Sprawa Sławomira Nowaka. Dariusz K. może wyjść z aresztu

TVN24 | Polska

Autor:
mart
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Nowak wyprowadzony z Sądu Rejonowego dla Warszawy MokotowaTVN24
wideo 2/9
TVN24Nowak wyprowadzony z Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie uwzględnił w środę wniosku o tymczasowe aresztowanie byłego prezesa PKN Orlen Dariusza K. i zastosował tak zwany areszt warunkowy wobec byłego wiceprezesa PGE Wojciecha T. Dariusz K. musi zapłacić pół miliona złotych poręczenia majątkowego, a Wojciech T. opuści areszt po wpłaceniu 200 tysięcy złotych. Zostali oni zatrzymani w związku ze sprawą Sławomira Nowaka.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej, prokurator Aleksandra Skrzyniarz potwierdziła w czwartek rano, że Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie zastosował wobec Wojciecha T. tymczasowy areszt warunkowy. - Sąd zastrzegł, że tymczasowe aresztowanie ulegnie zmianie na poręczenie majątkowe, po uiszczeniu 200 tysięcy złotych. Sąd orzekł dodatkowo o dozorze policji, jak też zakazie kontaktowania się przez podejrzanego z pracownikami spółek energetycznych oraz pozostałymi podejrzanymi. Prokurator sprzeciwił się wskazanemu rozstrzygnięciu, co oznacza, że do czasu uprawomocnienia postanowienia sądu Wojciech T. przebywać będzie w areszcie – podała prokurator Skrzyniarz.

Wobec Dariusza K. oraz Leszka K. sąd zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Dariusz K. musi wpłacić 500 tysięcy poręczenia majątkowego, a Leszek K. 200 tysięcy. Obaj mają realizować policyjny dozór i mają zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi i pracownikami spółek, z którymi byli związani.

Postanowienia zostały ogłoszone w środę około godziny 22.30.

Sławomir Nowak odpowiada na pytania reporterki "Faktów" TVN

Sąd "zgodził się z argumentacją prokuratora"

Prok. Skrzyniarz przekazała, że sąd, mimo że nie zastosował aresztu wobec wszystkich podejrzanych - "zgodził się z argumentacją prokuratora w zakresie istnienia wysokiego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im czynów".

- Dowody zgromadzone w sprawie wskazują na prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że podejrzani dopuścili się zarzucanych im czynów. Sąd podzielił również pogląd prokuratora co do istniejącej obawy bezprawnego utrudnienia przez podejrzanych postępowania karnego – poinformowała prokurator Skrzyniarz.

Prokuratura nie zgadza się z decyzją sądu o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych wobec Dariusza K. oraz Leszka K., a także z tzw. warunkowym aresztowaniem Wojciecha T.

- Prawidłowy tok postępowania przygotowawczego może być skutecznie zabezpieczony jedynie stosowaniem najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Istnienie realnej obawy bezprawnego utrudniania postępowania przez podejrzanych jest na tyle silne, że wyłącznie ich izolacja w warunkach aresztu śledczego umożliwi prawidłowe realizowanie celów prowadzonego śledztwa – przekazała rzeczniczka.

Decyzje sądu rejonowego zostaną więc zaskarżone przez prokuraturę.

Rozmowa z Robertem Zielińskim o zatrzymaniu Sławomira NowakaTVN24

Kolejne zatrzymania

Dariusz K., były prezes PKN Orlen, został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne we wtorek po godzinie 6 rano w swoim domu w Warszawie. "W oparciu o zgromadzony w śledztwie obszerny materiał dowodowy ustalono, że w latach 2012-2016 Dariusz K. udzielił Sławomirowi N., pełniącemu wówczas funkcję Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej korzyści majątkowe w łącznej kwocie niemal 200 tysięcy złotych" – podała prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

Jak ustaliła prokuratura, łapówki miały być przekazywane "za pośrednictwem osoby trzeciej". Sławomir Nowak miał w zamian za pieniądze pomagać Dariuszowi K. w uzyskiwaniu korzystnych warunków kontraktu na pełnienie funkcji prezesa PKN Orlen. CBA zatrzymało we wtorek także Wojciecha T., byłego wiceprezesa PGE i Energi, podejrzanego o wręczanie łapówek w zamian za stanowiska w zarządach tych spółek.

Wojciech T. miał dwukrotnie przekupić Sławomira Nowaka. Pierwszy raz, gdy ten pełnił jeszcze funkcję szefa gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. "Wówczas Wojciech T. przekazał Sławomirowi N. kilkadziesiąt tysięcy złotych w zamian za pomoc w uzyskaniu dla siebie stanowiska w zarządzie spółki działającej na rynku energetycznym. Pomocy w dokonaniu przedmiotowego czynu zabronionego udzielił mu trzeci podejrzany tj. Leszek K., który podjął się pośrednictwa w przekazaniu korupcyjnej propozycji" – poinformowała prokurator Skrzyniarz. Drugą łapówkę Sławomir Nowak przyjąć miał już jako minister transportu. Kilkadziesiąt tysięcy złotych miało zapewnić Wojciechowi T. stanowisko wiceprezesa spółki Energa.

Podejrzani nie przyznali się do stawianych im zarzutów i złożyli wyjaśnienia.

Pełnomocnik Sławomira Nowaka: Nie ma wprost powiedziane, że mój klient otrzymał te pieniądzeTVN24

Śledztwo w sprawie Sławomira Nowaka

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie Sławomir Nowak podejrzany jest o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Oprócz byłego ministra transportu status podejrzanego w tej sprawie ma już sześć osób.

Sam Nowak zapewnia o swojej niewinności.

Prokuratura planuje przeprowadzenie dodatkowych czynności z aresztowanym do tej sprawy Sławomirem Nowakiem, jednak ich termin nie jest znany.

Sławomir Nowak był ministrem w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2013. Wcześniej, w latach 2007-2009, był szefem gabinetu Tuska i sekretarzem stanu w kancelarii premiera. W wyniku kłopotów z polskim prawem (był oskarżony o niewykazanie w oświadczeniach majątkowych cennego zegarka, sąd warunkowo umorzył sprawę, uznając winę Nowaka) zrzekł się mandatu posła i odszedł z krajowej polityki. W latach 2016-19 pełnił funkcję szefa ukraińskiej agencji drogowej Ukrawtodor.

Autor:mart

Źródło: PAP, tvn24.pl