Długa rozmowa Dudy i Macrona. Wśród tematów reforma sądownictwa

[object Object]
Duda o "nowym rozdziale w relacjach polsko-francuskich" (wideo z dn. 26.05.2017)tvn24
wideo 2/14

Weta prezydenta Andrzeja Dudy do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym były jednym z tematów jego środowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

RAPORT SPECJALNY: DWA WETA PREZYDENTA

Środowa rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Francji. Według Szczerskiego "znacznie się przedłużyła" i trwała prawie godzinę.

Szczerski nie wyjaśnił, czy dyskutowana była też decyzja prezydenta o podpisaniu ustawy o ustroju sądów powszechnych. Również przeciwko temu projektowi w ostatnich tygodniach w całej Polsce protestowały tysiące ludzi. Krytycznie o nowych przepisach wyrażała się też Komisja Europejska.

- Na prośbę prezydenta Macrona, prezydent Duda przedstawił sytuację związaną z reformą sądownictwa po swojej decyzji o zawetowaniu dwóch ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym oraz przedstawił plany prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Jednocześnie prezydent Polski odniósł się krytycznie do działań Komisji Europejskiej w tym obszarze jako nieodzwierciedlających rzeczywistego stanu rzeczy - powiedział Szczerski.

Kolejna rozmowa we wrześniu

Szczerski poinformował, że prezydenci omówili także obecny stan przetargów związanych z modernizacją polskiej armii i francuskie oferty prezentowane w nowych przetargach. - Rozmówcy uznali, że wartościowe byłyby w tej sprawie stałe konsultacje obu państw, aby uniknąć napięć związanych z brakiem odpowiedniej komunikacji - podkreślił Szczerski.

Według Szczerskiego prezydenci rozmawiali także o kalendarzu spotkań dwustronnych oraz o "perspektywie zwołania Trójkąta Weimarskiego". Uznali, że należy poszukiwać odpowiedniego momentu do ich realizacji tak, by "spotkania przyniosły korzystny efekt" - mówił Szczerski. Członkiem Trójkąta Weimarskiego obok Polski i Francji są Niemcy.

- Prezydenci uzgodnili, że będą utrzymywać stały kontakt i umówili się na kolejną rozmowę na początku września - dodał szef prezydenckiego gabinetu.

Prezydent Duda w zeszłym tygodniu zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też wtedy podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze.

[object Object]
Kamila Gasiuk-Pihowicz i Jan Mosiński o negocjacjachtvn24
wideo 2/20

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości