Polska

Znamy kandydatów do nagrody Nike

Polska


Zwycięzcy poprzednich edycji m.in. Wiesław Myśliwski, Jerzy Pilch, a także debiutująca w konkursie prof. Maria Janion - to tylko niektórzy z autorów, których książki znalazły się w finale literackiej nagrody Nike.

Z dwudziestu tytułów nominowanych do literackiej nagrody Nike, jury pod przewodnictwem prof. Małgorzaty Szpakowskiej wybrało siedem, które rywalizować będą w finale nagrody. W tym roku o nagrodę rywalizują trzy powieści, dwa zbiory wierszy, tom esejów i tom reportaży.

Proza reprezentowana jest przez "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego, "Moje pierwsze samobójstwo" Jerzego Pilcha oraz "Skazę" Magdaleny Tulli. Na liście jest też tom "Niesamowita słowiańszczyzna" Marii Janion, wieloletniej przewodniczącej jury Nike oraz tom wierszy "Muzyka środka" Marcina Świetlickiego. Dwójka debiutantów na liście nominacji to Tomasz Różycki (za zbiór wierszy "Kolonie") oraz Mariusz Szczygieł (za reportaże z Czech zebrane w książce "Gottland").

W składzie jury znaleźli się: Izabella Cywińska, Marta Wyka, Tadeusz Bartoś, Henryk Bereza, Tadeusz Drewnowski, Dariusz Nowacki, Marian Stala, Marek Zalewski oraz Małgorzata Szpakowska - jako przewodnicząca.

Oprócz statuetki, zwycięzca dostanie czek na 100 tys. zł

Nike, nagroda za najlepszą książkę roku, przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października. Tradycyjnie gala wręczenia nagrody odbywała się w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach. W tym roku przeniesiono ją do obszerniejszych sal Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ceremonia transmitowana będzie na żywo przez Program 2 TVP.

W konkursie Nike startować mogą wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji (ogłaszanych w maju), drugi to wybór siedmiu finalistów. Decyzję o wyborze laureata jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści nie znają ostatecznego werdyktu. Zwycięzca otrzymuje statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły i czek na 100 tys. zł.

Fundatorami Nagrody Literackiej "Nike" są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Pozostałe wiadomości