Pomorze

500 tysięcy lampek. Park Oliwski gotowy na święta

Pomorze

Fundacja Gdańska/ MultidekorDo iluminacji użytych zostanie blisko 500 tysięcy lampek

7,5 kilometra świetlnych dekoracji, 500 tysięcy lampek - tak w świątecznej odsłonie będzie wyglądał pochodzący z XVIII wieku park w Gdańsku-Oliwie. Po zmroku iluminacja będzie rozświetlać park do końca stycznia.

Świąteczna iluminacja po raz pierwszy rozbłyśnie w sobotę po południu.

- W parku znajdzie się m.in. miejsce dla fontanny świetlnej o wysokości ponad 5 metrów, a wzdłuż szpaleru drzew zostaną rozwieszone kurtyny świetlne o wysokości 12 metrów, tworzące tunel prowadzący zwiedzających do dalszej części parku – powiedział Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.

Dodał, że dekoracje świetlne znajdą się m.in. w Ogrodzie Francuskim parku oraz przy bramie wejściowej do tego popularnego wśród spacerowiczów miejsca. Efekty widać na wizualizacjach, które przygotowała fundacja.

Park nosi imię Adama Mickiewicza

Historia najbardziej znanego i reprezentacyjnego parku w Gdańsku sięga drugiej połowy XVIII wieku. Urządzanie go w do dziś znanym kształcie zapoczątkował opat zakonu cystersów (założyli oni swój klasztor w Oliwie w XII wieku) Jacek Rybiński. 26 lipca 1734 r. król Polski August III wydał w ogrodzie na terenie parku ucztę na cześć carycy Anny Iwanownej.

Od 26 listopada 1955 r., stulecia śmierci poety, park nosi imię Adama Mickiewicza - w parku ustawione jest popiersie wieszcza.

Park w stylu angielskimi francuskim

Część 13-hektarowej przestrzeni parkowej urządzona jest w stylu angielskim, część w stylu francuskim. Jedną z głównych atrakcji parku jest palmiarnia. Pierwszy tego typu obiekt pojawił się w XVIII wieku. Od tego czasu palmiarnię wielokrotnie przebudowywano. Wewnątrz, w warunkach zbliżonych do naturalnych, oprócz palm rosną m.in. aloesy, agawy, araukarie, bananowce, fikusy, filodendrony, kaktusy, opuncje, storczyki i sagowce.

Szacuje się, że rocznie w Parku Oliwskim gości ok. miliona osób, z czego ok. 300-500 tys. osób zwiedza palmiarnię. Iluminacja Parku Oliwskiego będzie trwała do 31 stycznia 2017 r.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws/b / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Gdańska/ Multidekor

Pozostałe wiadomości