Dwa weta prezydenta

24 lipca 2017
Duda: zawetuję ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS
Duda: zawetuję ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS
Dwa weta prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Opozycja przyjęła tę decyzję z zadowoleniem, zaskoczeniem zareagował obóz PiS. We wtorek prezydent podpisał trzecią z ustaw dotyczących sądownictwa - o ustroju sądów powszechnych.

DWA WETA PREZYDENTA - CZYTAJ RELACJĘ

- Zdaję sobie sprawę, że decyzja, którą podjąłem będzie krytykowana przez wielu obywateli, ale zapewniam państwa, że podejmuję ją z wielkim poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo, którego prowadzenia spraw w sposób uczciwy, rzetelny i z jak największą troską ja się zobowiązałem - podkreślił prezydent.

"Totalna kapitulacja, prezydent wymiękł. Nad pałacem powiewa biała flaga"

- To jest zwykła zmowa polityczna, a nie żaden kompromis. Brutalny podział politycznych łupów pomiędzy prezydentem a PiS-em - tak Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) skomentowała przeciągające się negocjacje prezydenta Andrzeja Dudy i obozu rządzącego w sprawie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. - Widać światełko w tunelu - ocenił z kolei Jan Mosiński (PiS).

Prezydent mówi, że czuł presję, by podpisać ustawy o KRS i SN. "Nie wierzę w te słowa"

Dla mnie to jest hipokryzja. Pamiętam podpisanie niekonstytucyjnych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i o sądach powszechnych - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 w piątek poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Skomentował w ten sposób słowa prezydenta Andrzej Dudy, który w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" powiedział, że nie został wybrany, by bezrefleksyjnie podpisywać wszystkie ustawy - odnosząc się do zawetowanych ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Rozmowy prezydenta z PiS o sądownictwie. "Nie ma żadnej wojny"

Jestem zaskoczona niektórymi wypowiedziami (prezydenta - red.). Zapewniam jednak, że nie ma żadnej wojny. Mam nadzieję, że dojdzie do konsensusu - powiedziała w środę w programie "Tak jest" w TVN24 Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS. Posłanka razem z Joanną Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) komentowały negocjacje rządu z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym.

Ziobro: prezydent wziął odpowiedzialność za obecne funkcjonowanie KRS

Jestem przekonany, że doszło do nieporozumień i braku dialogu pomiędzy nami a panem prezydentem. Ufam, że ten dialog jest obecnie prowadzony i, że w tej sprawie rozmawiają ludzie odpowiedzialni i rozumni - powiedział w poniedziałek o negocjacjach z prezydentem Andrzejem Dudą minister Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości nawiązał do prezydenckich wet nowelizacji ustawy o KRS oraz ustawy o Sądzie Najwyższym i zaprezentowanych później przez prezydenta nowych projektów tych ustaw.

Żona prokuratora krajowego prezesem sądu. Ziobro tłumaczy nominację

Sprawa powinna zostać wyjaśniona, ale ufam, że ta pani na to stanowisko zasłużyła - powiedział w poniedziałek w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Odniósł się tym samym do nominacji żony prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego na prezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Sprawę skomentowali też w poniedziałek politycy opozycji, a odpowiedział im na konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro.

"Proszę nie winić prezydenta". Łapiński o reformie sądownictwa

Projekty ustaw w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy od półtora miesiąca są w Sejmie. Jak ktoś coś opóźnia, to proszę nie winić tu prezydenta. To nie jest tak, że prezydent od dwóch lat opóźnia reformę - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Ziobro odwołał sędziów. KRS żąda wyjaśnień

Krajowa Rada Sądownictwa chce wyjaśnień od ministra sprawiedliwości, dlaczego odwołał we wtorek prezesów sądów w kilku miastach. KRS zwróciła się do resortu o podanie szczegółowych powodów tych decyzji.

"Chodzi o interesy Polaków. Trzech Polaków: Dudy, Ziobry i Kaczyńskiego"

Na sobotniej konwencji Solidarnej Polski o potrzebach zmian w sądownictwie mówił Jarosław Kaczyński. Po wecie, negocjacjach i spotkaniach z prezydentem, Jarosław prezes PiS oznajmił, że "jesteśmy na dobrej drodze, żeby ten incydent się zakończył i zakończył się dobrze". Między innymi do tej wypowiedzi Kaczyńskiego odniosły się rozmówczynie Piotra Marciniaka w programie "Babilon" TVN24 BiS.

"Prezydent oczekuje na propozycje, jakie przedstawi prezes PiS"

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w piątek o godzinie 17 w Belwederze. - Takie spotkanie to normalna procedura uzgadniania reformy państwa pomiędzy prezydentem a większością sejmową - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przed piątkowym spotkaniem.

"Ustawa o Sądzie Najwyższym zawiera kilka pułapek"

- Najgorsza jest ustawa o Sądzie Najwyższym - oceniła prof. Ewa Łętowska w "Faktach po Faktach". Zdaniem pierwszej rzecznik praw obywatelskich w Polsce i byłej sędzi Trybunału Konstytucyjnego projekt "zawiera kilka pułapek, które nie są ujawnione w tekście, gdy go czytamy".

"Będziemy mieć dwa światy". Budka apeluje o poddanie wet prezydenta pod głosowanie

- Apeluję do marszałka, aby poddał pod głosowania dwa weta prezydenta. Traktujmy Wysoką Izbę jak i prezydenta z należytym szacunkiem, a nie jako element układanki, waszej gry politycznej - mówił w Sejmie Borys Budka. Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do kwestii braku wpisania w porządek obrad Sejmu glosowań nad wetami Andrzeja Dudy w sprawie ustaw o sądownictwie.

Mazurek: konkretne odpowiedzi padną, kiedy poznamy całościowo projekty

- Będziemy w stanie ocenić te projekty, kiedy je poznamy - tak Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, odpowiedziała zapytana o komentarz do poszczególnych propozycji Andrzeja Dudy. Poinformowała też, że nie wie kiedy dokładnie projekty ustaw o KRS i SN trafią do Sejmu. - Dzisiaj się jeszcze dzień nie kończy, więc poczekajmy cierpliwie na to, czy one wpłyną czy nie - dodała.

Prezydenckie ustawy jednoczą opozycję. Powstał specjalny zespół

Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe zawiązały zespół koordynacyjny, który będzie na bieżąco koordynował pracę części opozycji - poinformował we wtorek Andrzej Halicki (PO) na konferencji prasowej. - Należy współpracować, powinniśmy koordynować naszą pracę i powinniśmy się regularnie spotykać - stwierdziła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Schetyna: Prezydent zaprasza SMS-em. To jest niepoważne

- Nie przyjmujemy zaproszenia do zmiany konstytucji ani od prezydenta, ani od nikogo innego - wyjaśniał w RMF FM Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, pytany dlaczego PO nie skorzystała z zaproszenia Andrzeja Dudy do konsultacji w sprawie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.