TVN24 | Polska

Wiceszef MSZ: Oby okres niestabilności był krótki. Będziemy współpracować z każdym prezydentem

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Przydacz: będziemy oczywiście współpracować z każdym prezydentem USA
Przydacz: będziemy oczywiście współpracować z każdym prezydentem USATVN24
wideo 2/22
TVN24Przydacz: będziemy oczywiście współpracować z każdym prezydentem USA

Sytuacja w USA zmienia się jak w kalejdoskopie. My będziemy oczywiście współpracować z każdym prezydentem, bez względu na wynik wyborów - zapewniał w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Wyraził nadzieję, że "okres niestabilności będzie jak najkrótszy i jak najszybciej poznamy prezydenta Stanów Zjednoczonych".

W Stanach Zjednoczonych trwa liczenie głosów w wyborach prezydenckich. Wstępne wyniki wskazują na przewagę Joe Bidena, kandydata demokratów.

CZYTAJ RELACJĘ NA ŻYWO NA TVN24.PL

"Będziemy oczywiście współpracować z każdym prezydentem"

W czwartek gościem "Jeden na jeden" w TVN24 był wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz. Mówił, że "powinniśmy poczekać do momentu oficjalnego ogłoszenia zwycięzcy" wyborów, bo "w USA sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie".

- My będziemy oczywiście współpracować z każdym prezydentem, bez względu na wynik wyborów. Tak, jak współpracowaliśmy w roku 2015 i 2016 roku z administracją prezydenta Obamy, (...) a następnie z administracją Donalda Trumpa. Dla nas liczą się relacje polsko-amerykańskie - zapewniał.

Dodał, że "jeśli wynik wyborów wskaże na Joe Bidena, będziemy starali się układać jak najlepsze relacje z administracją Bidena".

"Mam nadzieję, że okres niestabilności będzie krótki"

Donald Trump już w noc wyborczą był przekonany o swoim zwycięstwie. - Wygramy to. O ile wiem, już tak się stało - mówił. Później na Twitterze sceptycznie odniósł się do liczenia głosów, pisząc o "magicznym znikaniu" swojej przewagi w kluczowych stanach.

Przydacz powiedział, że "należałoby oczekiwać od prezydenta więcej spokoju". - Mamy do czynienia z dużym napięciem, różnice są niewielkie. (...) To pewnie wynik psychologicznych nacisków wewnętrznych, próba rozegrania tego na swoją korzyść. To element polityki - stwierdził.

Wyraził nadzieję, że "okres niestabilności będzie jak najkrótszy i jak najszybciej poznamy prezydenta Stanów Zjednoczonych".

Przydacz: mam nadzieję, że okres niestabilności będzie jak najkrótszy
Przydacz: mam nadzieję, że okres niestabilności będzie jak najkrótszyTVN24

"Ostatnie cztery lata były w relacjach polsko-amerykańskich bardzo dobre"

Przydacz był też pytany, czy polski rząd nie opowiadał się zbyt mocno po stronie Donalda Trumpa. - Nie podzielam opinii, że stawialiśmy na tylko jednego kandydata. Dla nas partnerem był prezydent Stanów Zjednoczonych i z nim realizowaliśmy relacje państwowo. Tak jak wcześniej z Barackiem Obamą - powiedział.

- Mieliśmy do czynienia z prezydentem USA, który nazywał się Donald Trump, trudno, żebyśmy realizowali relacje międzypaństwowe z administracją inną niż prezydenta Donalda Trumpa - dodał.

Podkreślał, że "na tym polega dyplomacja, by wykorzystać daną sytuację z korzyścią dla swojego kraju". - Przez ostatnie kilka lat udało się Polsce dużo uzyskać w relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Kwestie bezpieczeństwa, ruch bezwizowy - wyliczał wiceminister.

Ocenił, że "te ostatnie cztery lata były w relacjach polsko-amerykańskich bardzo dobre".

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości