WIADOMOŚCI WYBORCZE

WIADOMOŚCI WYBORCZE

To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

W opublikowanym w piątek materiale wyborczym zrealizowanym na tle zalanego wodą terenu wystąpił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Tłumaczył, że to "nie był spot, to było wsparcie dla kandydatki Koalicji Europejskiej". Tego samego dnia i dzień wcześniej lider PO atakował przedstawicieli obozu rządzącego za "robienie kampanii" i "polityczny kabaret" na wałach przeciwpowodziowych.

Premier wprowadził w całym kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP dotyczący bezpieczeństwa teleinformatycznego. Obowiązuje do godziny 16. w poniedziałek 27 maja i jest związany z wyborami do Parlamentu Europejskiego - poinformował w piątek zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

Trwa kampania przed wyborami do europarlamentu i kandydaci starają się przekonać do siebie wyborców w każdy możliwy sposób. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są plakaty wyborcze. Nie zawsze jednak pojawiają się one w odpowiednich miejscach. Prymas Polski mówi wprost, że takie reklamy nie powinny być wieszane w przestrzeni kościelnej, ale nie każda parafia bierze te słowa do serca. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Według sondażu exit poll holenderska Partia Pracy zdobyła najwięcej głosów w wyborach europejskich. Konserwatywna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte znalazła się na drugim miejscu.

- Proszę, aby każdy mieszkaniec polskiego miasta, miasteczka i wsi miał w tym swój udział. Nie może zabraknąć żadnego głosu, bo to decyzja o tym, w jakiej Europie będzie wzrastać nasza ojczyzna - powiedział w orędziu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego prezydent Andrzej Duda. Zaapelował przy tym o wysoką frekwencję, która "będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskiej demokracji".

W tym francuskim miasteczku rządzi skrajna prawica. Henin-Beaumont jeszcze do końca lat 70. XX wieku było bogatym górniczym miastem. Teraz sytuacja się zmieniła. Jak? O to mieszkających tam Polaków pytała korespondentka TVN24 BiS, Anna Kowalska.

- W ostatecznym rozrachunku zawsze rozstrzygają wartości, tego trzeba w Europie bronić, bo to jest zagrożone - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania wyborczego w Rykach w województwie lubelskim. - Wybory do Parlamentu Europejskiego są równie ważne jak te do parlamentu polskiego - przekonywał.

Jesteśmy tu, żeby powiedzieć, jak ważne są te wybory. 26 maja musimy być przy urnach wyborczych. Dwa największe komitety wyborcze idą łeb w łeb. Będą decydować dziesiątki, setki głosów- mówił w czwartek w Łodzi lider PO Grzegorz Schetyna. - Chcemy pokazać, że samoorganizacja, dyscyplina, zaufanie, czyli to, co legło u podstaw powołania Koalicji Europejskiej, jest skuteczną walką o Polskę demokratyczną - dodał.

Matteo Salvini (Liga) usiłuje przekonać Włochów tym, że chce wyrzucić z kraju ponad pół miliona imigrantów i "odzyskać klucze do własnego domu". Luigi Di Maio (Ruch Pięciu Gwiazd) na jedynki w okręgach wystawia same kobiety i nazywa je grupą "Pięciu Doskonałości". Na czele Forza Italia staje niestrudzony 83-letni Silvio Berlusconi, który chciałby rozwijać kraj dzięki pieniężnym zastrzykom z Unii. Kim są najgłośniejsi kandydaci we włoskich wyborach do europarlamentu?

Kandydat europejskiej chadecji na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej Manfred Weber odwiedza w czwartek Warszawę, gdzie spotka się z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim i wesprze w kampanii wyborczej kandydatów Koalicji Europejskiej, między innymi Andrzeja Halickiego z Platformy Obywatelskiej.

Brytyjczycy i obywatele UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii głosują w czwartek w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ma to miejsce niespełna trzy lata po referendum w sprawie brexitu. W czwartek głosowanie odbywa się także w Holandii, gdzie antyunijne i populistyczne Forum Demokratyczne (FvD) może uzyskać 15 proc. - tyle samo, co rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

Zwracam się do innych ofiar pedofilii: nie dajcie się oskarżyć, zawstydzić. To nie jest wasza wina, nie zrobiliście nic złego - mówił w środę w Warszawie wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Potwierdził również, że sam w przeszłości padł ofiarą molestowania seksualnego przez księdza. - Mam osobiste doświadczenie z tym zjawiskiem - zaznaczył.