32. rocznica stanu wojennego

Aktualizacja:

W艂adze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed p贸艂noc膮 rozpocz臋艂y zatrzymywanie dzia艂aczy opozycji i "Solidarno艣ci". W ci膮gu kilku dni w 49 o艣rodkach internowania umieszczono oko艂o 5 tys. os贸b. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej u偶yto w sumie 80 tys. 偶o艂nierzy, 30 tys. milicjant贸w, 1750 czo艂g贸w, 1900 woz贸w bojowych i 9 tys. samochod贸w.

Ulotki z ZSRR

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwa艂y ponad rok i by艂y prowadzone ze szczeg贸ln膮 staranno艣ci膮. Kontrolowa艂 je m.in. naczelny dow贸dca wojsk Uk艂adu Warszawskiego marsza艂ek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu.

Na potrzeby stanu wojennego sporz膮dzono projekty r贸偶nych akt贸w prawnych, wydrukowano w Zwi膮zku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych maj膮cych przej膮膰 kontrol臋 nad administracj膮 pa艅stwow膮 i wi臋kszymi zak艂adami pracy, a tak偶e wybrano instytucje i przedsi臋biorstwa, kt贸re mia艂y zosta膰 zmilitaryzowane. Od po艂owy pa藕dziernika z obszarem przysz艂ych dzia艂a艅 zapoznawa艂o si臋 ponad tysi膮c Wojskowych Terenowych Grup Operacyjnych. Intensywne 膰wiczenia w walkach z t艂umem przechodzi艂y oddzia艂y ZOMO. W wi臋zieniach przygotowano miejsca dla oko艂o 5 tys. dzia艂aczy "Solidarno艣ci" i opozycji, kt贸rzy mieli zosta膰 internowani na podstawie list sporz膮dzanych od pocz膮tku 1981 r.

Stan wojenny oczami w艂adzy i obywateli (reporta偶 TVN24)
Stan wojenny oczami w艂adzy i obywateli (reporta偶 TVN24)TVN24

Z akceptacj膮 Biura Politycznego KC PZPR

Prof. Andrzej Paczkowski w ksi膮偶ce "Wojna polsko-jaruzelska" ocenia, 偶e "Solidarno艣膰", opozycja i Ko艣ci贸艂 nie by艂y przygotowane na wprowadzenie stanu wojennego. "Od lata 1980 r. - pisa艂 prof. Paczkowski - panowa艂 w Polsce w艂a艣ciwie permanentny stan niepokoju, wzmagany przez pog艂臋biaj膮ce si臋 trudno艣ci 偶ycia codziennego. (...) Cz臋sto powtarzaj膮ce si臋 okresy mobilizacji i wzrostu poczucia zagro偶enia w pewnym sensie uczyni艂y ludzi oboj臋tnymi na sygna艂y o planowanych dzia艂aniach w艂adz". W kierownictwie "Solidarno艣ci" na pocz膮tku grudnia 1981 r. zdawano sobie spraw臋 z gwa艂townego wzrostu napi臋cia, liczono jednak, 偶e do konfrontacji z w艂adzami komunistycznymi dojdzie dopiero po przyj臋ciu przez Sejm rz膮dowej ustawy "O nadzwyczajnych 艣rodkach dzia艂ania w interesie ochrony obywateli i pa艅stwa".

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zaakceptowana zosta艂a 5 grudnia 1981 r. przez Biuro Polityczne KC PZPR.

Gen. Jaruzelski otrzyma艂 od towarzyszy partyjnych swobod臋 co do wyboru konkretnej daty rozpocz臋cia operacji. W nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r. w trakcie spotkania z przebywaj膮cym w Warszawie marsza艂kiem Wiktorem Kulikowem gen. Jaruzelski poinformowa艂 go o planowanych dzia艂aniach, nie podaj膮c jednak konkretnej daty ich rozpocz臋cia. Notatka z tego spotkania, sporz膮dzona przez gen. Wiktora Anoszkina - adiutanta marsza艂ka Kulikowa - zosta艂a w ca艂o艣ci opublikowana przez historyka IPN prof. Antoniego Dudka w "Biuletynie IPN" nr 12 (107) z grudnia 2009 r.

Wynika z niej, 偶e gen. Jaruzelski wprost za偶膮da艂 wsparcia militarnego po wprowadzeniu stanu wojennego, m贸wi膮c: - Strajki s膮 dla nas najlepszym wariantem. Robotnicy pozostan膮 na miejscu. B臋dzie gorzej, je艣li wyjd膮 z zak艂ad贸w pracy i zaczn膮 dewastowa膰 komitety partyjne, organizowa膰 demonstracje uliczne itd. Gdyby to mia艂o ogarn膮膰 ca艂y kraj, to wy (ZSRR) b臋dziecie nam musieli pom贸c. Sami nie damy sobie rady. Marsza艂ek Kulikow, kt贸remu - jak podkre艣la prof. Dudek - my艣l o dowodzeniu operacj膮 st艂umienia kontrrewolucji w Polsce nie by艂a z pewno艣ci膮 obca, odpowiedzia艂: - Je偶eli nie starczy waszych si艂, to pewnie trzeba b臋dzie wykorzysta膰 "Tarcz臋-81" (za tym kryptonimem kry艂 si臋 przypuszczalnie plan operacji wojskowej Uk艂adu Warszawskiego w Polsce).

Kulikow doda艂: - Zapewne Wojsko Polskie samo poradzi sobie z t膮 garstk膮 rewolucjonist贸w.

Jaruzelski zauwa偶y艂 wtedy, 偶e "na przyk艂ad Katowice licz膮 oko艂o 4 mln mieszka艅c贸w. To taka Finlandia, a wojska - je艣li nie liczy膰 dywizji obrony przeciwlotniczej - nie ma. Dlatego bez pomocy nie damy rady".

- By艂oby gorzej, gdyby Polska wysz艂a z Uk艂adu Warszawskiego - doda艂 Jaruzelski. Kulikow podkre艣la艂, 偶e "najpierw nale偶y wykorzysta膰 w艂asne mo偶liwo艣ci". Pod koniec rozmowy spyta艂, czy mo偶e zameldowa膰 Leonidowi Bre偶niewowi (sekretarzowi generalnemu KC KPZR), 偶e "podj臋li艣cie decyzj臋 o przyst膮pieniu do realizacji planu". W odpowiedzi Jaruzelski odpar艂: - Tak, pod warunkiem, 偶e udzielicie nam pomocy.

Wed艂ug Dudka, notatka Anoszkina sugeruje, 偶e Jaruzelski nie tylko wiedzia艂, i偶 Rosjanie nie zamierzaj膮 interweniowa膰, ale wcze艣niej domaga艂 si臋 od nich udzielenia pomocy wojskowej.

"艢piewaj膮c publicznie obra偶ali organa w艂adzy"
"艢piewaj膮c publicznie obra偶ali organa w艂adzy"TVN24

Operacja "Azalia"

Historyk IPN podkre艣la r贸wnie偶, 偶e wypowiedzi Kulikowa nie zawiera艂y jednoznacznej obietnicy pomocy wojskowej w t艂umieniu protest贸w spo艂ecznych w Polsce, ale te偶 jej nie wyklucza艂y. Oceniaj膮c omawian膮 notatk臋 prof. Dudek napisa艂: "Dla historii najnowszej Polski dokument ten ma niezwykle istotne znaczenie, potwierdza bowiem w spos贸b trudny do podwa偶enia, 偶e Jaruzelski got贸w by艂 wezwa膰 wojska sowieckie, byle tylko uratowa膰 rz膮dy komunistyczne w Polsce".

O wyznaczonym terminie wprowadzenia stanu wojennego marsza艂ek Kulikow i przyw贸dcy sowieccy zostali poinformowani 11 grudnia. Operacja jego wprowadzenia rozpocz臋艂a si臋 w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Jeszcze przed p贸艂noc膮 jednostki MSW, sk艂adaj膮ce si臋 z grup specjalnych, oddzia艂贸w ZOMO, jednostek antyterrorystycznych, funkcjonariuszy SB, oddzia艂贸w Jednostek Nadwi艣la艅skich przy wsparciu wojska rozpocz臋艂y dzia艂ania. W ramach operacji "Azalia" si艂y porz膮dkowe MSW i WP zaj臋艂y obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowa艂y w centrach telekomunikacyjnych po艂膮czenia krajowe i zagraniczne. Grupy milicjant贸w i funkcjonariuszy SB przyst膮pi艂y w ramach operacji o kryptonimie "Jod艂a" do internowania dzia艂aczy "Solidarno艣ci" i przyw贸dc贸w opozycji politycznej.

Oddzia艂y ZOMO zaj臋艂y lokale zarz膮d贸w regionalnych "Solidarno艣ci", zatrzymuj膮c przebywaj膮ce tam osoby i zabezpieczaj膮c znalezione urz膮dzenia 艂膮czno艣ciowe i poligraficzne. Do miast skierowano oddzia艂y pancerne i zmechanizowane, kt贸re umieszczono przy najwa偶niejszych w臋z艂ach komunikacyjnych, trasach wylotowych, g艂贸wnych skrzy偶owaniach, gmachach urz臋dowych i innych obiektach strategicznych. Przeprowadzono aresztowania w艣r贸d niezale偶nych intelektualist贸w, w tym tak偶e w艣r贸d organizator贸w i uczestnik贸w obraduj膮cego w Warszawie Kongresu Kultury Polskiej. G艂贸wne uderzenie nast膮pi艂o jednak w Gda艅sku, gdzie w sobot臋 zebra艂a si臋 Komisja Krajowa NSZZ "Solidarno艣膰" i gdzie w zwi膮zku z tym przebywa艂o wielu dzia艂aczy i doradc贸w zwi膮zkowych. W ci膮gu nocy zatrzymano w Gda艅sku oko艂o 30 cz艂onk贸w Komisji Krajowej i kilku doradc贸w. Jednym z nich by艂 Jacek Kuro艅, kt贸ry wspominaj膮c okoliczno艣ci swojego zatrzymania w gda艅skim "Novotelu" w nocy z 12 na 13 grudnia pisa艂: - Us艂ysza艂em zgrzyt klucza. Przyszli. Jechali艣my p贸藕niej suk膮 przez nocne miasto. Na ulicach sta艂y czo艂gi i wozy pancerne. Nawet mnie nie skuli. M贸j wierny str贸偶 major Le艣niak zapyta艂: "- No i co, panie Kuro艅, warto by艂o? - Pami臋ta pan, majorze, jak trzy lata temu przyjechali艣cie wzi膮膰 mnie st膮d, spod Gda艅ska?" - odpowiedzia艂em pytaniem na pytanie. - Przyjechali艣cie wtedy w cztery fiaty. A dzisiaj, widzi pan sam, ile czo艂g贸w i wojska musieli艣cie wyprowadzi膰 na ulice, 偶eby mnie wzi膮膰. (J.Kuro艅 "Gwiezdny czas"). O godzinie pierwszej w nocy w Belwederze zebrali si臋 cz艂onkowie Rady Pa艅stwa, teoretycznie najwa偶niejszego urz臋du PRL. Wi臋kszo艣膰 z nich nie wiedzia艂a jednak, jaki by艂 cel tego nocnego spotkania. Po p贸艂toragodzinnych obradach cz艂onkowie Rady Pa艅stwa przyj臋li przedstawiony im dekret o wprowadzeniu stanu wojennego oraz towarzysz膮ce mu dokumenty, przeciwko g艂osowa艂 jedynie przewodnicz膮cy PAX - Ryszard Reiff. Wszystkie przyj臋te dokumenty by艂y antydatowane i nosi艂y dat臋 12 grudnia 1981 r.

Niezgodny z prawem

Dekret o wprowadzeniu stanu wojennego by艂 niezgodny z obowi膮zuj膮cym w贸wczas prawem, poniewa偶 Rada Pa艅stwa mog艂a wydawa膰 dekrety jedynie mi臋dzy sesjami Sejmu. Tymczasem sesja taka trwa艂a, a najbli偶sze posiedzenie izby wyznaczone by艂o na 15 i 16 grudnia. W specjalny spos贸b potraktowany zosta艂 przez autor贸w stanu wojennego przewodnicz膮cy "Solidarno艣ci" Lech Wa艂臋sa. W艂adze liczy艂y bowiem, 偶e uda si臋 im wykorzysta膰 go politycznie. Oko艂o godziny drugiej w nocy w jego mieszkaniu pojawili si臋 wojewoda gda艅ski Jerzy Ko艂odziejski i I sekretarz gda艅skiego KW PZPR Tadeusz Fiszbach, cz艂onek Biura Politycznego. Poinformowali oni Wa艂臋s臋 o wprowadzeniu stanu wojennego stwierdzaj膮c, 偶e powinien natychmiast uda膰 si臋 do Warszawy na rozmowy z przedstawicielami w艂adz. Ostatecznie Wa艂臋sa o艣wiadczy艂, i偶 pod przymusem zgadza si臋 jecha膰 do Warszawy. Przewodnicz膮cy "Solidarno艣ci" odrzuci艂 przedstawiane mu przez w艂adze komunistyczne propozycje wsp贸艂pracy. Zosta艂 internowany i odizolowany od innych dzia艂aczy "Solidarno艣ci". Po pobycie w Chylicach i Otwocku umieszczono go ostatecznie w o艣rodku rz膮dowym w Ar艂amowie.

W sumie w pierwszych dniach stanu wojennego internowano oko艂o 5 tys. os贸b, kt贸re przetrzymywano w 49 o艣rodkach odosobnienia na terenie ca艂ego kraju. 艁膮cznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych si臋gn臋艂a 10 tys., w wi臋zieniach znalaz艂a si臋 znaczna cz臋艣膰 krajowych i regionalnych przyw贸dc贸w "Solidarno艣ci", doradc贸w, cz艂onk贸w komisji zak艂adowych du偶ych fabryk, dzia艂aczy opozycji demokratycznej oraz intelektualist贸w zwi膮zanych z "Solidarno艣ci膮". W celach propagandowych zatrzymano tak偶e kilkadziesi膮t os贸b z poprzedniej ekipy sprawuj膮cej w艂adz臋, m.in. Edwarda Gierka, Piotra Jaroszewicza i Edwarda Babiucha. Na podstawie dekretu o stanie wojennym zawieszono podstawowe prawa i wolno艣ci obywatelskie, wprowadzono tryb dora藕ny w s膮dach, zakazano strajk贸w, demonstracji, milicja i wojsko mog艂y ka偶dego legitymowa膰 i przeszukiwa膰. Wprowadzono godzin臋 milicyjn膮 od godz. 22 do godz. 6 rano, a na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna by艂a przepustka. Korespondencja podlega艂a oficjalnej cenzurze, wy艂膮czono telefony, uniemo偶liwiaj膮c mi臋dzy innymi wzywanie pogotowia ratunkowego i stra偶y po偶arnej. Wi臋kszo艣膰 najwa偶niejszych instytucji i zak艂ad贸w pracy zosta艂a zmilitaryzowana i by艂a kierowana przez ponad 8 tys. komisarzy wojskowych. Zakazano wydawania prasy, poza "Trybun膮 Ludu" i "呕o艂nierzem Wolno艣ci". Zawieszono dzia艂alno艣膰 wszystkich organizacji spo艂ecznych i kulturalnych, a tak偶e zaj臋cia w szko艂ach i na wy偶szych uczelniach. Oficjalnie administratorem stanu wojennego by艂a 21-osobowa Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. W praktyce by艂a ona jednak cia艂em fasadowym. Najwa偶niejsze decyzje w okresie stanu wojennego podejmowa艂a nieformalna grupa wojskowych oraz cz艂onk贸w partii nazywana dyrektoriatem. W jej sk艂ad obok gen. Jaruzelskiego wchodzili: gen. Florian Siwicki (wiceminister obrony narodowej), gen. Czes艂aw Kiszczak (minister spraw wewn臋trznych), gen. MO Miros艂aw Milewski (sekretarz KC), Mieczys艂aw F. Rakowski (wicepremier), Kazimierz Barcikowski (sekretarz KC) i Stefan Olszowski (sekretarz KC).

CO CHCIA艁A ZDUSI膯 W艁ADZA? CZYTAJ RAPORT "WTEDY WYBUCH艁A SOLIDARNO艢膯"

Podziemne struktury

Nieliczni przyw贸dcy "Solidarno艣ci", kt贸rzy unikn臋li zatrzyma艅, m.in. Zbigniew Bujak, W艂adys艂aw Frasyniuk, Bogdan Borusewicz, Aleksander Hall, Tadeusz Jedynak, Bogdan Lis czy Eugeniusz Szumiejko, rozpocz臋li w wyj膮tkowo trudnych warunkach tworzenie struktur podziemnych.

14 grudnia rozpocz臋艂y si臋 niezale偶nie od siebie strajki okupacyjne w wielu du偶ych zak艂adach przemys艂owych. Strajkowa艂y huty, w tym najwi臋ksza w kraju "Katowice" oraz im. Lenina, wi臋kszo艣膰 kopal艅, porty, stocznie w Tr贸jmie艣cie i Szczecinie, najwi臋ksze fabryki, takie jak: WSK w 艢widniku, Dolmel i PaFaWag we Wroc艂awiu, "Ursus" czy Zak艂ady Przemys艂u Odzie偶owego im. Juliana Marchlewskiego w 艁odzi. Strajkowano w sumie w 199 zak艂adach (w 50 utworzono komitety strajkowe), na oko艂o 7 tys. istniej膮cych wtedy w Polsce przedsi臋biorstw. W 40 zak艂adach dosz艂o do brutalnych pacyfikacji strajk贸w, przy u偶yciu oddzia艂贸w ZOMO i wojska, wyposa偶onego w ci臋偶ki sprz臋t. Szczeg贸lnie dramatyczny przebieg mia艂y strajki w kopalniach na G贸rnym 艢l膮sku, gdzie g贸rnicy stawili czynny op贸r. 16 grudnia 1981 r. w Kopalni W臋gla Kamiennego "Wujek" w trakcie kilkugodzinnych walk milicjanci u偶yli broni palnej, zabijaj膮c 9 g贸rnik贸w. 23 grudnia przy wsparciu czo艂g贸w i desantu ze 艣mig艂owc贸w uda艂o si臋 st艂umi膰 strajk w Hucie "Katowice". Najd艂u偶ej trwa艂y strajki w kopalniach "Ziemowit" (do 24 grudnia) i "Piast" (do 28 grudnia), w kt贸rych zdecydowano si臋 prowadzi膰 protest pod ziemi膮.

W grudniu 1981 r. dosz艂o do demonstracji ulicznych m.in. w Warszawie, Krakowie i Gda艅sku. Najwi臋ksza z nich, w trakcie kt贸rej milicjanci zastrzelili jednego z uczestnik贸w, odby艂a si臋 w Gda艅sku. Wprowadzaj膮c stan wojenny w艂adze komunistyczne nie zdecydowa艂y si臋 zaatakowa膰 bezpo艣rednio Ko艣cio艂a katolickiego. Prymas J贸zef Glemp od pocz膮tku apelowa艂 o spok贸j i za偶egnanie bratob贸jczych walk, domagaj膮c si臋 jednocze艣nie uwolnienia internowanych i aresztowanych oraz powrotu do dialogu z "Solidarno艣ci膮". 13 grudnia w wyg艂oszonym kazaniu apelowa艂 do robotnik贸w, by nie nara偶ali 偶ycia: - B臋d臋 wzywa艂 o rozs膮dek nawet za cen臋 nara偶enia si臋 na zniewagi i b臋d臋 prosi艂, nawet gdybym mia艂 boso i艣膰 i na kl臋czkach b艂aga膰: "Nie podejmujcie walk Polak przeciw Polakowi". Przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego wyst膮pi艂y Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie. 23 grudnia 1981 r. prezydent USA Ronald Reagan og艂osi艂 sankcje ekonomiczne wobec PRL, a kilka dni p贸藕niej poda艂 do wiadomo艣ci, i偶 obejm膮 one tak偶e Zwi膮zek Sowiecki, kt贸ry jego zdaniem ponosi艂 "powa偶n膮 i bezpo艣redni膮 odpowiedzialno艣膰 za represje w Polsce". W ci膮gu nast臋pnych tygodni do sankcji ekonomicznych przeciwko Polsce przy艂膮czy艂y si臋 inne kraje zachodnie.

Pacyfikacja kopalni Wujek
Pacyfikacja kopalni WujekIPN

JAK STAN WOJENNY ZOSTA艁 ODEBRANY PRZEZ KRAJE NATO?

31 grudnia 1982 r. stan wojenny zosta艂 zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwo艂any, przy zachowaniu cz臋艣ci represyjnego ustawodawstwa.

Dok艂adna liczba os贸b, kt贸re w wyniku wprowadzenia stanu wojennego ponios艂y 艣mier膰, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar licz膮 od kilkudziesi臋ciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje r贸wnie偶 liczba os贸b, kt贸re straci艂y w tym okresie zdrowie na skutek prze艣ladowa艅, bicia w trakcie 艣ledztwa czy te偶 podczas demonstracji ulicznych.

ZACHODNIA PRASA O STANIE WOJENNYM

MAC/PAP

Pozosta艂e wiadomo艣ci

Sztab Generalny Ukrainy przekaza艂, 偶e Rosjanie umy艣lnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mie艣cie Sud偶a w obwodzie kurskim, kt贸re kontrolowane jest przez wojska ukrai艅skie. Napisano, 偶e "rosyjska armia teraz zacz臋艂a celowo zabija膰 w艂asnych cywil贸w". Rzecznik ukrai艅skiej armii w tym regionie poinformowa艂, 偶e pod gruzami budynku znalaz艂o si臋 95 ludzi.

Ukrai艅ski Sztab Generalny: Rosja zaatakowa艂a w艂asnych obywateli

Ukrai艅ski Sztab Generalny: Rosja zaatakowa艂a w艂asnych obywateli

殴r贸d艂o:
PAP

W wieku 75 lat zmar艂 Wojciech Trzci艅ski - kompozytor, pianista, aran偶er i producent muzyczny, za艂o偶yciel niezale偶nego o艣rodka sztuki Fabryka Trzciny. Informacj臋 przekaza艂 TVN24 jego syn, Stanis艂aw Trzci艅ski.聽

Kompozytor Wojciech Trzci艅ski nie 偶yje

Kompozytor Wojciech Trzci艅ski nie聽偶yje

殴r贸d艂o:
TVN24, PAP

Na autostradzie A2 zderzy艂y si臋 dwa samochody osobowe. Jak przekaza艂a policja w 呕yrardowie, jedna osoba zgin臋艂a, a dwie s膮 ranne. Artur W臋grzynowicz z tvnwarszawa.pl ustali艂 nieoficjalnie, 偶e jeden z kierowc贸w jecha艂 pod pr膮d.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie 偶yje, dwie s膮 ranne

Wypadek na聽A2. Jedna osoba nie聽偶yje, dwie s膮 ranne

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak pi膮tkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowa艂a w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicz膮ca Nowej Lewicy. Doda艂a, 偶e wisi nad nim "miecz sprawiedliwo艣ci". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdzi艂, 偶e stawk膮 w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji pa艅stwa".

"Miecz sprawiedliwo艣ci" nad nim wisi, wsp贸艂pracownicy "ju偶 si臋 ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwo艣ci" nad聽nim wisi, wsp贸艂pracownicy "ju偶 si臋 ewakuowali"

殴r贸d艂o:
TVN24

11-letni Pawe艂 zgin膮艂, a Kuba do dzisiaj leczy si臋 z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w ch艂opc贸w samochodem wjecha艂a 78-letnia kobieta. Dzieci sz艂y poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi w艂odarze po tragedii obiecali jego budow臋, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzie膰 nie potrafi膮. Mieszka艅cy s膮 rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - m贸wi膮.

Ponad rok temu na poboczu zgin膮艂 11-letni Pawe艂. Chodnik wci膮偶 nie jest priorytetem

Ponad rok temu na聽poboczu zgin膮艂 11-letni Pawe艂. Chodnik wci膮偶 nie聽jest priorytetem

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Stacja CNN opublikowa艂a nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasa偶erskiego linii American Airlines z wojskowym 艣mig艂owcem Black Hawk. Obie maszyny spad艂y do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy dosz艂o w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w聽powietrzu. Nowe nagrania

殴r贸d艂o:
CNN

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesi膮ce temu dosz艂o do katastrofy budowlanej. Jeden z most贸w zosta艂 zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popo艂udnia. W demonstracji wzi臋艂y udzia艂 dziesi膮tki tysi臋cy os贸b.

Trzy miesi膮ce od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestuj膮cy zablokowali trzy mosty

Trzy miesi膮ce od聽katastrofy w聽Nowym Sadzie. Protestuj膮cy zablokowali trzy mosty

殴r贸d艂o:
Reuters, Associated Press

Zbigniew Ziobro opowiada o okoliczno艣ciach swojego powrotu do Polski na kr贸tko zanim zosta艂 zatrzymany w pi膮tek przez policj臋. - Zauwa偶y艂em, 偶e jest za mn膮 ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, 偶e to mog艂y by膰 polskie s艂u偶by - powiedzia艂. Przyzna艂, 偶e chodzi艂o o to, "by wszyscy my艣leli, 偶e leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem by艂o zmylenie s艂u偶b, odpar艂, 偶e w przesz艂o艣ci by艂 kr贸tko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne do艣wiadczenia si臋 przydaj膮 - doda艂.

Ziobro: by艂em kiedy艣 funkcjonariuszem operacyjnym, do艣wiadczenia si臋 przydaj膮

Ziobro: by艂em kiedy艣 funkcjonariuszem operacyjnym, do艣wiadczenia si臋 przydaj膮

殴r贸d艂o:
tvn24.pl, RMF FM

Wys艂annik prezydenta USA Donalda Trumpa Richard Grenell spotka艂 si臋 w Carasas z przyw贸dc膮 Wenezueli Nicolasem Maduro i przekaza艂, 偶e doprowadzi艂 do uwolnienia przez wenezuelski re偶im sze艣ciu Amerykan贸w. Grenell "sprowadza z Wenezueli do domu sze艣ciu zak艂adnik贸w" - napisa艂 Trump.

Wys艂annik Trumpa "sprowadzi艂 z Wenezueli do domu sze艣ciu zak艂adnik贸w"

Wys艂annik Trumpa "sprowadzi艂 z聽Wenezueli do聽domu sze艣ciu zak艂adnik贸w"

殴r贸d艂o:
PAP

Jest si臋 czym przejmowa膰, ale nie ma si臋 czego ba膰 - m贸wi艂 na nagraniu premier Donald Tusk, odnosz膮c si臋 do aktualnej sytuacji mi臋dzynarodowej. Wed艂ug Tuska Polska ma "dobr膮 odpowied藕 na te kryzysy". - Uzyskali艣my naprawd臋 autentyczne przyw贸dztwo w Europie, a za chwil臋 mo偶emy mie膰 niezale偶nego, m膮drego, silnego, ale przyjaznego prezydenta. Wszystko jest w naszych r臋kach - powiedzia艂 szef rz膮du.

Tusk o sytuacji mi臋dzynarodowej: w Polsce mamy dobr膮 odpowied藕 na te kryzysy

Tusk o聽sytuacji mi臋dzynarodowej: w聽Polsce mamy dobr膮 odpowied藕 na聽te kryzysy

殴r贸d艂o:
PAP, tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Malta艅skie w Poznaniu zmienia w si臋 w "suchy krater". To czas na usuni臋cie mu艂u i zalegaj膮cych 艣mieci. Za ka偶dym razem, gdy ten popularny zbiornik staje si臋 zupe艂nie pusty, pojawiaj膮 si臋 pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy ju偶 jest.

Jezioro Malta艅skie bez wody. Co znale藕li na dnie?

Jezioro Malta艅skie bez聽wody. Co znale藕li na聽dnie?

殴r贸d艂o:
TVN24

Mo艂dawia to jedno z najszybciej wyludniaj膮cych si臋 pa艅stw na 艣wiecie - powiedzia艂 analityk O艣rodka Studi贸w Wschodnich Kamil Ca艂us. Liczba mieszka艅c贸w tego kraju, nie wliczaj膮c separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ci膮gu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzys贸w demograficznych na 艣wiecie

W聽tym kraju jest jeden z聽najgorszych kryzys贸w demograficznych na聽艣wiecie

殴r贸d艂o:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypow膮 akcj臋 ratunkow膮. Pomogli psu, kt贸ry spad艂 60 metr贸w w d贸艂 wodospadu. Jak poda艂y lokalne media, zwierz臋 dozna艂o obra偶e艅.

Spad艂 60 metr贸w w d贸艂 wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spad艂 60 metr贸w w聽d贸艂 wodospadu. Akcja ratunkowa w聽Kalifornii

殴r贸d艂o:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To o艣miesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To o艣miesza instytucje publiczne"

殴r贸d艂o:
tvn24.pl
Premium

Dwa cia艂a znaleziono w rzece Dee w szkockim Aberdeen. Prawdopodobnie s膮 to poszukiwane siostry Huszti - przekaza艂y w sobot臋 brytyjskie media. Pochodz膮ce z W臋gier Eliza i Henrietta zagin臋艂y w ubieg艂ym miesi膮cu w okolicach portu le偶膮cego nad rzek膮.

Dwa cia艂a w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Dwa cia艂a w聽rzece. To聽prawdopodobnie siostry Huszti

殴r贸d艂o:
PAP

Wywiad wojskowy Ukrainy odrzuci艂 oskar偶enia, jakoby podleg艂e mu struktury by艂y zaanga偶owane w organizacj臋 protest贸w antyrz膮dowych w S艂owacji. To odpowied藕 na o艣wiadczenie premiera S艂owacji Roberta Ficy, kt贸ry powi膮za艂 protesty z ukrai艅skim wywiadem.

Ukrai艅ski wywiad "stanowczo odrzuca" oskar偶enia premiera S艂owacji

Ukrai艅ski wywiad "stanowczo odrzuca" oskar偶enia premiera S艂owacji

殴r贸d艂o:
PAP

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odlecia艂 bez 42 pasa偶er贸w. Nie poczeka艂 na osoby, kt贸re utkn臋艂y w kolejce do kontroli bezpiecze艅stwa. Do tej pory 偶aden z pasa偶er贸w nie otrzyma艂 odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialno艣ci, nie mo偶emy wyp艂aci膰 odszkodowa艅 - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialno艣膰 ponosi?

Samolot odlecia艂 bez聽42 pasa偶er贸w. "Nie mo偶emy wyp艂aci膰 odszkodowa艅"

Samolot odlecia艂 bez聽42 pasa偶er贸w. "Nie mo偶emy wyp艂aci膰 odszkodowa艅"

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Ornitolodzy z Florydy s膮 zdruzgotani 艣mierci膮 dw贸ch m艂odych bielik贸w ameryka艅skich. Ptaki najprawdopodobniej zjad艂y zwierz臋 zaka偶one ptasi膮 gryp膮. M艂ode nie zd膮偶y艂y nawet otrzyma膰 imion.

Zjad艂y upolowane zwierz臋. Cztery dni p贸藕niej ju偶 nie 偶y艂y

Zjad艂y upolowane zwierz臋. Cztery dni聽p贸藕niej ju偶 nie聽偶y艂y

殴r贸d艂o:
CNN

Radiow贸z blokowa艂 drog臋 uciekaj膮cemu kierowcy, a ten, zamiast si臋 zatrzyma膰, uderzy艂 w policyjne auto. Moment zderzenia zarejestrowa艂a kamera przy jednej z posesji. Jak si臋 okaza艂o, 31-latek ma zakaz prowadzenia pojazd贸w.

Ucieka艂 przed policj膮, staranowa艂 radiow贸z i ogrodzenie. Nagranie

Ucieka艂 przed聽policj膮, staranowa艂 radiow贸z i聽ogrodzenie. Nagranie

殴r贸d艂o:
TVN24/Kontakt24

Policja mia艂a obowi膮zek skutecznego doprowadzenia 艣wiadka na posiedzenie komisji do spraw Pegasusa. Oczywi艣cie, gdyby si臋 okaza艂o, 偶e tego posiedzenia nie ma, to straci艂oby sens wykonywanie tej czynno艣ci - powiedzia艂 w "Jeden na jeden" w TVN24 W艂odzimierz Wr贸bel, s臋dzia Izby Karnej S膮du Najwy偶szego pytany o spraw臋 by艂ego ministra sprawiedliwo艣ci Zbigniewa Ziobry i t艂umaczenia policji.

Policja t艂umaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie r贸bmy szopki z prawa"

Policja t艂umaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie r贸bmy szopki z聽prawa"

殴r贸d艂o:
TVN24

By艂y prezydent Niemiec Horst Koehler nie 偶yje. 81-letni ekonomista i finansista zmar艂 w sobot臋 rano po kr贸tkiej, ci臋偶kiej chorobie - poinformowa艂y niemieckie media.

Nie 偶yje by艂y prezydent Niemiec

Nie聽偶yje by艂y prezydent Niemiec

殴r贸d艂o:
PAP

Ma艂y samolot pogotowia lotniczego rozbi艂 si臋 w pobli偶u centrum handlowego w Filadelfii. Na jego pok艂adzie by艂o pi臋膰 os贸b doros艂ych i dziecko. Opr贸cz nich ucierpieli tak偶e ludzie w miejscu upadku maszyny. Pojawi艂o si臋 tak偶e nagranie z pr贸by kontaktu kontroler贸w lotu z za艂og膮 maszyny. S艂ycha膰 na nim mi臋dzy innymi: "Stracili艣my kontakt z samolotem. Nie wiemy, co si臋 sta艂o. Pr贸bujemy to ustali膰".

Prywatny samolot rozbi艂 si臋 w Filadelfii. Na pok艂adzie by艂o sze艣膰 os贸b, w tym dziecko

Prywatny samolot rozbi艂 si臋 w聽Filadelfii. Na聽pok艂adzie by艂o sze艣膰 os贸b, w聽tym dziecko

Aktualizacja:
殴r贸d艂o:
PAP, Reuters

Pocz膮tek lutego przyni贸s艂 nam odczuwalne och艂odzenie, jednak aura wci膮偶 jest do艣膰 艂agodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szans臋 na siarczysty mr贸z? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyzio艂ek zajrza艂a w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie si臋 wy偶u znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na聽rozbicie wiru polarnego i聽umocnienie si臋 wy偶u znad Rosji. Do聽Polski wraca zima

殴r贸d艂o:
tvnmeteo.pl, NOAA

Samoch贸d osobowy wypad艂 z drogi i dachowa艂 w powiecie nyskim (woj. opolskie). W 艣rodku by艂o dw贸ch m臋偶czyzn, nie uda艂o si臋 ich uratowa膰. Policja wyja艣nia, jak dosz艂o do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zgin臋艂y

Wypadli z聽drogi i聽dachowali. Dwie osoby zgin臋艂y

殴r贸d艂o:
TVN24

W pi膮tek w Serocku nasz czytelnik by艂 艣wiadkiem nietypowej sytuacji. W 艣rodku miasta, po ulicy, biega艂y dwa konie bez opieki. W pewnym momencie tu偶 za nimi pojawi艂 si臋 sznur radiowoz贸w.

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowoz贸w

Konie na聽ulicy, za聽nimi kawalkada radiowoz贸w

殴r贸d艂o:
Kontakt24

Jak dzia艂aj膮 kamery na rondzie Wojnara we W艂ochach? Ze statystyk drogowc贸w wynika, 偶e tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowa艂y niemal 800 wykrocze艅. Ich zadaniem jest wy艂apywanie kierowc贸w przeje偶d偶aj膮cych na czerwonym 艣wietle.

28 kamer obserwuje skrzy偶owanie. Zarejestrowa艂y setki kierowc贸w przeje偶d偶aj膮cych na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzy偶owanie. Zarejestrowa艂y setki kierowc贸w przeje偶d偶aj膮cych na聽czerwonym

殴r贸d艂o:
tvnwarszawa.pl

Wysoko艣膰 艣wiadczenia piel臋gnacyjnego wzros艂a od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysi膮ca z艂otych miesi臋cznie. Aby je otrzyma膰 trzeba spe艂ni膰 okre艣lone warunki. Komu przys艂uguje ta forma pomocy finansowej i na jak d艂ugo mo偶na j膮 otrzyma膰?

艢wiadczenie piel臋gnacyjne. Komu przys艂uguje i ile wynosi?

艢wiadczenie piel臋gnacyjne. Komu聽przys艂uguje i聽ile wynosi?

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Bezpiecze艅stwo Morza Ba艂tyckiego jest absolutnie kluczowe - powiedzia艂 w Gda艅sku Rafa艂 Trzaskowski. Karol Nawrocki w Bednarach zadeklarowa艂, 偶e chcia艂by "wypowiedzenia paktu migracyjnego". Magdalena Biejat w Bydgoszczy m贸wi艂a o prawach kobiet i apelowa艂a o wsparcie organizacji pozarz膮dowych. S艂awomir Mentzen we Wrze艣ni przekonywa艂, 偶e Polakom potrzebna jest "rewolucja zdrowego rozs膮dku" jak w Stanach Zjednoczonych.

Gda艅sk, Bednary, Bydgoszcz, Wrze艣nia. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podr贸偶 po Polsce

Gda艅sk, Bednary, Bydgoszcz, Wrze艣nia. Kandydaci na聽prezydenta ruszyli w聽podr贸偶 po聽Polsce

殴r贸d艂o:
TVN24, PAP

Rozpocz臋艂a si臋 zbi贸rka podpis贸w pod obywatelskim projektem ustawy o nadaniu Odrze osobowo艣ci prawnej. Ma to pom贸c j膮 chroni膰. Marsza艂ek Sejmu oficjalnie przyj膮艂 postanowienie o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej. Tymczasem wojew贸dzki s膮d administracyjny orzek艂, 偶e Wody Polskie prowadzi艂y prace regulacyjne na Odrze nielegalnie.

Ruszy艂o zbieranie podpis贸w pod projektem ustawy, kt贸ry zak艂ada, 偶e rzeka Odra stanie si臋 osob膮 prawn膮

Ruszy艂o zbieranie podpis贸w pod聽projektem ustawy, kt贸ry聽zak艂ada, 偶e聽rzeka Odra stanie si臋 osob膮 prawn膮

殴r贸d艂o:
Fakty TVN

W sieci pojawi艂y si臋 doniesienia, jakoby prezydent Warszawy Rafa艂 Trzaskowski bezp艂atnie korzysta艂 z nieruchomo艣ci, kt贸re nale偶膮 do urz臋du miasta. Dow贸d ma stanowi膰 rozpowszechniane przez internaut贸w zdj臋cie artyku艂u. Ta zmy艣lona historia to reakcja na informacje o korzystaniu przez Karola Nawrockiego z apartamentu w Muzeum II Wojny 艢wiatowej w Gda艅sku. Warszawski ratusz zaprzecza, a my wskazujemy, co mo偶e sugerowa膰, 偶e ten artyku艂 to fa艂szywka.

Trzaskowski "偶yje na koszt miasta"? Dowodem spreparowany artyku艂

Trzaskowski "偶yje na聽koszt miasta"? Dowodem spreparowany artyku艂

殴r贸d艂o:
Konkret24

M贸wi, 偶e to najwi臋ksze zag艂臋bie sadownicze Europy, 偶e to du偶y biznes wspierany przez polityk贸w i 偶e sadownicy walcz膮 o pracownik贸w. Potrzebuj膮 r膮k do pracy, bo owoce nie mog膮 gni膰. - Oferuj膮 na przyk艂ad raz na tydzie艅 worek ziemniak贸w, chleb, cebul臋, wod臋 w zgrzewkach. Mo偶e nie daj膮 umowy, ale w ten spos贸b pokazuj膮, 偶e warto u nich pracowa膰 - wyja艣nia w rozmowie z biznesow膮 redakcj膮 tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracownik贸w sezonowych.

Zamienia sal臋 wyk艂adow膮 na sady owocowe. Tak bada sytuacj臋 pracownik贸w

Zamienia sal臋 wyk艂adow膮 na聽sady owocowe. Tak聽bada sytuacj臋 pracownik贸w

殴r贸d艂o:
tvn24.pl

Zapewnie艅 o rozliczeniu willi plus by艂o du偶o, ale kiedy zajrzymy do kasy pa艅stwa, to oka偶e si臋, 偶e z 40 milion贸w z艂otych, kt贸re Przemys艂aw Czarnek rozda艂, wr贸ci艂o 3,5 miliona - m贸wi艂a na antenie TVN24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. - Widzimy, 偶e te procedury si臋 d艂u偶膮. Docieraj膮 te偶 do nas sygna艂y o tym, 偶e w ministerstwie istniej膮 pewne braki kadrowe os贸b, kt贸re mog艂yby to skutecznie rozlicza膰 - powiedzia艂 Piotr Szostak.

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwo艣ci". Co dalej z rozliczeniem willi plus

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z聽systemu sprawiedliwo艣ci". Co dalej z聽rozliczeniem willi plus

殴r贸d艂o:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwo艣ci oraz ludzie zwi膮zani z Jaros艂awem Kaczy艅skim s膮 obecni nie tylko w studiach i na 艂amach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmuj膮 te偶 posady w organach zarz膮dzaj膮cych jego mediami. Wszystkie one tworz膮 system naczy艅 po艂膮czonych: personalnie i kapita艂owo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrze膰, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie聽spojrze膰, ludzie PiS

殴r贸d艂o:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowa艂a najwa偶niejsze wydarzenia ze 艣wiata filmu i muzyki w mijaj膮cym tygodniu. W programie mi臋dzy innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i p艂acz Seleny Gomes

"Brutalista" w聽kinach, sensacyjny "Przesmyk" i聽p艂acz Seleny Gomes

殴r贸d艂o:
tvn24.pl