W艂adze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed p贸艂noc膮 rozpocz臋艂y zatrzymywanie dzia艂aczy opozycji i "Solidarno艣ci". W ci膮gu kilku dni w 49 o艣rodkach internowania umieszczono oko艂o 5 tys. os贸b. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej u偶yto w sumie 80 tys. 偶o艂nierzy, 30 tys. milicjant贸w, 1750 czo艂g贸w, 1900 woz贸w bojowych i 9 tys. samochod贸w.
Ulotki z ZSRR
Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwa艂y ponad rok i by艂y prowadzone ze szczeg贸ln膮 staranno艣ci膮. Kontrolowa艂 je m.in. naczelny dow贸dca wojsk Uk艂adu Warszawskiego marsza艂ek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu.
Na potrzeby stanu wojennego sporz膮dzono projekty r贸偶nych akt贸w prawnych, wydrukowano w Zwi膮zku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych maj膮cych przej膮膰 kontrol臋 nad administracj膮 pa艅stwow膮 i wi臋kszymi zak艂adami pracy, a tak偶e wybrano instytucje i przedsi臋biorstwa, kt贸re mia艂y zosta膰 zmilitaryzowane. Od po艂owy pa藕dziernika z obszarem przysz艂ych dzia艂a艅 zapoznawa艂o si臋 ponad tysi膮c Wojskowych Terenowych Grup Operacyjnych. Intensywne 膰wiczenia w walkach z t艂umem przechodzi艂y oddzia艂y ZOMO. W wi臋zieniach przygotowano miejsca dla oko艂o 5 tys. dzia艂aczy "Solidarno艣ci" i opozycji, kt贸rzy mieli zosta膰 internowani na podstawie list sporz膮dzanych od pocz膮tku 1981 r.
Z akceptacj膮 Biura Politycznego KC PZPR
Prof. Andrzej Paczkowski w ksi膮偶ce "Wojna polsko-jaruzelska" ocenia, 偶e "Solidarno艣膰", opozycja i Ko艣ci贸艂 nie by艂y przygotowane na wprowadzenie stanu wojennego. "Od lata 1980 r. - pisa艂 prof. Paczkowski - panowa艂 w Polsce w艂a艣ciwie permanentny stan niepokoju, wzmagany przez pog艂臋biaj膮ce si臋 trudno艣ci 偶ycia codziennego. (...) Cz臋sto powtarzaj膮ce si臋 okresy mobilizacji i wzrostu poczucia zagro偶enia w pewnym sensie uczyni艂y ludzi oboj臋tnymi na sygna艂y o planowanych dzia艂aniach w艂adz". W kierownictwie "Solidarno艣ci" na pocz膮tku grudnia 1981 r. zdawano sobie spraw臋 z gwa艂townego wzrostu napi臋cia, liczono jednak, 偶e do konfrontacji z w艂adzami komunistycznymi dojdzie dopiero po przyj臋ciu przez Sejm rz膮dowej ustawy "O nadzwyczajnych 艣rodkach dzia艂ania w interesie ochrony obywateli i pa艅stwa".
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zaakceptowana zosta艂a 5 grudnia 1981 r. przez Biuro Polityczne KC PZPR.
Gen. Jaruzelski otrzyma艂 od towarzyszy partyjnych swobod臋 co do wyboru konkretnej daty rozpocz臋cia operacji. W nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r. w trakcie spotkania z przebywaj膮cym w Warszawie marsza艂kiem Wiktorem Kulikowem gen. Jaruzelski poinformowa艂 go o planowanych dzia艂aniach, nie podaj膮c jednak konkretnej daty ich rozpocz臋cia. Notatka z tego spotkania, sporz膮dzona przez gen. Wiktora Anoszkina - adiutanta marsza艂ka Kulikowa - zosta艂a w ca艂o艣ci opublikowana przez historyka IPN prof. Antoniego Dudka w "Biuletynie IPN" nr 12 (107) z grudnia 2009 r.
Wynika z niej, 偶e gen. Jaruzelski wprost za偶膮da艂 wsparcia militarnego po wprowadzeniu stanu wojennego, m贸wi膮c: - Strajki s膮 dla nas najlepszym wariantem. Robotnicy pozostan膮 na miejscu. B臋dzie gorzej, je艣li wyjd膮 z zak艂ad贸w pracy i zaczn膮 dewastowa膰 komitety partyjne, organizowa膰 demonstracje uliczne itd. Gdyby to mia艂o ogarn膮膰 ca艂y kraj, to wy (ZSRR) b臋dziecie nam musieli pom贸c. Sami nie damy sobie rady. Marsza艂ek Kulikow, kt贸remu - jak podkre艣la prof. Dudek - my艣l o dowodzeniu operacj膮 st艂umienia kontrrewolucji w Polsce nie by艂a z pewno艣ci膮 obca, odpowiedzia艂: - Je偶eli nie starczy waszych si艂, to pewnie trzeba b臋dzie wykorzysta膰 "Tarcz臋-81" (za tym kryptonimem kry艂 si臋 przypuszczalnie plan operacji wojskowej Uk艂adu Warszawskiego w Polsce).
Kulikow doda艂: - Zapewne Wojsko Polskie samo poradzi sobie z t膮 garstk膮 rewolucjonist贸w.
Jaruzelski zauwa偶y艂 wtedy, 偶e "na przyk艂ad Katowice licz膮 oko艂o 4 mln mieszka艅c贸w. To taka Finlandia, a wojska - je艣li nie liczy膰 dywizji obrony przeciwlotniczej - nie ma. Dlatego bez pomocy nie damy rady".
- By艂oby gorzej, gdyby Polska wysz艂a z Uk艂adu Warszawskiego - doda艂 Jaruzelski. Kulikow podkre艣la艂, 偶e "najpierw nale偶y wykorzysta膰 w艂asne mo偶liwo艣ci". Pod koniec rozmowy spyta艂, czy mo偶e zameldowa膰 Leonidowi Bre偶niewowi (sekretarzowi generalnemu KC KPZR), 偶e "podj臋li艣cie decyzj臋 o przyst膮pieniu do realizacji planu". W odpowiedzi Jaruzelski odpar艂: - Tak, pod warunkiem, 偶e udzielicie nam pomocy.
Wed艂ug Dudka, notatka Anoszkina sugeruje, 偶e Jaruzelski nie tylko wiedzia艂, i偶 Rosjanie nie zamierzaj膮 interweniowa膰, ale wcze艣niej domaga艂 si臋 od nich udzielenia pomocy wojskowej.
Operacja "Azalia"
Historyk IPN podkre艣la r贸wnie偶, 偶e wypowiedzi Kulikowa nie zawiera艂y jednoznacznej obietnicy pomocy wojskowej w t艂umieniu protest贸w spo艂ecznych w Polsce, ale te偶 jej nie wyklucza艂y. Oceniaj膮c omawian膮 notatk臋 prof. Dudek napisa艂: "Dla historii najnowszej Polski dokument ten ma niezwykle istotne znaczenie, potwierdza bowiem w spos贸b trudny do podwa偶enia, 偶e Jaruzelski got贸w by艂 wezwa膰 wojska sowieckie, byle tylko uratowa膰 rz膮dy komunistyczne w Polsce".
O wyznaczonym terminie wprowadzenia stanu wojennego marsza艂ek Kulikow i przyw贸dcy sowieccy zostali poinformowani 11 grudnia. Operacja jego wprowadzenia rozpocz臋艂a si臋 w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Jeszcze przed p贸艂noc膮 jednostki MSW, sk艂adaj膮ce si臋 z grup specjalnych, oddzia艂贸w ZOMO, jednostek antyterrorystycznych, funkcjonariuszy SB, oddzia艂贸w Jednostek Nadwi艣la艅skich przy wsparciu wojska rozpocz臋艂y dzia艂ania. W ramach operacji "Azalia" si艂y porz膮dkowe MSW i WP zaj臋艂y obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowa艂y w centrach telekomunikacyjnych po艂膮czenia krajowe i zagraniczne. Grupy milicjant贸w i funkcjonariuszy SB przyst膮pi艂y w ramach operacji o kryptonimie "Jod艂a" do internowania dzia艂aczy "Solidarno艣ci" i przyw贸dc贸w opozycji politycznej.
