TVN24 | Polska

Zmiany dla pracowników, którzy wracają z krajów sąsiednich. Zapowiedź premiera

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//dap
Źródło:
PAP, Facebook/MorawieckiPL
Premier ogłosił decyzję w sprawie kwarantanny osób, które wracają z krajów sąsiednichTVN24
wideo 2/21
TVN24Premier ogłosił decyzję w sprawie kwarantanny osób, które wracają z krajów sąsiednich

Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą - w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej - od 4 maja będą mogły wrócić do pracy i nauki. Nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny - poinformował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o pracowników, studentów i uczniów transgranicznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej. Po głębokich analizach epidemiologicznych razem z samorządowcami zdecydowaliśmy, że osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą - pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki. Nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny" - napisał na Facebooku szef rządu.

"Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą"

"Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa" - stwierdził Morawiecki.

Jednocześnie szef rządu dodał, że " musimy pamiętać, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko". "Dlatego wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych to spacer po linie. W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi" - zaznaczył.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

Morawiecki podkreślił, że "priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi". "Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć" - dodał szef rządu.

Utrudnienia w przemieszczaniu były powodem protestów, jakie w ostatnim czasie miały miejsce na granicach z Niemcami i Czechami.

List w tej sprawie do polskich władz napisał także premier Brandenburgii i koordynator rządu w Berlinie do spraw współpracy polsko-niemieckiej Dietmar Woidke. "Strona niemiecka rozumie kontrole graniczne, które wprowadziła Polska, ale musimy również pamiętać, że granica przecina wspólny region gospodarczy" - podkreślił.

Autor:mjz//dap

Źródło: PAP, Facebook/MorawieckiPL

Tagi:
Raporty: