Poznań

Poznań

Trzy lata więzienia za transparent? Zarzuty dla pseudokibiców Lecha

Akt oskarżenia przeciw czterem pseudokibicom za publiczne znieważenie osób z powodu ich przynależności narodowej skierowała do sądu poznańska prokuratura. Sprawa dotyczy rozwieszenia w 2013 roku na poznańskim stadionie transparentu o antylitewskiej treści. Oskarżonym grozi nawet trzyletnie więzienie.

Kolej metropolitarna, szpital, hala sportowa. Oto "lista marzeń" Wielkopolski

100 projektów "ważnych dla kraju i województwa" zgłosił samorząd województwa wielkopolskiego do Kontraktu Terytorialnego. Na czym szczególnie zależy władzom? Jak podaje marszałek województwa, najważniejsze projekty to budowa trasy S-11, budowa szpitala i hali sportowej w Poznaniu oraz rozbudowa poznańskiego węzła kolejowego. Wartość proponowanych inwestycji to ponad 17 mld zł.

Pędził o 71 km/h za szybko, wyprzedzał na podwójnej ciągłej

Drogówka z Sulęcina (woj. lubuskie) zatrzymała w piątek 21-letniego kierowcę, który jadąc po zmroku przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 70 km/h i wyprzedał na podwójnej ciągłej. Policjanci uznali, że mandat będzie zbyt pobłażliwą karą i skierowali sprawę do sądu.

Etyka zamiast religii to apostazja? Kuria przyznaje się do błędu

W związku z nowym rokiem szkolnym kuria diecezjalna w Kaliszu wydała instrukcję duszpasterską dla katechetów. Zaleca im, żeby rezygnujących z religii informowali, iż jest to forma "pisemnej apostazji". Szybko okazało się, że dokument jest sprzeczny z prawem kanonicznym. Kuria przyznała się do błędu i wycofała dokument.

Pasjonaci uratowali 120-letni zwodzony most

Poznańscy miłośnicy fortyfikacji uratowali most zwodzony z jednego z fortów, chroniąc go przed złomiarzami. Konstrukcja została zdemontowana i przewieziona do magazynu, gdzie przejdzie renowację. Za kilka miesięcy ma trafić do innego fortu. - Turyści będą mogli sami go podnosić i opuszczać - mówi Krzysztof Kłoskowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji "Kernwerk".

Czternasty rok w kolejce do lekarza. "Służba zdrowia potraktowała mnie jak idiotkę?"

Pani Malwina swoje sześćdziesiąte urodziny świętować miała hucznie. Nie udało się: poślizgnęła się na posadzce, złamała rękę. Dziś ma siedemdziesiąt cztery lata i właśnie dostała ze szpitala pismo: jako że ręka krzywo się zrosła, w końcu zapraszamy na ponowne nastawianie. W kolejce czekała czternaście lat. - Śmiać się, czy raczej płakać? - zastanawia się z koleżanką.

Ursusem dookoła świata. "To najgorszy środek lokomocji"

Przed kilkoma laty Ursusem przemierzyli Amerykę Południową. Teraz poznaniacy stawiają sobie jeszcze ambitniejszy cel - podróż dookoła świata. Niezwykła wyprawa traktorem rozpocznie się w listopadzie i potrwa aż dwa lata. Zobacz materiał Faktów Online.

Kamil Stoch poleciał F-16. "To lepsze od skoków"

Kamil Stoch, najlepszy polski skoczek narciarski, znalazł się w poniedziałek w nietypowej dla siebie roli. Złoty medalista zimowych IO w Soczi, zamiast szybować na skoczni, wzbił się w powietrze jako pasażer myśliwca F-16D "Jastrząb", stacjonującego w podpoznańskich Krzesinach.

Tu zjeżdżała się cała imprezowa Polska. Legendarny klub na sprzedaż

Świątynia jazdy, siedziba polskiej wiksy, najlepsza bania w kraju - różnie nazywano legendarny już klub Ekwador znajdujący się w malutkiej miejscowości Manieczki, do której zjeżdżali się imprezowicze z całej Polski. W sierpniu mekka balangowiczów została wystawiona na sprzedaż za, bagatela, 2,75 mln złotych. Czy pewna imprezowa epoka właśnie dobiega końca?

Cyrankiewicz i pół miliona gości. Poznańskie targi 50 lat temu

Otworzył je premier Józef Cyrankiewicz, odwiedzali inni partyjni dygnitarze. Wystawiały się bratnie narody - ZSRR, NRD, Jugosławia czy Czechosłowacja, ale też te zza "żelaznej kurtyny". Chwalono się osiągnięciami rodzimej produkcji. Prym wiodły Syreny i skutery Osa. W sumie przewinęło się przez nie niemal pół miliona osób. Zobacz jak wyglądały XXXIII Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1964 r.

Pasjonaci uratowali broń batalionu AK "Giewont"

Od piątku w Muzeum Uzbrojenia można podziwiać zabytkową broń, należącą niegdyś do akowców z batalionu "Giewont". Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa. Dokładnie 5 września 2013 roku, 11 sztuk broni oraz amunicja zostały znalezione przez grupę pasjonatów. Po renowacji uzbrojenie trafiło do gablot, w których pozostanie do końca roku.

Wiózł kontrabandę w bagażniku. Wpadł przez grzeczność

Bez chwili wahania chciał wymieniać opony czy naprawiać lampę, nie protestował nawet, gdy policjanci chcieli odebrać mu dowód rejestracyjny. Podejrzane zachowanie kierowcy zaskoczyło funkcjonariuszy z Konina. Jak się okazało, 31-latek chciał w ten sposób ukryć fakt, że wiózł na pace tysiące nielegalnych papierosów.

Wężykiem do szkoły. Pojechał po córkę, mając 3,5 promila

Kompletnie pijany kierowca próbował uciec policjantom w Wilkowicach (woj. wielkopolskie). Jak się okazało, mężczyzna nie posiadał także prawa jazdy, a na tylnym siedzeniu wiózł 6-letnią córeczkę, którą chwilę wcześniej odebrał ze szkoły. Grozi mu do 2 lat więzienia.

Wiózł na pace 40 osób. Dostał najwyższą możliwą karę

Grzywna w wysokości 5 tys. zł, zwrot kosztów sądowych oraz półroczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - taką karę orzekł Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich (woj. lubuskie) wobec 41-letniego kierowcy. Mężczyzna w połowie lipca przewoził 40 osób na skrzyni ładunkowej ciężarówki.

Wielkopolska: wicewojewoda rezygnuje ze stanowiska

Przemysław Pacia zrezygnował z funkcji wicewojewody wielkopolskiego. Jak podał, decyzję podjął z powodów osobistych. - Jestem w takim momencie życia, w którym muszę podejmować decyzję, czy ważniejsza jest rodzina i zdrowie mojego syna, czy służba publiczna - bo tak traktuję swoją pracę - tłumaczył.

Wybuch zniszczył budynek w Poznaniu. Organizowano w nim kinderbale

Budynek przy ul. Ślężańskiej na poznańskich Ratajach, w którym odbywały się przyjęcia urodzinowe dla dzieci, zniszczył wybuch. - Prawdopodobnie spowodowała go samodzielna przebudowa instalacji centralnego ogrzewania - tłumaczy Adam Krejner z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Konstrukcja obiektu została naruszona, trzeba będzie go rozebrać.

Protest proboszczów w Pile. Nie chcą skweru dla kardynała

Dziesięciu proboszczów z Piły sprzeciwia się nadaniu imienia kardynała Ignacego Jeża skwerowi przy zbiegu ulic 11 Listopada i Browarnej. Księża zapowiedzieli, że nie wezmą udziału w jego uroczystym otwarciu. Powód? Zdaniem duchownych, miejsce jest za mało reprezentatywne.