk o projekcie ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony.

- Pracodawcy mogą dobrze regulować pracownikami - zaszczepionych wysyłać do kontaktu z klientami, a niezaszczepionych przesuwać w inne miejsce, by nie tracili, ale żeby było bezpieczniej i żeby nie rozprzestrzeniał się COVID - mówił.

Wicepremier uważa, że w Polsce nie powinno być obowiązkowych szczepień. - Obowiązkowych szczepień nie ma w Polsce i myślę, że nie będzie. Każdy ma swoją wolność, każdy odpowiada za swoje zdrowie i życie, niech tak zostanie. Natomiast jeśli narusza (osoba niezaszczepiona - red.) swoim zachowaniem zdrowie i życie innych, to myślę, że ograniczenia są dość istotne - mówił.

- Obowiązkowe szczepienia byłyby pewnie trudne do realizacji dodał wicepremier.

Kowalczyk zastrzegł jednocześnie, że wspierałby możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia.

Według organizacji pracodawców przedsiębiorcy od dawna czekają na przepisy umożliwiające im sprawdzenie, który pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, ponieważ przepisy takie pozwoliłyby zapewnić bezpieczne warunki zatrudnienia w zakładach pracy.

Z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan na początku sierpnia tego roku wynika, że 80 proc. pracodawców uważa, że powinno mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych i którzy są to pracownicy.

Również Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) podkreśla, że środowiska gospodarcze od dawna zwracają uwagę na konieczność szybkiego przyjęcia przepisów dotyczących weryfikacji szczepień wśród pracowników.

Zdaniem ZPP informacja o szczepieniu pracownika pozwoli skuteczniej zarządzać ryzykiem epidemicznym na poziomie poszczególnych zakładów, w rezultacie może istotnie przyczynić się do zmniejszenia liczby zakażeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rekompensaty za wzrost cen prądu

Henryk Kowalczyk był też pytany, ilu mieszkańców wsi dostanie dopłaty do rachunków za prąd. - Nie wiem. To będzie zależało od ich zamożności, bo taka jest przymiarka. Szacuje się, że może to być około trzech milionów osób, wszystko zależy od dochodów i zamożności - mówił.

Dodał, że kryterium będzie to "ile ktoś zarabia". - Jeśli cena prądu wpłynie na duży ubytek w jego budżecie to otrzyma częściową rekompensatę, czyli tak zwaną tarczę antyinflacyjną spowodowaną wzrostem cen energii - powiedział.

Poinformował, że rekompensaty mają zacząć być wypłacane od 1 stycznia. - Ale również można je wprowadzić w lutym, marcu z mocą od 1 stycznia. Jeżeli chodzi o opóźnienie, to (ewentualnie kwestia - red.) kilku tygodni - dodał.

Marcin Zaborski zwrócił uwagę, że przy obniżeniu stawki VAT na prąd wszyscy płacilibyśmy mniejsze rachunki. Dziennikarz zapytał, dlaczego takie rozwiązanie nie może wejść w życie. - Bo wszyscy moglibyśmy skorzystać, a dobrze, żeby skorzystali ci którzy najbardziej tego potrzebują. Jeżeli już pomagamy, to pomagamy najuboższym - stwierdził wicepremier i minister rolnictwa.

Inflacja a wzrost wynagrodzeń

Henryk Kowalczyk odniósł się też do wynagrodzeń w budżetówce. Marcin Zaborski zapytał, czy wzrost zarobków był tam wyższy niż inflacja.

- Za ostatni rok nie. Natomiast przymiarka jest taka, że sfera budżetowa otrzyma 6 proc. podwyżki na przełomie roku. To jest mniej niż inflacja, natomiast nie wiadomo ile wyniesie ona w przyszłym roku. Mam nadzieję, że będzie mniejsza - powiedział.

Podwyżka stóp procentowych

Odnosząc się do podwyżek stóp procentowych Kowalczyk mówił, że "prezes Glapiński ma dylemat". - Ja to rozumiem. Każde podniesienie stóp procentowych, bo tylko tak można regulować inflację, powoduje hamowanie gospodarki. Myślę, że ten wzrost gospodarczy po pandemii powoduje inflację i to nie jest zjawisko tylko w Polsce. W Europie, całej Unii Europejskiej inflacja już jest ponad 4 proc. - dodał.

- Faktem jest, że duszenie inflacji poprzez stopy procentowe może zawrócić gospodarkę. Ja bym się bał takich radykalnych rozwiązań. Pamiętam lata 90-te, gdy Balcerowicz zdusił inflację niszcząc gospodarkę. Bezrobocie jest w tej chwili bardzo małe i to jest ta wielka zasługa, że mamy w Polsce oczywiście presję płacową, to jest fakt, inflacyjna rzecz, ceny energii niezależne zupełnie od nas, te kilka rzeczy się nakłada. Ważne jest, by zarobki rosły szybciej niż inflacja. Nie mówimy tutaj tylko o sferze budżetowej, ale o wszystkich zarobkach – mówił Kowalczyk.

