Prokurator wojskowy z Poznania postrzeli艂 si臋 w g艂ow臋 z legalnie posiadanej broni prywatnej oko艂o godziny 10.30 w poniedzia艂ek 9 stycznia. Chwil臋 wcze艣niej poprosi艂 dziennikarzy, by opu艣cili na chwil臋 sal臋, bo "chce j膮 przewietrzy膰". Gdy reporterzy opu艣cili gabinet, us艂yszeli huk. - Zobaczy艂em, 偶e za biurkiem le偶y prokurator, my艣la艂em, 偶e zemdla艂. Kiedy podszed艂em, zobaczy艂em, 偶e ma zakrwawion膮 g艂ow臋, chwil臋 p贸藕niej zauwa偶y艂em bro艅. Pr贸bowa艂em mu pom贸c i prosi艂em o pomoc operator贸w kamer, ale oni tylko filmowali - powiedzia艂 艁ukasz Cie艣la z "G艂osu Wielkopolskiego".
Zanim prokurator strzeli艂 do siebie, wcze艣niej w emocjonalny spos贸b odczyta艂 o艣wiadczenie, w kt贸rym odnosi艂 si臋 do medialnych zarzut贸w o z艂amanie prawa w nadzorowanym przez siebie post臋powaniu o przecieki ze 艣ledztwa ws. katastrofy smole艅skiej.
Niejasne pods艂uchy
Spraw臋 umorzy艂a w po艂owie grudnia Prokuratura Okr臋gowa w Warszawie, do kt贸rej trafi艂a z Poznania. Po tym prokurator generalny Andrzej Seremet zleci艂 Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie zbadanie umorzenia, w tym m.in. kwesti臋 wyst臋powania o billingi dziennikarzy przez Wojskow膮 Prokuratur臋 Okr臋gow膮 w Poznaniu. Tvn24.pl i inne media pisa艂y o tej sprawie. Wed艂ug "Gazety Wyborczej" prokuratura ta sze艣膰 razy z艂ama艂a prawo, 偶膮daj膮c by operatorzy sieci kom贸rkowych ujawnili jej tre艣膰 esemes贸w dziennikarzy oraz prokurator贸w. Operatorzy tych danych nie udost臋pnili, bo tajemnic臋 korespondencji mo偶na uchyli膰 tylko za zgod膮 s膮du, kt贸rej nie by艂o.
- Nie by艂o 偶adnych nieprawid艂owo艣ci. Mo偶na by艂o wyst膮pi膰 o te esemesy - podkre艣la艂 w poniedzia艂ek p艂k Przyby艂. - Gro偶enie mi przez gazety odpowiedzialno艣ci膮 dyscyplinarn膮 za rzekome wprowadzenie opinii publicznej w b艂膮d uwa偶am za jawne godzenie w zasad臋 niezale偶no艣ci prokuratora i kneblowanie mi ust - o艣wiadczy艂.
Zarzuci艂 mediom, 偶e s膮 manipulowane, bo prokuratura "prowadzi bardzo powa偶ne 艣ledztwa zwi膮zane z przest臋pczo艣ci膮 zorganizowan膮 w wojsku". - Staj臋 w obronie honoru prokurator贸w wojskowych i s臋dzi贸w wojskowych, kt贸rych okre艣la si臋 jako nieprzydatnych i anachronicznych - doda艂.
Rany powierzchowne
Ranny prokurator szybko trafi艂 do szpitala, gdzie lekarze stwierdzili, 偶e nie odni贸s艂 powa偶nych obra偶e艅. Wieczorem w poniedzia艂ek p艂k Przyby艂 przeszed艂 zabieg chirurgiczny. - Jego stan jest dobry - poinformowa艂 ordynator oddzia艂u chirurgii szcz臋kowo-twarzowej Szpitala Klinicznego w Poznaniu Krzysztof Osmola.
Nast臋pnego dnia, we wtorek rano Przyby艂 udzieli艂 pierwszych wywiad贸w Polskiej Agencji Prasowej i Radiu Zet. - Chcia艂em pope艂ni膰 samob贸jstwo. Luf臋 pistoletu w艂o偶y艂em sobie do ust. Zadr偶a艂a mi r臋ka, bo kto艣 poruszy艂 klamk膮. Uratowa艂 mnie cz艂owiek, kt贸ry poprawia艂 kable - powiedzia艂 Przyby艂. T艂umacz膮c sw贸j krok, m贸wi艂, 偶e mia艂y na niego wp艂yw sprawy, kt贸re prowadzi. - Jedne z najpowa偶niejszych, je偶eli chodzi o kwestie finansowe w Wojsku Polskim. - To one spowodowa艂y bezpo艣redni nacisk na to, 偶eby przyspieszy膰 kroki w kierunku likwidacji prokuratury wojskowej - stwierdzi艂. Podkre艣la艂, 偶e nie godzi si臋 na t臋 likwidacj臋 i chce aby dalej kierowa艂 ni膮 prokurator Krzysztof Parulski. M贸wi艂 te偶 o gro藕bach, kt贸re dostawa艂 i o tym, 偶e za jego g艂ow臋 wyznaczono nagrod臋.
Jak ustali艂a TVN24, w 2010 roku pozna艅ska, cywilna prokuratura prowadzi艂a dwa post臋powania zwi膮zane z Przyby艂em. Sprawy by艂y zwi膮zane z kradzie偶膮 roweru i uszkodzeniem ko艂pak贸w nale偶膮cych do pu艂kownika. - Nie mieli艣my zawiadomie艅, kt贸re m贸wi艂yby o takich sytuacjach jak jakie艣 wyznaczenie nagrody za g艂ow臋 pana prokuratora lub sytuacji, gdzie by艂oby zagro偶one 偶ycie jego lub jego rodziny. Takie post臋powania u nas prowadzone nie by艂y - powiedzia艂a Ma艂gorzata Mazur-Prus z Prokuratury Okr臋gowej w Poznaniu.
W czwartek Przyby艂 trafi do szpitala wojskowego w Bydgoszczy.
Jest 艣ledztwo
Ws. poniedzia艂kowych wydarze艅 ruszy艂o 艣ledztwo. Post臋powanie prowadzone jest na podstawie artyku艂u 151, zgodnie z kt贸rym, "kto za namow膮 lub przez udzielenie pomocy doprowadza cz艂owieka do targni臋cia si臋 na w艂asne 偶ycie, podlega karze wi臋zienia od 3 miesi臋cy do lat 5". Wszcz臋艂a je wojskowa prokuratura garnizonowa w Poznaniu, ale w 艣rod臋 rano poinformowano, 偶e przejmie je prokuratura wojskowa w Warszawie.
P艂k. Przyby艂owi grozi te偶 post臋powanie dyscyplinarne za wniesienie na teren prokuratury prywatnej broni, co jest zabronione.
Konflikt prokuratur
Postrzelenie si臋 pu艂kownika Przyby艂a ods艂oni艂o konflikt pomi臋dzy prokuratorami cywilnymi a wojskowymi. Jeszcze w poniedzia艂ek, kilka godzin po wydarzeniach z Poznania, g艂os na konferencji prasowej zabra艂a Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Odnosz膮c si臋 do 艣ledztwa pozna艅skiej prokuratury wojskowej, Seremet powiedzia艂, 偶e kilka postanowie艅 tej prokuratury dotycz膮cych 偶膮da艅 tre艣ci esemes贸w w 艣ledztwie "przeciekowym" nie mia艂o podstawy prawnej, ale nie mo偶na m贸wi膰, by prokuratorzy inwigilowali dziennikarzy. Doda艂, 偶e na te postanowienia z艂o偶ono za偶alenia i sprawa trafi do s膮du.
W jego opinii ca艂a sprawa "niepotrzebnie zyska艂a taki poziom emocji, a偶 do histerii w艂膮cznie", podczas gdy w analizie prokuratury apelacyjnej chodzi jedynie o stosowanie w艂a艣ciwych podstaw prawnych. Podkre艣li艂, 偶e nie zgadza si臋 z niekt贸rymi tezami p艂k. Przyby艂a, kt贸ry broni艂 decyzji procesowych podj臋tych w WPO. "Je艣li chodzi o moje stanowisko w zakresie si臋gania po billingi, bo trzeba to odr贸偶ni膰 od si臋gania po tre艣膰 esmes贸w, to w zakresie billing贸w od dawna uwa偶am, 偶e mo偶liwo艣膰 si臋gania po billingi dziennikarzy nie jest sprzeczna z prawem, ale w moim zaleceniu do prokurator贸w wskazywa艂em na wra偶liwo艣膰 tego rodzaju sfery w zwi膮zku z wolno艣ci膮 wypowiedzi - zaznaczy艂 Seremet.
Zaprzeczy艂 on te偶, aby kierunek zmian w prokuraturze wojskowej mia艂 "degradowa膰" prokurator贸w oraz by podejmowano je bez przemy艣lenia i nierzetelnie. Doda艂, 偶e nie zapad艂a 偶adna decyzja o likwidacji wojskowego pionu prokuratury.
Zbuntowani wojskowi
Skal臋 napi臋膰 pomi臋dzy 艣ledczymi wojskowymi i cywilnymi pokaza艂a dopiero kolejna konferencja prasowa, tym razem szefa NPW (Naczelna Prokuratura Wojskowa) gen. Krzysztofa Parulskiego. Wojskowy uzna艂 za "niestosowne" zlecenie przez Seremeta analizy dzia艂a艅 prokuratury wojskowej ws. przeciek贸w. Za nieetyczne uzna艂 upublicznienie przez Seremeta wniosku analizy, zanim pozna艂a j膮 NPW i przed zbadaniem za偶ale艅 przez s膮d. Jednocze艣nie Parulski zaprzeczy艂, by by艂 konflikt mi臋dzy NPW a PG.
- Prokurator generalny ma prawo zleci膰 prokuraturze cywilnej ocen臋 dzia艂a艅 prokuratury wojskowej. Andrzej Seremet b臋dzie d膮偶y艂 do tego, aby wyniki analizy pozna艂a opinia publiczna. Na razie przes艂ano je do NPW - poinformowa艂 w reakcji rzecznik Seremeta Mateusz Martyniuk.
Parulski ujawni艂, 偶e Przyby艂 informowa艂 Seremeta na bie偶膮co o stanie 艣ledztwa "przeciekowego". - Zamierzenia i czynno艣ci by艂y akceptowane - powiedzia艂 Parulski. - To by艂y kr贸tkie spotkania i prokurator generalny nie zapoznawa艂 si臋 na nich z materia艂em post臋powania. Trudno zreszt膮, aby legitymizowa艂 dzia艂ania nie do ko艅ca zgodne z prawem - replikowa艂 Martyniuk.
Sta艂o si臋 jasnym, 偶e w tle konfliktu jest walka o przetrwanie wojskowej prokuratury. Plany jej likwidacji ma Prokuratura Generalna.
"Zachowanie prawego cz艂owieka"
Parulski na konferencji prasowej m贸wi艂 te偶, 偶e z racji dzia艂alno艣ci jako prokurator p艂k Przyby艂 by艂 "wielokrotnie ofiar膮 zamach贸w na mieszkanie i samoch贸d, dlatego w ostatnim okresie posiada艂 przy sobie bro艅 paln膮 do ochrony osobistej".
Parulski pytany o sw膮 ewentualn膮 dymisj臋, odpar艂: - Co mia艂oby to uzasadnia膰? Zachowanie prawego cz艂owieka? Zapytamy w oparciu o wyniki tego 艣ledztwa, kto powinien si臋 poda膰 do dymisji - m贸wi艂.
Powiedzia艂, 偶e kierownictwo NPW akceptuje og贸ln膮 tre艣膰 przekazu Przyby艂a. Zaznaczy艂 jednak, 偶e nie w pe艂ni akceptuje zawarty w tym o艣wiadczeniu w膮tek dzia艂a艅 lobbingowych przeciw prokuraturze wojskowej. Szef NPW podkre艣li艂, 偶e to polski parlament b臋dzie decydowa艂, czy prokuratura wojskowa ma istnie膰. - My si臋 z tymi decyzjami pogodzimy - doda艂.
Napi臋cie w s艂u偶bie
Swoje zdziwienie sprzecznymi postawami obu prokuratur wyrazi艂 by艂y minister sprawiedliwo艣ci i by艂y prokurator generalny Krzysztof Kwiatkowski. Zdaniem polityka PO, wszelkie rozbie偶no艣ci musz膮 zosta膰 wyja艣nione. - Kontynuacja takiej sytuacji jest nie do przyj臋cia, obserwuj膮c poniedzia艂kowe konferencje nie mog艂em wyj艣膰 ze zdumienia. (...) To jest sytuacja, kt贸ra wystawia z艂e 艣wiadectwo ca艂ej prokuraturze. Dobrze si臋 sta艂o, 偶e z inicjatyw膮 spotkania wyst膮pi艂 prezydent - m贸wi艂.
Zgodnie z zapisami Ustawy o prokuraturze naczelny prokurator wojskowy, b臋d膮cy zast臋pc膮 prokuratora generalnego, jest powo艂ywany i odwo艂ywany ze stanowiska przez prezydenta "na wniosek Prokuratora Generalnego zg艂oszony w porozumieniu z ministrem obrony narodowej".
