Premier Mateusz Morawiecki: wniosek o środki z KPO dopiero po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Autor:
bż//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Mateusz Morawiecki: będziemy czekali na rozstrzygnięcie TK w sprawie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym
Mateusz Morawiecki: będziemy czekali na rozstrzygnięcie TK w sprawie noweli ustawy o Sądzie NajwyższymTVN24
wideo 2/4
TVN24Mateusz Morawiecki: będziemy czekali na rozstrzygnięcie TK w sprawie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że wniosek o wypłatę unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie przez polskie władze złożony dopiero po tym, jak kwestię nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym oceni Trybunał Konstytucyjny. Decyzję o skierowaniu ustawy do TK podjął prezydent Andrzej Duda, który zapewnił, że jego dokument w tej sprawie będzie gotowy "w najbliższych dniach".

Kiedy zostanie złożony wniosek o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy? Z pytaniem takim zwrócił się w sobotę reporter TVN24 Mateusz Półchłopek do premiera Mateusza Morawieckiego. - Będziemy czekali na rozstrzygnięcie (...) przez Trybunał Konstytucyjny, czy ta ustawa (nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw - red.) jest w pełni zgodna z naszą konstytucją - odpowiedział szef rządu.

- W tym czasie będziemy mieli dialog, cały czas, z Komisją Europejską, który też być może doprowadzi do tego, że wniosek będzie mógł być skierowany wcześniej, ale osobiście nie przypuszczam. Sądzę, że najlepiej, najbezpieczniej będzie poczekać, aż ustawa wróci z Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył szef rządu.

Wyraził nadzieję, że "będzie to szybko".

"Niewzruszalność wyroków" i "wyczerpanie przesłanek kompromisu"

Premier mówił, że "wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny, niewzruszalny". - Jeżeli Trybunał potwierdzi zgodność z konstytucją, pan prezydent podpisuje ustawę, ona wchodzi w życie - powiedział.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prawny pat, bunt i paragraf 22. Czy da się rozwiązać kryzys w Trybunale Konstytucyjnym? Analiza

Zapewnił, że "ma potwierdzenie" z Komisji Europejskiej, że "ta ustawa wtedy wyczerpuje przesłanki kompromisu, który został zawarty z Komisją Europejską". - Wtedy środki z KPO mogą bardzo szybko do Polski popłynąć - przekonywał Mateusz Morawiecki.

Bez podpisu prezydenta

10 lutego prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej.

- To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją - powiedział wówczas w wieczornym orędziu. Zaapelował do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym.

W sobotę prezydent, pytany przez dziennikarzy o to, kiedy do TK trafi wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, odpowiedział, że "w najbliższych dniach". - W tej chwili kończymy w Kancelarii Prezydenta przygotowanie tego wniosku w pełnej wersji" - wyjaśnił.

Prezydent: podjąłem decyzję o skierowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego
Prezydent: podjąłem decyzję o skierowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego Kancelaria Prezydenta

Zaznaczył, że jest "po długich konsultacjach" ze swoimi współpracownikami.

- Przekazałem wszystkie swoje wnioski i konkluzje. Poprosiłem o przelanie ich konkretnie już w treść wniosku. To rzeczywiście będą dosłownie najbliższe dni, kiedy ten wniosek będzie w Trybunale złożony - zapewnił Andrzej Duda. Podkreślił, że "wszystko jest w terminie konstytucyjnym". - Termin konstytucyjny będzie dotrzymany - dodał.

Wstrzymane środki z Unii

Nowelizacja ustawy o SN, której projekt złożyli posłowie PiS, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Stanowi m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Czytaj też: 283 kamienie milowe Krajowego Planu Odbudowy. Co musi zrobić Polska, by otrzymać unijne pieniądze?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które w ostatnią środę Sejm odrzucił. Wówczas nowelizacja trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Pozostałe wiadomości