Nie minął miesiąc, a w samym Gdańsku zgłosiły się 233 młode osoby potrzebujące wsparcia psychologów

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24/ pomorskie.eu
Poradnie środowiskowe opieki psychologicznejTVN24
wideo 2/19
TVN24Poradnie środowiskowe opieki psychologicznej

Nie potrzeba skierowania od lekarza, a samą terapię można przejść w domu. Na Pomorzu od kwietnia ruszyły trzy poradnie środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Nie minął miesiąc, a w samym Gdańsku zgłosiły się już 233 osoby. Podobne poradnie powstają w całym kraju.

Założeniem poradni środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży jest pomoc osobom z problemami psychicznymi – chodzi szczególnie o takie, które nasiliły się między innymi w związku z trwającą od ponad roku pandemią COVID-19 i ograniczeniem kontaktów społecznych.

W województwie pomorskim od pierwszego kwietnia zaczęły działach trzy takie poradnie: w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (w dwóch lokalizacjach – Kościerzyna i Dzierżążno) oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku.

ZOBACZ REPORTAŻ DARII GÓRKI Z "CZARNO NA BIAŁYM" O PROBLEMACH PSYCHIATRII DZIECIĘCEJ W TVN24 GO

Chociaż od rozpoczęcia działalności nie minął nawet miesiąc, w samym Gdańsku zgłosiły się już 233 osoby.

- W przypadku osób niepełnoletnich zdecydowanie musi pojawić się opiekun prawny, to nie zawsze jest rodzic. Jeżeli przez opiekuna prawnego taki młody człowiek się zgłosi, czy zostanie zgłoszony, to zgodnie z tymi regulacjami my, jako poradnia, powinniśmy w ciągu tygodnia dać możliwość przyjęcia tej osoby na pierwsze spotkanie i odbycie tego pierwszego świadczenia – mówi Mariusz Kaszubowski, dyrektor wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Gdańsku.

Dodaje, że w praktyce może to jednak wyglądać nieco inaczej, bo "zainteresowanie jest duże, a potencjał jest ograniczony". - Ale staramy się w tej chwili tego warunku dochować – podkreśla.

Psycholog: psychiatria dziecięca jest w katastrofalnym stanieTVN24

Terapia odbywa się w domu

Psychologowie i psychoterapeuci wspomagają pacjentów głównie w domu, współpracując również z rodziną. Ideą poradni jest właśnie uniknięcie hospitalizacji lub skrócenie pobytu w szpitalu. Z pomocy w ośrodkach skorzystają dzieci poniżej siódmego roku życia, dzieci, młodzież szkolna i uczniowie szkół średnich do ukończenia 21 lat.

Dzieci przyjmowane są z całym spektrum problemów, poza uzależnieniami i niepełnosprawnością intelektualną. Wszystkie wizyty osobiste odbywają się w reżimie sanitarnym, a z uwagi na pandemię i obawy niektórych rodziców, możliwe jest też wsparcie telefoniczne lub on-line.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Gdzie po pomoc na Pomorzu? Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku, ul. Srebrniki 17 Poradnia Psychologiczno-Psychoterapeutyczna, budynek nr 17 (poziom -1, rejestracja i gabinety w pokojach nr 89 i 94). Kontakt: Rejestracja od 1 kwietnia 2021 r. Numer telefonu do rejestracji: 570 21 31 01, e-mail: poradnia_psychoterapeutyczna@wsp-bilikiewicz.pl Rejestracja on-line dostępna jest na stronie internetowej szpitala. Godziny pracy poradni: pon.-wt. 11-20, śr. 8-15.20, cz. 8-16, pt. 8-14. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie oraz placówka w Dzierżążnie - Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Placówce będą działać w Kościerzynie, ul. A. Piechowskiego 36 Kontakt: Numer telefonu do sekretariatu 58 686 07 80, gabinety 58 686 07 (81-83), e-mail: pdim@szpital.koscierzyna.pl - Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Placówce w Dzierżążnie, ul. Szpitalna 36 Numer telefonu do sekretariatu 58 687 19 31, gabinety 58 687 19 (32-34), e-mail: pdim.placowka@szpital.koscierzyna.pl Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, ul. Skarszewska 7, pawilon VI Kontakt Numer telefonu 723 719 808, e-mail: pdim@kocborowo.pl. Szpital prosi o podanie nr telefonu, aby oddzwonić.

"Myślę o nich z dużą nadzieją, że trafiły do miejsc, w których otrzymają pomoc".

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/ pomorskie.eu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24