Prezydent Bronis艂aw Komorowski zleci艂 szefowi BBN Stanis艂awowi Koziejowi "monitorowanie sytuacji", zwr贸ci艂 si臋 tak偶e do ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka "z pro艣b膮 o przedstawienie merytorycznej oceny efekt贸w dzia艂a艅 prokuratury w resorcie obrony".
Jeszcze w poniedzia艂ek wieczorem Komorowski rozmawia艂 z Siemoniakiem i ministrem sprawiedliwo艣ci Jaros艂awem Gowinem. Minister Obrony ujawni艂, 偶e poinformowa艂 prezydenta, i偶 MON dobrze ocenia dzia艂ania prokuratury i wsp贸艂prac臋 z ni膮. Siemoniak powiedzia艂 te偶, 偶e kierowany przez p艂k. Przyby艂a wydzia艂 ds. zwalczania przest臋pczo艣ci zorganizowanej w prokuraturze pozna艅skiej skutecznie prowadzi艂 wiele wa偶nych spraw.
Dymisja Parulskiego
Niespe艂na miesi膮c po postrzeleniu gen. Krzysztof Parulski przesta艂 sta膰 na czele NPW. Jego miejsce zaj膮艂 p艂k. Jerzy Artymiak. Wnioskowa艂 o to szef PG, kt贸ry s艂owa szefa NPW nazwa艂 "publiczn膮 i spektakularn膮 krytyk膮 prze艂o偶onego" i uzna艂 j膮 za nie do zaakceptowania w hierarchicznej instytucji, jak膮 jest prokuratura. Wniosek popar艂 szef MON oraz prezydent.
Od pa藕dziernika w Prokuraturze Generalnej trwaj膮 prace dotycz膮ce reformy prokuratury wojskowej, spowodowane s膮 one m.in. zmniejszeniem si臋 liczby spraw prowadzonych przez te prokuratury. Powo艂ano specjalny zesp贸艂, kt贸ry ma wypracowa膰 propozycje zmian. Z przedstawionego w marcu zesz艂ego roku sprawozdania prokuratora generalnego wynika, 偶e w 2010 r. prokuratury wojskowe prowadzi艂y 3448 spraw o przest臋pstwa i wykroczenia. Zako艅czono natomiast 艂膮cznie 3105 spraw.
Natomiast wed艂ug wcze艣niejszych danych w 2009 r. prokuratury wojskowe prowadzi艂y 5936 spraw o przest臋pstwa i wykroczenia. Zako艅czono za艣 艂膮cznie 5541 spraw.
Polityczne reakcje
Poniedzia艂kowe wydarzenia z pozna艅skiej prokuratury komentowali politycy. - Wydarzy艂a si臋 tragedia, wsp贸艂czujemy rodzinie i mamy nadziej臋, 偶e prokurator wr贸ci do zdrowia - m贸wi艂 tu偶 po wydarzeniu wiceszefowa klubu PO Ma艂gorzata Kidawa-B艂o艅ska. P贸藕niejsze komentarze polityk贸w tej partii by艂y ju偶 ch艂odniejsze. - Po tym, co zrobi艂 nie nadaje si臋 do pracy w prokuraturze, jest niewiarygodny i powinien by膰 przebadany przez psychiatr臋 - ocenia艂 ju偶 we wtorek czyn Przyby艂a Stefan Niesio艂owski.
Klub Ruchu Palikota za偶膮da艂 powo艂ania sejmowej komisji 艣ledczej ds. nieprawid艂owo艣ci w MON i polskiej armii. PiS zwr贸ci艂 si臋 natomiast do marsza艂ek Sejmu z pro艣b膮 o informacj臋 premiera Donalda Tuska w sprawie czynu p艂k. Przyby艂a. Szef klubu tej partii Mariusz B艂aszczak powiedzia艂, 偶e reakcje szefa Prokuratury Generalnej i Naczelnej Prokuratury Wojskowej pokazuj膮 otwarty konflikt w prokuraturze.
- Z wielk膮 si艂膮 wyp艂yn臋艂a na wierzch informacja, 偶e stosunki mi臋dzy prokuratur膮 wojskow膮 a cywiln膮 nie s膮 najlepsze - tak samopostrzelenie si臋 prokuratora Przyby艂a skomentowa艂 z kolei Ryszard Kalisz (SLD). Jako szef sejmowej komisji sprawiedliwo艣ci i praw cz艂owieka, Kalisz zapowiedzia艂 jej posiedzenie w tej sprawie, po艂膮czone z komisj膮 obrony narodowej, kt贸re odb臋dzie si臋 w przysz艂ym tygodniu.
mk, nsz/bgr//mat/kdj