Andrij Deszczycia laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Autor:
ks//now
Źródło:
PAP
Andrij Deszczycia laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Andrij Deszczycia laureatem Nagrody Jana Nowaka-JeziorańskiegoTVN24
wideo 2/2
TVN24Andrij Deszczycia laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Andrij Deszczycia, były ambasador Ukrainy w Polsce, został laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie zostało wręczone w niedzielę w Ossolineum we Wrocławiu. - Odbieram to jako gest wsparcia dla Ukrainy i Ukraińców, którzy dzielnie walczą z agresją rosyjską - powiedział Deszczycia.

Wręczana w stolicy Dolnego Śląska nagroda została ustanowiona w 2004 roku przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej. Przyznawana jest osobom, które uosabiają "myślenie o państwie jako dobru wspólnym", a także instytucjom, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Laureata nagrody wskazała jej kapituła. Jak podano w laudacji, Andrij Deszczycia - ambasador Ukrainy w Polsce w latach 2014-2022 - "od początku pełnienia swojej misji dyplomatycznej w Polsce wspierał i budował dobre relacje polsko-ukraińskie".

Andrij Deszczyca laureatem Nagrody Jana Nowaka-JeziorańskiegoTVN24

- Andrij Deszczycia to wielki przyjaciel Polski i Wrocławia. Cieszę się, że możemy wyróżnić go Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przyznawaną tym, którzy uosabiają "myślenie o państwie jako o dobru wspólnym". Od ponad roku Ukraina myśli nie tylko o swojej, ale też o naszej, polskiej i europejskiej wspólnocie, z poświęceniem walcząc z rosyjskim najeźdźcą. Ambasador Deszczyca wielokrotnie udowodnił, że te wartości, którymi kierował się w swoim życiu i publicznej działalności Jan Nowak-Jeziorański, są mu niezwykle bliskie - stwierdził w niedzielę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Deszczycia: odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla całego narodu ukraińskiego

- Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla całego narodu ukraińskiego, który od przeszło roku dzielnie walczy z agresją rosyjską. Narodu, który walczy o swoją niezależność, suwerenność, wolność, demokrację i przyszłość europejską - powiedział Deszczycia.

Czytaj też: "Symbol tego, o co przez długi czas walczyliśmy i w końcu wywalczyliśmy". Medal Wdzięczności wręczony

Podkreślił, że o te same wartości walczył Nowak-Jeziorański, Wrocław, cała Polska - Polki i Polacy w ostatnich dziesięcioleciach. - I dawali nam przykład, by być niezależnym i wolnym narodem. Niestety, płacimy za to wielką cenę - zauważył laureat. Poprosił o uczczenie minutą ciszy tych, którzy zginęli "w obronie państwa ukraińskiego, w obronie wolności, w obronie Europy".

Andrij Deszczyca laureatem Nagrody Jana Nowaka-JeziorańskiegoTVN24

Były ambasador Ukrainy w Polsce ocenił, że nagroda przyczyni się do wzmocnienia relacji polsko-ukraińskich i jeszcze bardziej pojedna nasze narody.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego jest wręczana co roku 4 czerwca we Wrocławiu. Dotychczas wśród uhonorowanych znaleźli się między innymi Tadeusz Mazowiecki, George Bush senior, Stanisław Szuszkiewicz, kardynał Jean-Marie Lustiger, Siergiej Kowalow, Vaclav Havel, Leszek Balcerowicz, Jerzy Koźmiński, Valdas Adamkus, Instytut Literacki w Paryżu, profesor Zbigniew Brzeziński, litewski prozaik i poeta Tomas Venclova czy też ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. W 2022 roku nagrodzono Stowarzyszenie Memoriał.

Zaślepka materiału TVN24GO
Andrij Deszczycia z nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości