Polska

Prezydent spotkał się z Polonią w Australii. "Za waszą sprawą Polska jest szanowana"

Polska

Prezydent spotkał się z Polonią w Australii
Grzegorz Jakubowski, Jacek Szymczuk | KPRPPrezydent wręczył odznaczenia zasłużonym dla Polonii w Australii

To niezwykle dla mnie ważne, że w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości mogę być tu z państwem - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z Polonią w Sydney. Wręczył odznaczenia państwowe 18 osobom.

- To jest świadectwo, kim i jacy państwo tutaj jesteście. Jesteście lojalnymi obywatelami Australii, życzliwymi ludźmi, dobrymi sąsiadami, uczciwymi, rzetelnymi pracownikami, przedsiębiorcami i jesteście po prostu szanowani. A jeżeli wy jesteście szanowani, jako Polacy, to za waszą sprawą szanowana jest również Polska - podkreślił Duda mówiąc o Polonii. - Za to ogromnie wam dziękuję, że takie świadectwo wystawiacie naszemu państwu - dodał.

- Zapraszam do Polski, jest coraz lepiej. Może warto pomyśleć o powrocie? Proszę to rozważyć - mówił. Duda zaapelował do Polonii, żeby zawsze pamiętała "o tej niezwykle ważnej rzeczy, Rzeczypospolitej, której na imię Polska".

"Jestem tutaj, aby was uścisnąć"

Duda mówił też o historii powstawania polskiej społeczności w Australii, związanej m.in. z emigracją po kolejnych powstaniach narodowych, prześladowaniach ruchu niepodległościowego w XIX wieku, a także z wydarzeniami w trakcie II wojny światowej i po niej czy represjami wobec ludzi Solidarności w latach 80. XX wieku. - Dzisiaj w Australii, jak się szacuje, mieszka państwa około 180 tysięcy. To, można powiedzieć, ogromna społeczność polska - mówił polski prezydent. Zwrócił jednocześnie uwagę, że dystans między Australią a Polską zmniejszył się za sprawą obalenia żelaznej kurtyny oraz rosnącej zamożności Polaków, których coraz częściej "stać na to, żeby kupić bilet i odwiedzić swoich najbliższych w Australii". - To niezwykle dla mnie ważne, że w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, tak bardzo symbolicznym roku dla naszej wolności, ważnym dla budowania dzisiaj silnego polskiego państwa, silnej polskiej wspólnoty, mogę być z państwem tu, gdzie nigdy jeszcze oficjalnie nie był prezydent wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej - podkreślił Duda. - Zależy mi na tym, żeby spotkać się i podziękować jak największej liczbie moich rodaków. (...) Jestem tutaj, aby was uścisnąć na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jestem też po to, żeby wam podziękować - dodał prezydent.

Odznaczenia państwowe

Prezydent wręczył też odznaczenia państwowe 18 osobom zasłużonym dla Polonii. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej odznaczony został Eugeniusz Bajkowski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Adam Gajkowski. Z kolei ks. Józef Kołodziej odebrał z rąk prezydenta Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Gerard Chrabowski, o. Jan Czuba, Elżbieta Cesarska, Ryszard Dzierzba, Maria Nowak i Witold Skonieczny. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali: Wanda Horky i ks. Tadeusz Przybylak, Złotym Krzyżem Zasługi - Bronisław Łacek, s. Agnieszka Misiak, Stanisław Nitarski, Andrzej Siedlecki i Peter Skrzynecki, a Srebrnym Krzyżem Zasługi - Alicja Batorowicz i Ewelina Ellsmore.

Autor: js/kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRP | Grzegorz Jakubowski

Pozostałe wiadomości