Oddzia艂y ZOMO zaj臋艂y lokale zarz膮d贸w regionalnych "Solidarno艣ci", zatrzymuj膮c przebywaj膮ce tam osoby i zabezpieczaj膮c znalezione urz膮dzenia 艂膮czno艣ciowe i poligraficzne. Do miast skierowano oddzia艂y pancerne i zmechanizowane, kt贸re umieszczono przy najwa偶niejszych w臋z艂ach komunikacyjnych, trasach wylotowych, g艂贸wnych skrzy偶owaniach, gmachach urz臋dowych i innych obiektach strategicznych. Przeprowadzono aresztowania w艣r贸d niezale偶nych intelektualist贸w, w tym tak偶e w艣r贸d organizator贸w i uczestnik贸w obraduj膮cego w Warszawie Kongresu Kultury Polskiej. G艂贸wne uderzenie nast膮pi艂o jednak w Gda艅sku, gdzie w sobot臋 zebra艂a si臋 Komisja Krajowa NSZZ "Solidarno艣膰" i gdzie w zwi膮zku z tym przebywa艂o wielu dzia艂aczy i doradc贸w zwi膮zkowych. W ci膮gu nocy zatrzymano w Gda艅sku oko艂o 30 cz艂onk贸w Komisji Krajowej i kilku doradc贸w. Jednym z nich by艂 Jacek Kuro艅, kt贸ry wspominaj膮c okoliczno艣ci swojego zatrzymania w gda艅skim "Novotelu" w nocy z 12 na 13 grudnia pisa艂: - Us艂ysza艂em zgrzyt klucza. Przyszli. Jechali艣my p贸藕niej suk膮 przez nocne miasto. Na ulicach sta艂y czo艂gi i wozy pancerne. Nawet mnie nie skuli. M贸j wierny str贸偶 major Le艣niak zapyta艂: "- No i co, panie Kuro艅, warto by艂o? - Pami臋ta pan, majorze, jak trzy lata temu przyjechali艣cie wzi膮膰 mnie st膮d, spod Gda艅ska?" - odpowiedzia艂em pytaniem na pytanie. - Przyjechali艣cie wtedy w cztery fiaty. A dzisiaj, widzi pan sam, ile czo艂g贸w i wojska musieli艣cie wyprowadzi膰 na ulice, 偶eby mnie wzi膮膰. (J.Kuro艅 "Gwiezdny czas"). O godzinie pierwszej w nocy w Belwederze zebrali si臋 cz艂onkowie Rady Pa艅stwa, teoretycznie najwa偶niejszego urz臋du PRL. Wi臋kszo艣膰 z nich nie wiedzia艂a jednak, jaki by艂 cel tego nocnego spotkania. Po p贸艂toragodzinnych obradach cz艂onkowie Rady Pa艅stwa przyj臋li przedstawiony im dekret o wprowadzeniu stanu wojennego oraz towarzysz膮ce mu dokumenty, przeciwko g艂osowa艂 jedynie przewodnicz膮cy PAX - Ryszard Reiff. Wszystkie przyj臋te dokumenty by艂y antydatowane i nosi艂y dat臋 12 grudnia 1981 r.
Niezgodny z prawem
Dekret o wprowadzeniu stanu wojennego by艂 niezgodny z obowi膮zuj膮cym w贸wczas prawem, poniewa偶 Rada Pa艅stwa mog艂a wydawa膰 dekrety jedynie mi臋dzy sesjami Sejmu. Tymczasem sesja taka trwa艂a, a najbli偶sze posiedzenie izby wyznaczone by艂o na 15 i 16 grudnia. W specjalny spos贸b potraktowany zosta艂 przez autor贸w stanu wojennego przewodnicz膮cy "Solidarno艣ci" Lech Wa艂臋sa. W艂adze liczy艂y bowiem, 偶e uda si臋 im wykorzysta膰 go politycznie. Oko艂o godziny drugiej w nocy w jego mieszkaniu pojawili si臋 wojewoda gda艅ski Jerzy Ko艂odziejski i I sekretarz gda艅skiego KW PZPR Tadeusz Fiszbach, cz艂onek Biura Politycznego. Poinformowali oni Wa艂臋s臋 o wprowadzeniu stanu wojennego stwierdzaj膮c, 偶e powinien natychmiast uda膰 si臋 do Warszawy na rozmowy z przedstawicielami w艂adz. Ostatecznie Wa艂臋sa o艣wiadczy艂, i偶 pod przymusem zgadza si臋 jecha膰 do Warszawy. Przewodnicz膮cy "Solidarno艣ci" odrzuci艂 przedstawiane mu przez w艂adze komunistyczne propozycje wsp贸艂pracy. Zosta艂 internowany i odizolowany od innych dzia艂aczy "Solidarno艣ci". Po pobycie w Chylicach i Otwocku umieszczono go ostatecznie w o艣rodku rz膮dowym w Ar艂amowie.
W sumie w pierwszych dniach stanu wojennego internowano oko艂o 5 tys. os贸b, kt贸re przetrzymywano w 49 o艣rodkach odosobnienia na terenie ca艂ego kraju. 艁膮cznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych si臋gn臋艂a 10 tys., w wi臋zieniach znalaz艂a si臋 znaczna cz臋艣膰 krajowych i regionalnych przyw贸dc贸w "Solidarno艣ci", doradc贸w, cz艂onk贸w komisji zak艂adowych du偶ych fabryk, dzia艂aczy opozycji demokratycznej oraz intelektualist贸w zwi膮zanych z "Solidarno艣ci膮". W celach propagandowych zatrzymano tak偶e kilkadziesi膮t os贸b z poprzedniej ekipy sprawuj膮cej w艂adz臋, m.in. Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza i Edwarda Babiucha. Na podstawie dekretu o stanie wojennym zawieszono podstawowe prawa i wolno艣ci obywatelskie, wprowadzono tryb dora藕ny w s膮dach, zakazano strajk贸w, demonstracji, milicja i wojsko mog艂y ka偶dego legitymowa膰 i przeszukiwa膰. Wprowadzono godzin臋 milicyjn膮 od godz. 22 do godz. 6 rano, a na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna by艂a przepustka. Korespondencja podlega艂a oficjalnej cenzurze, wy艂膮czono telefony, uniemo偶liwiaj膮c mi臋dzy innymi wzywanie pogotowia ratunkowego i stra偶y po偶arnej. Wi臋kszo艣膰 najwa偶niejszych instytucji i zak艂ad贸w pracy zosta艂a zmilitaryzowana i by艂a kierowana przez ponad 8 tys. komisarzy wojskowych. Zakazano wydawania prasy, poza "Trybun膮 Ludu" i "呕o艂nierzem Wolno艣ci". Zawieszono dzia艂alno艣膰 wszystkich organizacji spo艂ecznych i kulturalnych, a tak偶e zaj臋cia w szko艂ach i na wy偶szych uczelniach. Oficjalnie administratorem stanu wojennego by艂a 21-osobowa Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. W praktyce by艂a ona jednak cia艂em fasadowym. Najwa偶niejsze decyzje w okresie stanu wojennego podejmowa艂a nieformalna grupa wojskowych oraz cz艂onk贸w partii nazywana dyrektoriatem. W jej sk艂ad obok gen. Jaruzelskiego wchodzili: gen. Florian Siwicki (wiceminister obrony narodowej), gen. Czes艂aw Kiszczak (minister spraw wewn臋trznych), gen. MO Miros艂aw Milewski (sekretarz KC), Mieczys艂aw F. Rakowski (wicepremier), Kazimierz Barcikowski (sekretarz KC) i Stefan Olszowski (sekretarz KC).
Podziemne struktury
Nieliczni przyw贸dcy "Solidarno艣ci", kt贸rzy unikn臋li zatrzyma艅, m.in. Zbigniew Bujak, W艂adys艂aw Frasyniuk, Bogdan Borusewicz, Aleksander Hall, Tadeusz Jedynak, Bogdan Lis czy Eugeniusz Szumiejko, rozpocz臋li w wyj膮tkowo trudnych warunkach tworzenie struktur podziemnych.
14 grudnia rozpocz臋艂y si臋 niezale偶nie od siebie strajki okupacyjne w wielu du偶ych zak艂adach przemys艂owych. Strajkowa艂y huty, w tym najwi臋ksza w kraju "Katowice" oraz im. Lenina, wi臋kszo艣膰 kopal艅, porty, stocznie w Tr贸jmie艣cie i Szczecinie, najwi臋ksze fabryki, takie jak: WSK w 艢widniku, Dolmel i PaFaWag we Wroc艂awiu, "Ursus" czy Zak艂ady Przemys艂u Odzie偶owego im. Juliana Marchlewskiego w 艁odzi. Strajkowano w sumie w 199 zak艂adach (w 50 utworzono komitety strajkowe), na oko艂o 7 tys. istniej膮cych wtedy w Polsce przedsi臋biorstw. W 40 zak艂adach dosz艂o do brutalnych pacyfikacji strajk贸w, przy u偶yciu oddzia艂贸w ZOMO i wojska, wyposa偶onego w ci臋偶ki sprz臋t. Szczeg贸lnie dramatyczny przebieg mia艂y strajki w kopalniach na G贸rnym 艢l膮sku, gdzie g贸rnicy stawili czynny op贸r. 16 grudnia 1981 r. w Kopalni W臋gla Kamiennego "Wujek" w trakcie kilkugodzinnych walk milicjanci u偶yli broni palnej, zabijaj膮c 9 g贸rnik贸w. 23 grudnia przy wsparciu czo艂g贸w i desantu ze 艣mig艂owc贸w uda艂o si臋 st艂umi膰 strajk w Hucie "Katowice". Najd艂u偶ej trwa艂y strajki w kopalniach "Ziemowit" (do 24 grudnia) i "Piast" (do 28 grudnia), w kt贸rych zdecydowano si臋 prowadzi膰 protest pod ziemi膮.
W grudniu 1981 r. dosz艂o do demonstracji ulicznych m.in. w Warszawie, Krakowie i Gda艅sku. Najwi臋ksza z nich, w trakcie kt贸rej milicjanci zastrzelili jednego z uczestnik贸w, odby艂a si臋 w Gda艅sku. Wprowadzaj膮c stan wojenny w艂adze komunistyczne nie zdecydowa艂y si臋 zaatakowa膰 bezpo艣rednio Ko艣cio艂a katolickiego. Prymas J贸zef Glemp od pocz膮tku apelowa艂 o spok贸j i za偶egnanie bratob贸jczych walk, domagaj膮c si臋 jednocze艣nie uwolnienia internowanych i aresztowanych oraz powrotu do dialogu z "Solidarno艣ci膮". 13 grudnia w wyg艂oszonym kazaniu apelowa艂 do robotnik贸w, by nie nara偶ali 偶ycia: - B臋d臋 wzywa艂 o rozs膮dek nawet za cen臋 nara偶enia si臋 na zniewagi i b臋d臋 prosi艂, nawet gdybym mia艂 boso i艣膰 i na kl臋czkach b艂aga膰: "Nie podejmujcie walk Polak przeciw Polakowi". Przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego wyst膮pi艂y Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie. 23 grudnia 1981 r. prezydent USA Ronald Reagan og艂osi艂 sankcje ekonomiczne wobec PRL, a kilka dni p贸藕niej poda艂 do wiadomo艣ci, i偶 obejm膮 one tak偶e Zwi膮zek Sowiecki, kt贸ry jego zdaniem ponosi艂 "powa偶n膮 i bezpo艣redni膮 odpowiedzialno艣膰 za represje w Polsce". W ci膮gu nast臋pnych tygodni do sankcji ekonomicznych przeciwko Polsce przy艂膮czy艂y si臋 inne kraje zachodnie.
31 grudnia 1982 r. stan wojenny zosta艂 zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwo艂any, przy zachowaniu cz臋艣ci represyjnego ustawodawstwa.
Dok艂adna liczba os贸b, kt贸re w wyniku wprowadzenia stanu wojennego ponios艂y 艣mier膰, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar licz膮 od kilkudziesi臋ciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje r贸wnie偶 liczba os贸b, kt贸re straci艂y w tym okresie zdrowie na skutek prze艣ladowa艅, bicia w trakcie 艣ledztwa czy te偶 podczas demonstracji ulicznych.
MAC/PAP