TVN24 | Polska

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Wiceszef MSWiA: chcemy współpracować z Frontexem w zakresie readmisji

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Migranci wciąż przylatują do Mińska, próbują dostać się do UE
Migranci wciąż przylatują do Mińska, próbują dostać się do UETVN24
wideo 2/21
TVN24Migranci wciąż przylatują do Mińska, próbują dostać się do UE

Przez białoruską granicę do Polski wciąż próbują przedostać się migranci. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki, oświadczył, że "na dziś nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działania na granicy polsko-białoruskiej". Jednocześnie zaznaczył, że "chcemy jednak współpracować z Frontexem w zakresie readmisji, czyli powrotów migrantów do krajów pochodzenia".

Wiceszef MSWiA został zapytany przez Polską Agencję Prasową o kwestię współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex wobec presji migracyjnej z Białorusi, w tym o głosy, aby rząd zwrócił się do Frontexu o wsparcie w działaniach na granicy. Z takiej pomocy korzysta m.in. Litwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Na dzisiaj nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działania na naszej granicy. Obecnie odcinka granicy z Białorusią chroni ponad siedem tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy Wojska Polskiego. Będzie ich więcej, a granica polsko-białoruska jest krótsza od litewsko-białoruskiej" – powiedział Grodecki.

Jak zaznaczył, "w tym komponencie nie potrzebujemy wsparcia Frontexu". "Chcemy jednak współpracować z Frontexem w zakresie readmisji, czyli powrotów migrantów do krajów pochodzenia" – podkreślił wiceszef MSWiA.

Grodecki: Frontex ma wypracowany system powrotowy

Grodecki wyjaśnił, że szef Frontexu Fabrice Leggeri podczas ich wspólnej wizyty na granicy z 4 października zadeklarował zaangażowanie Agencji w organizację lotów z Polski do krajów trzecich. "Chcemy z tej oferty skorzystać. Na tym polu wsparcie Frontexu jest istotne. Frontex ma wypracowany system powrotowy. Dysponuje wykwalifikowanymi ludźmi, narzędziami i środkami finansowymi" – dodał.

Wiceminister Bartosz Grodecki (po prawej) oraz szef Agencji Frontex (w środku) z wizytą na granicy polsko-białoruskiej (zdjęcie z 4.10.2021 roku)Straż Graniczna

"Trwają obecnie rozmowy na ten temat. Mamy już grupę osób, które otrzymały decyzję powrotową. Mam nadzieję, że niedługo Frontex będzie mógł zorganizować taki lot" – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Nielegalne przekroczenia unijnej granicy

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i woj. lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje też budowę zapory na tej granicy.

Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości