Prokuratura kończy śledztwo w sprawie wypadku, w którym zginął dziennikarz

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Pomorze/PAP
Wypadek, w którym zginął Piotr ŚwiącStraż Hopowo
wideo 2/12
Straż HopowoWypadek, w którym zginął Piotr Świąc

Prokuratura poinformowała, że kończy śledztwo w sprawie wypadku, w którym zginął dziennikarz TVP Gdańsk Piotr Świąc. Biegły z rekonstrukcji wypadków miał potwierdzić, że bezpośrednią przyczyną czołowego zderzenia, był nieprawidłowy sposób jazdy kierowcy drugiego auta, który był pod wpływem alkoholu i amfetaminy.

Wieloletni prezenter i dziennikarz TVP Gdańsk Piotr Świąc, prowadzący volkswagena golfa i 23-letni kierowca renault megane zginęli 5 marca bieżącego roku na drodze krajowej nr 20 w Borczu na Kaszubach. Wypadek wydarzył się o godz. 22.20, gdy Świąc wracał z pracy.

- Biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych dokonał oceny zachowania obu kierowców i stwierdził, że bezpośrednią przyczyną wypadku był nieprawidłowy sposób kierowania przez kierowcę renault megane. 23-letni kierowca nie zachował należytej ostrożności podczas manewru wyprzedzania, jednocześnie będąc w stanie nietrzeźwości i po użyciu amfetaminy, zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym autem dziennikarza. Mężczyzna dodatkowo jechał z prędkością większą, niż dopuszczalna, to jest 120-130 kilometrów na godzinę - powiedziała mediom w czwartek Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Opinia biegłego jest ostatnią czynnością w śledztwie dotyczącym śmierci dziennikarza TVP Gdańsk Piotra Świąca. Jak dodała prokurator Wawryniuk, "Prokuratura Rejonowa w Kartuzach w najbliższym czasie będzie kończyć postępowanie w tej sprawie".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Opinia biegłego potwierdza wcześniejsze ustalenia policji, że 23-latek, mieszkaniec powiatu kartuskiego, jadący renault w kierunku Żukowa, z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z volkswagenem, którym kierował 54-letni Piotr Świąc.

Piotr Świąc w latach 1994-2001 był prezenterem studia oprawy TVP1. Prowadził też "Wiadomości" w TVP1 i poranne pasmo w TVP Info. Był dziennikarzem i prowadzącym TVP3 Gdańsk (programy "Panorama", "Forum Panoramy" i "Forum Gospodarcze"). Zmarł w wieku 54 lat. Jego pogrzeb odbył się 13 marca: mszę świętą odprawiono w Archikatedrze Oliwskiej, dziennikarz spoczął na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Pomorze/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Straż Hopowo