Polska

Ws. uboju rytualnego minister sugeruje Trybunał. Związki wyznaniowe złożą wniosek

Polska

Boni: o uboju rytualnym powinien zdecydować TK
Boni: o uboju rytualnym powinien zdecydować TK

Minister Michał Boni spotkał się z naczelnym rabinem i muftim RP, by przedstawić opinię rządowych prawników ws. uboju rytualnego. Po tym spotkaniu przedstawiciele muzułmańskich i żydowskich związków wyznaniowych zapowiedzieli, że skierują wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania kolizji między uprawnieniami wspólnot a zapisami, które wynikają z ustawy o ochronie zwierząt.

Minister administracji i cyfryzacji spotkał się w poniedziałek m.in. z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz z muftim RP Tomaszem Miśkiewiczem. Boni poinformował po spotkaniu, że przedstawił jego uczestnikom opinię Rządowego Centrum Legislacji na temat uboju rytualnego. Opinia wskazuje, relacjonował minister, że z odpowiednich artykułów konstytucji wynika prawo do swobód religijnych i realizowania wszystkich potrzeb i rytuałów. - Ograniczenie tych uprawnień religijnych może nastąpić tylko z kilku powodów, jak bezpieczeństwo państwa, jak kwestie zdrowotne, moralne (...). Nie ma przepisów w Polsce, które ograniczałyby uprawnienia religijne wspólnot religijnych - powiedział Boni.

Nie ma możliwości uboju

Zaznaczył, że z opinii wynika jednak, że ustawa o ochronie zwierząt po ostatnich decyzjach parlamentu "nie stwarza możliwości uboju rytualnego i że zgodnie z linią orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego każdy ustawowy przepis ma w sobie domniemanie konstytucyjności". Minister zaznaczył, że konkluzja opinii RCL jest taka, że jedynym sposobem, "aby tę kolizję między uprawnieniami wspólnot religijnych do realizacji swoich potrzeb oraz zapisami, które wynikają z ustawy o ochronie zwierząt, rozwiązać jest decyzja, orzeczenie, wyjaśnienie TK".

"Furtką jest Trybunał"

- Opinia w sposób bezpośredni nie zakazuje nam uboju jako praktyki religijnej - komentował naczelny mufti RP. Powiedział również, że wniosek do Trybunału jest już gotowy, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy zostanie złożony.

- Furtką, wyjściem jest Trybunał Konstytucyjny. Rozważamy cały czas (wniosek do TK), jest to przygotowane, natomiast w którym momencie zostanie złożone, będzie zależało od dalszych spotkań i decyzji. Mam nadzieję, że sprawy będą pomyślnie rozwiązane - zapowiedział Miśkiewicz.

Naczelny rabin Polski powiedział, że żydowski związek wyznaniowy będzie starał się robić wszystko, by prawa społeczności żydowskiej były nadal respektowane. - Wniosek będzie. Nie jest to zaskoczenie, ale to dla nas bardzo przykry dzień - podkreślił.

Ubój rytualny do TK?
Ubój rytualny do TK?tvn24

Autor: jk,aj//kdj / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości