Apel o zwolnienie z janosikowego, odroczenie płatności dla przedsiębiorców. Decyzje Rady Warszawy

Źródło:
PAP
Rafał Trzaskowski o wsparciu dla przedsiębiorców
Rafał Trzaskowski o wsparciu dla przedsiębiorców Facebook, Rafał Trzaskowski
wideo 2/3
Rafał Trzaskowski o wsparciu dla przedsiębiorców Facebook, Rafał Trzaskowski

Pracują w dużej mierze zdalnie Rada Warszawy podjęła decyzję dotyczące między innymi odroczenia płatności dla przedsiębiorców i kąpieliska na Jeziorku Czerniakowskim. Samorządowcy apelowali również w sprawie janosikowego do rządu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rada Warszawy przyjęła w czwartek projekt stanowiska w sprawie zwolnienia z obowiązku opłacania przez miasto do budżetu państwa tak zwanego janosikowego. Za przyjęciem projektu stanowiska głosowało 39 radnych, 18 było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu. - W tej chwili borykamy się z ogromnymi problemami finansowymi – argumentował wiceprzewodniczący rady Sławomir Potapowicz z Koalicji Obywatelskiej. Ocenił, że te problemy będą narastały w miarę utrzymywania się epidemii. Według niego pieniądze z janosikowego powinny zostać w Warszawie, by mogły zostać przeznaczone na walkę ze skutkami epidemii. Przypomniał, że tylko w tym roku stolica musi wpłacić do budżetu państwa aż 1,2 miliarda złotych, a w kolejnych latach kwota janosikowego będzie się zwiększać.

Przedłużenie terminów płatności dla przedsiębiorców

Stołeczni radni zadecydowali też w czwartek o automatycznym odroczeniu o 90 dni terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z pandemią koronawirusa. Za uchwałą głosowało 58 radnych, nikt nie był przeciwko, dwoje radnych wstrzymało się od głosu.

Uchwała została podjęta w oparciu o specustawę o koronawirusie z 2 marca pozwoli przedsiębiorcom na skorzystanie z przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości bez konieczności składania wniosków w tej sprawie. Przegłosowana wraz z nią autopoprawka zakłada rozszerzenie tej możliwości również na organizacje pozarządowe.

Zgodnie z przepisami zawartymi w specustawie rada gminy może podjąć taką decyzję w stosunku do przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 roku, mogą zostać przedłużone najpóźniej do 30 września 2020 roku.

Uchwała skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, niezależnie od wielkości, formy prawnej, sektora, czy innych kryteriów. Wsparcie będzie więc środkiem o charakterze generalnym, pozbawionym znamion pomocy publicznej. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego z mocą od dnia 1 kwietnia. Jak podkreślono, nadanie jej wstecznej mocy obowiązującej jest uzasadnione nadzwyczajnymi okolicznościami związanymi z szerzeniem się zakażeń i choroby COVID-19.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Od września kąpielisko na Jeziorku Czerniakowskim

Rada Warszawy przegłosowała też, że od czerwca do połowy września na Jeziorku Czerniakowskim będzie funkcjonowało kąpielisko. Z wnioskiem o umieszczenie w wykazie kąpielisk kąpieliska pod nazwą Jeziorko Czerniakowskie wystąpił w grudniu ubiegłego roku mokotowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Za tym pomysłem opowiedzieli się jednogłośnie wszyscy stołeczni radni. Uchwała przewiduje, że kąpielisko na Jeziorku Czerniakowskim będzie funkcjonowało od 1 czerwca do 13 września.

Zgodnie z uchwałą, długość wykorzystywanej na kąpielisko linii brzegu wynosić będzie 30 metrów, a maksymalna liczba osób korzystających z kąpieli to 500 osób dziennie. Na czas funkcjonowania kąpieliska teren będzie wyposażony w toalety przenośne, kosze na śmieci oraz kontenery na odpady. W uchwale zaznaczono, że teren położony jest w rezerwacie przyrody "Jeziorko Czerniakowskie", jednak planowane działania są zgodne z planem ochrony dla takiego obszaru.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe przejęte

Radni zdecydowali też, że spółka MPT zostanie rozwiązana, a jej majątek przeniesiony na Miejskie Zakłady Autobusowe w zamian za udziały, które miasto obejmie w podwyższonym kapitale zakładowym przewoźnika autobusowego. Kapitał zakładowy MPT wynosi 15 497 000 złotych. Uchwałę poparło 32 radnych, 20 zagłosowało przeciwko, a sześciu radnych wstrzymało się od głosu.

Wątpliwości w zakresie tego, czy takie rozwiązanie będzie korzystne dla Miejskich Zakładów Autobusowych, wyrażali podczas czwartkowej sesji Rady Miasta radni PiS. Odpowiadając na nie, Paweł Sukiennik ze stołecznego Biura Nadzoru Właścicielskiego podkreślał, że MPT nie jest w stanie samodzielnie przetrwać, a alternatywą jest konieczność likwidacji spółki. - Wielokrotnie były podejmowane próby prywatyzacji spółki, zakończone niepowodzeniem, ponieważ nie złożono ofert - podkreślał.

O tym, że takie rozwiązanie jest "optymalne z punktu widzenia budżetu miasta", przekonywał również cytowany w komunikacie ratusza prezydent miasta Rafał Trzaskowski. "Podejmowaliśmy wielokrotne próby prywatyzacji i restrukturyzacji naszej spółki taksówkowej. Silna konkurencja i aktualna sytuacja na rynku przewozów taksówkowych tylko przyspieszyły naszą decyzję. Dalszy rozwój MPT był niemożliwy, spółce groziła utrata płynności i szybka upadłość" – podkreślił.

W komunikacie miasto poinformowano, że nie poniesie ono żadnych wydatków w związku z konsolidacją. W nowej strukturze zachowane zostaną znak firmowy i tradycja związana z logo firmy. "Infrastruktura i doświadczenie pracowników przejmowanej spółki stworzą możliwość wykorzystania tych atutów m.in. do wykonywania zadań, związanych z miejskimi programami socjalnymi dla mieszkańców (taksówka dla seniora, obsługa kombatantów, przewóz osób niepełnosprawnych w ramach Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych" - poinformował ratusz.

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sławomir Potapowicz (zdjęcie ilustracyjne)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sochaczewa zlikwidowali nielegalnie działający salon gier. Mundurowi przejęli pięć automatów i pieniądze, które prawdopodobnie pochodziły z przestępczego procederu. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza Michała O. podczas jego zatrzymania. O. ma zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl