Od 25 do 35 tys. Wietnamczyków przebywa obecnie w Polsce - wynika z raportu Międzykulturowego Centrum Adaptacji Zawodowej. Przez Polaków postrzegani są raczej pozytywnie. Cenimy ich bardziej niż np. Ukraińców, Białorusinów, Rosjan i Arabów.
Raport "Wietnamczycy w Polsce. Perspektywy adaptacji społeczno-zawodowej" został opracowany przez Międzykulturowe Centrum Adaptacji Zawodowej, działające przy Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Wynika z niego, że większość z przebywających aktualnie w Polsce Wietnamczyków wyjedzie do swego kraju, gdy poprawi się tam sytuacja gospodarcza.
Jak podkreślają eksperci, którzy przygotowali opracowanie, Wietnamczycy postrzegani są przez Polaków jako ludzie pracowici i o spokojnym usposobieniu. Stosunek do nich jest jednak nieco mniej pozytywny niż do mieszkańców Europy Zachodniej.
Polski nie taki trudny Wielu Wietnamczyków zajmuje się handlem i gastronomią. Są wśród nich tacy, którzy słabo znają język polski. Zdarza się - jak zauważono w raporcie - że ich dzieci uczące się w szkołach podstawowych czy gimnazjach pomagają rodzicom w wypełnianiu różnych dokumentów. Wielu Wietnamczyków studiuje też jednak na polskich uczelniach.
Jedna ze współautorek raportu, Renata A. Nguyen zwróciła uwagę, że kulturę wietnamską stara się kultywować głównie pierwsze pokolenie imigrantów, natomiast ich dzieci, które znają już język polski - czynią to w znacznie mniejszym stopniu.
Coraz więcej legalnych pobytów Według innej współautorki dokumentu, Teresy Halik, w ostatnich latach rośnie w Polsce liczba imigrantów, którzy przebywają na terenie Polski legalnie.
Polskie placówki konsularne wydają Wietnamczykom średnio około 700 wiz rocznie, część z nich dotyczy wietnamskich studentów i doktorantów. Zgodnie z polskim prawem Wietnamczycy mogą ubiegać się o zalegalizowanie pobytu na czas oznaczony, a także - od 2005 roku - o status rezydenta długoterminowego UE.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24