Polska

Wąż wysłał obraz do magazynu

Polska

Aktualizacja:

Wyjaśniono tajemnicę słynnego portretu angielskiej królowej Elżbiety I. Zagadkowa ciemna plama na jej ręce okazała się zamalowaną żmiją lub wężem, który owijając się wokół ręki monarchini mógł wywoływać... niestosowne skojarzenia.

Od lat eksperci spekulowali na temat owej ciemnej plamy na portrecie Elżbiety I Tudor, zwanej Elżbietą Wielką lub Królową Dziewicą. Brytyjski dziennik "The Independent" zamieścił w piątek artykuł, w którym kustoszka londyńskiej Narodowej Galerii Portretów Tarnya Cooper przedstawia rezultaty badań nad portretem królowej, będącym dziełem anonimowego artysty.

Autor pierwotnie namalował na portrecie węża, który owija się wokół ręki królowej, jednak prawdopodobnie pod naciskiem doradców Elżbiety I przerobił węża na bardziej konwencjonalną różę Tudorów. Zapewne w przekonaniu doradców - pisze Tarnya Cooper - wąż mógł kojarzyć się w tradycji chrześcijańskiej ze złem i grzechem pierworodnym. Dworzanie dbający o wizerunek królowej nie mogli nie zareagować.

Do magazynu

Wiadomo - dodaje kustoszka - że królowa miała biżuterię w formie węży i żmij, ale "uwodzicielski" sposób, w jaki płaz wpełza na jej rękę, mógł wywołać publiczny skandal. Zwłaszcza, że córka Henryka VIII i Anny Boleyn, będąc skłonną do flirtów, nigdy nie wyszła za mąż, być może aby z nikim nie dzielić się władzą.

Obraz został po raz ostatni wystawiony na widok publiczny w 1921 roku. Eksperci uznali ciemną plamę na ręce królowej za uszkodzenie portretu i postanowili odesłać go na zawsze do magazynu.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości