Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia: liczba zakażeń na stałym poziomie będzie rekomendacją do dalszego luzowania obostrzeń

Przeanalizujemy dane dotyczące zakażeń i ocenimy, jak wygląda sytuacja po zdjęciu części obostrzeń. Jeżeli liczba infekcji utrzyma się na stałym poziomie, to będzie rekomendacja do dalszego luzowania restrykcji - przekazał rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował też o planowanej zmianie dotyczącej testów drive thru dla osób w kwarantannie.

54 osoby zakażone koronawirusem w domu seniora. Jedna osoba zmarła

Liczba zakażonych koronawirusem podopiecznych i pracowników Domu Seniora "Bryza" w Koleczkowie wzrosła do 54 - poinformował we wtorek Piotr Syrocki ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie na Pomorzu. 69 pensjonariuszy zostało ewakuowanych z ośrodka i przewiezionych do trójmiejskich szpitali. W szpitalu jednoimiennym zmarł 92-letni podopieczny placówki.

"Nikt nie będzie traktował poważnie prezydenta wybranego w ten sposób"

Na te wybory będą patrzeć wszyscy obywatele, politycy, również ci na świecie. To, co się w nich stanie, jeśli się odbędą i ktokolwiek zostanie wybrany, będzie na arenie międzynarodowej zdelegitymizowanym prezydentem - podkreślił w "Debacie Faktów: kiedy wybory?" profesor Radosław Markowski z Uniwersytetu SWPS. - Prawo przestało być prawem, prawem stała się korzyść polityczna. Jeżeli coś jest korzystne dla władzy, to to się staje prawem. Organizuje się wybory na podstawie ustawy, która jeszcze nie jest prawem - dodał profesor Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Było ciężko. Miałem powikłania". Europoseł opowiedział o walce z koronawirusem

Jestem zdrowy, choć było ciężko. Miałem powikłania. Stąd równy miesiąc spędziłem w szpitalu. Ale dziś czuję się już bardzo dobrze - mówił w programie "Debata Faktów: kiedy wybory?" w TVN24 europoseł i wiceprezes PSL Adam Jarubas, który był zakażony koronawirusem. - Odebrałem poważną lekcję. Apeluję, żeby nie bagatelizować tej choroby - dodał.

"Debata Faktów: kiedy wybory?". Czy powinny się odbywać w czasach pandemii?

W programie "Debata Faktów: kiedy wybory?" zaproszeni goście rozmawiają o sytuacji związanej z zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi. Czy powinny się odbywać w czasach pandemii? Czy możliwe jest, by spełniały konstytucyjne wymogi i były równe, tajne i powszechne? A przede wszystkim czy byłyby bezpieczne dla zdrowia wyborców? 

Parafie angażują się w pomoc potrzebującym. "Niezwykły przywilej, ale także zobowiązanie"

"Wspólnota pomocy" to inicjatywa powstała w celu zapewnienia wsparcia osobom zagrożonym zakażeniem koronawirusem, przebywającym w izolacji, samotnym i ubogim. Pomoc jest organizowana wokół wspólnot kościelnych. Jeden z przedstawicieli akcji, Kuba Wygnański mówił, że to dla parafii "niezwykły przywilej, ale także zobowiązanie", ponieważ mają one łatwiejszy dostęp do osób potrzebujących pomocy. - Należy pamiętać, że parafia to nie jest tylko budynek, to nie są tylko księża, ale to są parafianie - dodał.