Nowy minister rolnictwa odniósł się także do wywiadu na antenie Radia Zet, podczas którego mówił o ratach kredytów, które ulegną zmianie przez podwyższenie poziomu stóp procentowych. Prowadząca program Beata Lubecka powołała się wtedy na wyliczenia, według których przeciętna rata kredytu wzrośnie o 221 złotych. - Więcej? Nie sądzę. Chyba nie potrafią liczyć. No jak przez 1 proc. można płacić (więcej -red.) 200 złotych miesięcznie. Trzeba to po prostu policzyć, a nie opowiadać takie rzeczy - mówił.

Pytany, czy doliczył się, o ile wzrosły raty kredytów powiedział: "wtedy powiedziałem to pochopnie". - Jest to możliwe (taka podwyżka - red.) przy wysokich kredytach, jeżeli kredyt przekracza 200 tysięcy w danym momencie to jest to możliwe. Ja posłużyłem się skrótem myślowym o średniej kredytowej, a nie najwyższych kredytach - mówił.

- Powinienem mówić precyzyjniej, a nie że wszystkie kredyty, bo to nie wszystkie - ocenił.

Zdaniem Henryka Kowalczyka przy robieniu zakupów w kieszeni zostaje mu teraz więcej niż w poprzednich latach. Dopytywany przez Marcina Zaborowskiego przyznał jednak, że dostał niedawno 40-procentową podwyżkę.

- Tylko dwa lata temu była obniżka o 20 proc. Na inflację, podwyżki, na to co zostaje w kieszeni trzeba patrzeć nie w okresie kilku miesięcy, ale kilku lat - mówił. Zwrócił uwagę m. in. na wzrost płacy minimalnej.

Emerytury

Marcin Zaborski zwrócił uwagę, że za rządów PiS zwiększyła się liczba emerytów, którzy nie wypracowali sobie świadczenia w wysokości najniższej emerytury.

- To jest oczywiście problem przechodzenia na emerytury i stażu. Myślę, że pomoc dla osób najniżej zarabiających jest na tyle duża, że nie ma żadnego porównania, jeżeli chodzi o stan finansowy rodzin, nawet najuboższych, w porównaniu z poprzednimi latami - powiedział Kowalczyk.

Odniósł się też do emerytur stażowych. - Prawdopodobnie (takie przepisy - red.) będą - mówił. Dodał, że nad regulacjami pracuje "prawdopodobnie prezydent".

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Audyt otwarcia w Grupie PZU za lata 2016 - 2024 wykazał szkody na kwotę ponad 700 milionów złotych - poinformowała w czwartek spółka. Według niej odkryte nieprawidłowości dotyczą między innymi sfery zatrudnienia. Do prokuratury trafiły już trzy zawiadomienia.

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

Źródło:
PAP

Obowiązek stosowania czujek dymu i tlenku węgla w pierwszej kolejności ma dotyczyć nowych budynków - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański. Dodał, że projekt noweli zakłada, iż w przypadku budynków użytkowanych przewiduje się pięcioletni okres dostosowania.

Nowy obowiązek. Rząd szykuje rewolucję

Nowy obowiązek. Rząd szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

Placówki medyczne w Polsce informują o kłopotach w dostawach wykorzystywanych przy kroplówkach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Niektórym placówkom kończą się zapasy, a hurtownie są puste. W tej sprawie interweniował w Ministerstwie Zdrowia Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. W czwartek resort zabrał głos w tej sprawie.

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Źródło:
tvn24.pl

Portugalski rząd zapowiedział obniżkę podatków dla osób poniżej 35 roku życia - informuje BBC. Głównym celem inicjatywy ma być przekonanie młodych Portugalczyków do pozostania w kraju. Z fiskalnych zachęt będą mogli jednak skorzystać także obcokrajowcy.

Rok bez podatków. Skorzystają także obcokrajowcy

Rok bez podatków. Skorzystają także obcokrajowcy

Źródło:
BBC

Irlandzki przewoźnik Ryanair ogłosił, że w przyszłym roku, po sezonie zimowym, ograniczy połączenia z Hamburga, a także całkowicie wycofa się z lotnisk w Lipsku, Dreźnie oraz Dortmundzie. Firma tłumaczy tę decyzję wysokimi kosztami działalności na niemieckich lotniskach.

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski przekazał w czwartek, że rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała prezesa spółki Rafała Krzemienia. Szef MAP poinformował, że powodem było "niedochowanie najwyższych standardów" w zakresie konkursów na dyrektorów regionalnych.

Minister: prezes Totalizatora Sportowego odwołany

Minister: prezes Totalizatora Sportowego odwołany

Źródło:
PAP

W przyszłym roku akcyza w przypadku pół litra wódki wzrośnie z 15,22 do 16 złotych - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Marcin Łoboda.

Akcyza na wódkę w górę

Akcyza na wódkę w górę

Źródło:
PAP

Osłony energetyczne zostaną przedłużone na kolejny rok - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie, jak podkreśliła, o tym, jaką formę przybierze rządowe wsparcie, będzie można dokładnie powiedzieć po zatwierdzeniu budżetu państwa.

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Źródło:
PAP

Eksperci już szacują straty, jakie może wywołać huragan Milton. Według analityków z Wall Street w najczarniejszym scenariuszu szkody mogą wynieść nawet 175 miliardów dolarów. Podsumowanie kosztów kataklizmu przygotowała Paula Praszkiewicz z TVN24 BiS.

Milton może spowodować horrendalne straty. Policzono, ile mogą kosztować

Milton może spowodować horrendalne straty. Policzono, ile mogą kosztować

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Unilever podał, że sprzedał Arnest Group całą swoją rosyjską działalność - podał portal stacji CNN. Nie ujawniono kwoty transakcji. Według marcowej analizy Reutersa exodus firm z Rosji kosztował zagraniczne przedsiębiorstwa ponad 107 miliardów dolarów odpisów i utraconych przychodów.

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Źródło:
CNN

Łączna kwota naruszeń wynikająca z audytu w Grupie Agencji Rozwoju Przemysłu to 415 milionów złotych - poinformował w czwartek zarząd ARP. "W wyniku przeprowadzonych kontroli złożono zawiadomienia do prokuratury" - przekazano. Były zarząd zaprzecza "wszelkim" stawianym przez nowe władze spółki zarzutom.

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny skorygował dane o PKB Polski w 2023 roku, według najnowszego szacunku polska gospodarka urosła w ubiegłym roku o 0,1 procent - wynika z komunikatu urzędu. W kwietniu GUS szacował, że PKB wzrósł w 2023 roku o 0,2 procent.

Korekta PKB. GUS podał najnowsze dane

Korekta PKB. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Posłowie skierowali do sejmowej komisji finansów rządowy projekt ustawy zwiększający akcyzę na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie, czyli podgrzewane wyroby tytoniowe oraz płyn do papierosów elektronicznych.

Do komisji trafił projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy na papierosy i tytoń

Do komisji trafił projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy na papierosy i tytoń

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło zawiadomienie o kampanii wycofania odkurzaczy bezprzewodowych marki Philips. Powodem jest stwierdzenie wady w akumulatorach, które mogą przegrzewać się i w konsekwencji zapalić.

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o stosowaniu praktyk ograniczających konkurencję przez SGB-Bank - przekazano komunikacie.

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie SGB-Bank

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie SGB-Bank

Źródło:
PAP

- To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór. To jest tak, że zgłaszamy własną ustawę, dlatego że nie udało się porozumieć w ramach rządu. Zostanie złożona w najbliższych dniach, na pewno w październiku, i ona będzie mieściła się w limicie 4 miliardów złotych, które nam zagwarantował w przyszłym budżecie pan minister Domański - powiedział Ryszard Petru (Polska 2050) w programie "Rozmowa Piaseckiego" na temat składki zdrowotnej.

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

Źródło:
tvn24.pl

Smutne rekordy i dane, które martwią. W ostatnim roku urodziło się rekordowo mało dzieci. Liczba Polaków zmalała o 130 tysięcy. To tak, jakby z mapy naszego kraju zniknęło miasto wielkości Opola. Niedługo połowa Polaków będzie po 50. Demograficzny dramat nie wróży nic dobrego. Jakie będą tego konsekwencje i jakie są szanse na zmianę tej sytuacji?

To już nie kryzys, tylko katastrofa

To już nie kryzys, tylko katastrofa

Źródło:
TVN24

- W ciągu ostatniej dekady ceny mieszkań eksplodowały. Dzisiaj 10 procent gospodarstw domowych przeznacza 40 procent budżetu na mieszkanie - mówiła Iratxe Garcia Peres, szefowa grupy S&D, w Parlamencie Europejskim. KE chce uruchomić europejski program budowy niedrogich mieszkań i w jego ramach m.in. wzmacniać publiczne i prywatne inwestycje w mieszkalnictwo oraz współpracować z instytucjami finansowymi.

Pomysł na europejski program budowy niedrogich mieszkań

Pomysł na europejski program budowy niedrogich mieszkań

Źródło:
PAP

Dostęp do internetu w Turkmenistanie jest prawdopodobnie najdroższy na świecie, jego prędkość jest jedną z najniższych, a ceny ustala prezydent - podał opozycyjny portal turkmen.news.

Najwolniejszy, najdroższy, a cenę ustala prezydent. Media opozycyjne o internecie

Najwolniejszy, najdroższy, a cenę ustala prezydent. Media opozycyjne o internecie

Źródło:
PAP

Nie żyje Ratan Tata, emerytowany prezes jednej z największych korporacji w Indiach, Tata Sons - donosi Reuters. Sławę przyniosły mu odważne przejęcia i dynamiczny rozwój biznesu. Miał 86 lat.

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl.

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat, będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tys. zł brutto miesięcznie - zakłada projekt ustawy, który w środę poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Specjalne świadczenie dla stulatków. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów

Specjalne świadczenie dla stulatków. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów

Źródło:
PAP