Pomorze

Pomorze

Sąd w Murmańsku przedłużył o dwa miesiące areszt dziesięciu ekologom - siedmiu cudzoziemcom, w tym Polakowi - i rosyjskiemu fotografowi wchodzącym w skład grupy 30 działaczy Greenpeace zatrzymanych w ubiegłym tygodniu na Morzu Barentsa w związku z protestem na platformie wiertniczej Gazpromu. Komitet Śledczy chciał dwóch miesięcy aresztu dla 30 osób, w tym 26 obcokrajowców, zatrzymanych pod zarzutem piractwa.

- Człowiek prosty i skromny. Robotnik, elektryk, który rzucił wyzwanie największemu imperium świata - podjął to wyzwanie i wygrał. Tak jak tego oczekujemy od bohaterów, odniósł zwycięstwo mimo, że nic tego nie zapowiadało - tak o Wałęsie mówił Donald Tusk w laudacji dla byłego prezydenta, uhonorowanego nagrodą Europejskiego Forum Nowych Idei.

Żadna z polskich firm nie była w stanie dostarczyć produktu, który potrzebowały PKP Intercity, ogłaszając przetarg na pociągi najwyższej klasy premium, tj. Pendolino - oznajmił w środę minister transportu Sławomir Nowak.

Firma FoodCare ma zapłacić prawie 10 mln zł Fundacji Dariusza Michalczewskiego "Równe Szanse" z tytułu zaległego wynagrodzenia, pochodzącego przede wszystkim z prowizji ze sprzedaży napojów energetycznych Tiger. – To nie wszystko, będę walczył o odszkodowanie – zapowiada były bokser.

Dwóch 36-latków włamywało się nocą do mieszkań, kradło kluczyki i odjeżdżało luksusowymi autami z posesji. Wszystko działo się metodą "na śpiocha", kiedy właściciele spali. W poniedziałek policjanci zatrzymywali złodziei przy okazji odkrywając plantację marihuany u jednego z nich.

Eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej są coraz bliżej odkrycia miejsca pochówku Danuty Siedzikówny, ps. 'Inka'. Słynna sanitariuszka Armii Krajowej, skazana na karę śmierci i stracona w 1946 roku, została prawdopodobnie pochowana na cmentarzu Garnizonowym lub na Srebrzysku w Gdańsku.

Okręt hydrograficzny ORP Arctowski podczas badania dna morskiego odnalazł dwa nieznane dotąd wraki statków. Leżą one na wysokości Kołobrzegu, około 30 mil morskich od brzegu. Marynarze podejrzewają, że zatopione statki to kuter rybacki i niewielka jednostka handlowa.

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania po doniesieniu posła PiS Tomasza Kaczmarka o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Karnowskiego. Poseł oskarżał prezydenta Sopotu o niedopełnienie obowiązków wynikających z nowej ustawy "śmieciowej". Dla prokuratury to jednak "same domysły i podejrzenia".

We wtorkowy wieczór odbędzie się hit 9. kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Wisła zmierzy się na wyjeździe z Lechią w starciu jedynych niepokonanych jeszcze zespołów ligi. I choć kibice obu klubów żyją w dobrej komitywie, na boisku o przyjaźni nie może być mowy!

Król musi opuścić cokół na Targu Drzewnym w centrum Gdańska, bo ten wymaga remontu. Samemu monarsze również przyda się odświeżenie, ale w kasie gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni pieniędzy na remont nie ma. Dlatego postanowiono króla wynająć. Jak dotąd nie ma chętnych.

Gdańskimi autobusami i tramwajami będą podróżowali pasażerowie bez biletów z nadzieją, że zostaną złapani przez kontrolerów. Zarząd Transportu Miejskiego zamierza sprawdzić jak pracują "kanarzy".

Niechciana pamiątka z przeszłości. Niechciana i groźna. W pobliżu Ustki i Jastarni. Są dowody, że w pobliżu tamtejszych plaż mogą znajdować się pozostałości po składowiskach broni chemicznej z czasów II wojny światowej. Badania na dnie Bałtyku trwają. I nie napawają optymizmem.