Polska

Rodzice niepełnosprawnych dzieci piszą do papieża. "Żyjemy jak kasta pariasów"

Polska

Zdesperowani rodzice napisali list do papieża Franciszka
tvn24Rodzice dzieci niepełnosprawnych protestują od niemal dwóch tygodni

- Drogi Ojcze Święty, obietnice nie zostały spełnione. Nadal jesteśmy wykluczeni, żyjemy jak kasta pariasów - napisali do papieża rodzice niepełnosprawnych dzieci, którzy od niemal dwóch tygodni okupują Sejm.

Od niemal dwóch tygodni kilkunastu rodziców niepełnosprawnych dzieci prowadzi protest okupacyjny w Sejmie, Nie zadowala ich rządowa propozycja stopniowego zwiększania świadczenia - tak, aby poziom płacy minimalnej został osiągnięty od 2016r. Zapowiadają, że nie opuszczą sejmowych korytarzy, dopóki rząd nie weźmie pod uwagę ich postulatów. Na Wiejskiej protestują również opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, którzy przyjechali z kilku miast Polski. Ich zdaniem, rząd niesłusznie różnicuje sytuację ich i rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Do protestujących dołączył pod koniec tygodnia ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, który zapowiedział, że zostanie z nimi do końca.

Prośba do papieża o błogosławieństwo

W poniedziałek protestujący napisali list do papieża Franciszka, w którym proszą o błogosławieństwo i wsparcie. Przypominają o wizycie Jana Pawła II w Sejmie w 1999r., który nauczał, że "stosunek do najsłabszych i bezbronnych jest miarą człowieczeństwa".

Jeden z rodziców odczytał dziennikarzom treść listu w czasie konferencji prasowej: - Prosimy Ojca Świętego o pomoc i wsparcie. Zdesperowani w swojej bezsilności i będący już u kresu sił postanowiliśmy okupować budynek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jesteśmy tutaj już dwunasty dzień z naszymi dziećmi - głosi list przygotowany przez rodziców.

Dodano w nim, że rodzice od pięciu lat zwracają się o pomoc do różnych polityków. " (...) wciąż słyszymy tylko obietnice zmian i pomocy. Pan premier, ściskając rękę jednej z mam, która też jest dzisiaj w Sejmie, powiedział: już nigdy więcej rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi nie będą musieli wychodzić na ulicę. I rząd zrobi wszystko, by poprawić sytuację tych rodzin, bo nie można oszczędzać na niepełnosprawnych i chorych" - napisali rodzice.

- Drogi Ojcze Święty, niestety, obietnice te nie zostały spełnione. Nadal jesteśmy wykluczeni, żyjemy jak kasta pariasów - zwrócili się do Franciszka.

We wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny obędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne.

Autor: kg//kdj / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości