Smog

Smog

Jakość powietrza w Chinach coraz gorsza. "Ta zima będzie sprawdzianem"

Jak wynika z najnowszych statystyk Greenpeace, jakość powietrza na północy Chin, w tym w Pekinie, była w październiku i listopadzie gorsza niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Zgodnie z szacunkami naukowców z organizacji Berkeley Earth smog zabija rocznie ponad półtora miliona mieszkańców tego kraju.

"Smog realnie nas samych zabija"

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia siedem milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. O przyczynach tego problemu oraz rosnącej świadomości Polaków mówili w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Sonik i Mirosław Proppé.

Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na alergika?

Jeszcze sto lat temu alergia była obserwowana niezwykle rzadko. Dziś uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a chorych, cierpiących na jej dokuczliwie objawy, jest coraz więcej. Badanie epidemiologiczne wskazują, że w Polsce problem alergii dotyka aż 40 procent populacji, z czego wielu alergików to osoby młode i dzieci. Co zatem przyczynia się do tak dużego wzrostu zachorowań?

WWF: Trujesz - płać. Handel emisjami ważny dla ekologicznego rozwoju

Ubóstwo energetyczne, przez które ludzie nie mogą zapewnić sobie dostępu do ogrzewania, jest w Polsce powszechne. Polacy często palą w piecach "byle czym", powodując szkodliwe emisje do atmosfery. Rozwiązanie problemu znalazła Francja. Pieniądze pochodzące z handlu emisjami przeznacza na termomodernizację budynków mieszkalnych. Zobacz odcinek stworzonej przez WWF serii "Punkt Krytyczny. Energia odNowa".

Złe powietrze zabija szybko. "W ciągu paru dni do kilkunastu tysięcy ludzi"

66 lat temu w Londynie smog w ciągu kilku dni przyczynił się do śmierci około 12 tysięcy osób. Obecnie rokrocznie z tego powodu umiera około 50 tysięcy mieszkańców Polski. Giną z powodu chorób wywołanych przez warunki smogowe, pyły zawieszone w powietrzu, przez substancje toksyczne, które wydostały się z kominów - mówił na antenie TVN24 profesor Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Przy takim zanieczyszczeniu, w Paryżu ogłoszono by alarm"

Poniedziałkowe normy jakości powietrza w wielu miejscach Polski pozostawiają wiele do życzenia. To już kolejny dzień, kiedy smog dusi, między innymi mieszkańców Krakowa. W przedszkolach często to właśnie jakość powietrza decyduje o tym, czy dzieci danego dnia wyjdą na spacer. Materiał "Faktów po południu" TVN24.