W ubiegłotygodniowej nawałnicy najbardziej ucierpiały gminy w województwie pomorskim. Radni Sopotu i Częstochowy podjęli decyzję o przeznaczeniu pomocy finansowej na usuwanie szkód, które wyrządził niszczycielski żywioł.
Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miasta w Sopocie poinformowała, że 100 tysięcy złotych otrzyma gmina Czersk, a gmina Brusy - 50 tysięcy złotych.
- Nasza pomoc potrwa jeszcze ze dwa, trzy tygodnie. Potem konieczna będzie pomoc instytucjonalna państwa. Inaczej poszkodowani nie będą w stanie sami się odbudować, ze względu na skalę zniszczeń bez pomocy państwa to się po prostu nie uda - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.
"Chcemy odciążyć rodziców"
Prezydent Sopotu wyjaśnił, że oprócz pomocy udzielanej na miejscu przez pracowników socjalnych i pilarzy z Sopotu oraz wsparcia rzeczowego ze strony mieszkańców miasto wspólnie z właścicielem campingu w Sopocie zorganizuje także pobyt dzieci z gminy Czersk.
- Na prośbę burmistrz Czerska chcemy odciążyć rodziców, by w tym najtrudniejszym momencie zajęli się porządkowaniem, a nie opieką nad dziećmi – dodał Karnowski.
Pracownicy socjalni z Sopotu wspierają od czwartku personel Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czersku. Udali się tam, aby zmniejszyć kolejki wśród mieszkańców oczekujących na wsparcie i przyspieszyć przyznawanie pomocy.
Trwa zbiórka dla mieszkańców poszkodowanych gmin
Dyksińska przypomniała, że od środy wśród mieszkańców kurortu trwa zbiórka sprzętu potrzebnego do usuwania skutków kataklizmu. Pierwszy transport został już dostarczony potrzebującym.
Dodała, że mieszkańcy okolic Czerska, Rytla i Brus wciąż potrzebują prowadnic oraz świec do pił. W miejscach dotkniętych nawałnicą mieszkańcy czekają też na sprzęt do sprzątania - między innymi rękawice, mopy, wiadra, miotły, łopaty, grabie, worki na śmieci, środki czystości takie jak proszki, mydła, płyny do czyszczenia, szmaty do podłóg, a także plandeki, baterie, latarki, jednorazowe naczynia i sztućce, ręczniki papierowe, bieliznę pościelową i koce, naczynia i sprzęt kuchenny, żywność suchą, konserwy, napoje i batony energetyczne.
Dary można nadal przynosić do siedziby Urzędu Miasta Sopotu, a po godzinach pracy magistratu - do dyżurki Straży Miejskiej.
50 tysięcy złotych dla gminy Czersk
- Częstochowscy radni zdecydowali w piątek o przekazaniu 50 tysięcy złotych na likwidację zniszczeń w gminie Czersk (Pomorskie), która ucierpiała w wyniku nawałnic z nocy z 11 na 12 sierpnia – podało biuro prasowe magistratu.
- W związku z kataklizmem, jaki dotknął sołectwo Rytel w gminie Czersk, miasto Częstochowa solidaryzuje się z mieszkańcami poszkodowanego terenu i pragnie udzielić wsparcia finansowego na usuwanie skutków nawałnicy – napisano w uzasadnieniu uchwały, której projekt – jak poinformowano – przygotował prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu miasta. O przekazaniu pomocy częstochowscy radni zdecydowali podczas piątkowej, nadzwyczajnej sesji.
Chęć wsparcia finansowego najbardziej poszkodowanym w nawałnicach gminom wyraziły w piątek między innymi samorządy Szczecina i Białegostoku. Niebawem, tamtejsi radni oficjalnie o tym zadecydują.
O wsparcie modlitewne oraz finansowe dla ofiar nawałnic zaapelował do wiernych metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc.
Aby pomóc poszkodowanym, należy wysłać SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas (77 1160 2202 0000 0000 3436 4384) z dopiskiem WICHURA. Bliższe informacje dotyczące możliwości pomocy poszkodowanym można odnaleźć na stronie internetowej www.caritas.pl.
Nawałnice nad Polską
W zeszłym tygodniu nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały liczne zniszczenia. Usuwając ich skutki, strażacy interweniowali już blisko 23 tysięcy razy, najczęściej na Kujawach i Pomorzu, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz na Dolnym Śląsku. Uszkodzone zostały 4 392 budynki, z czego 3 196 to budynki mieszkalne. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób. Poszkodowane zostały 54 osoby, w tym 15 strażaków.
Autor: jz/sk / Źródło: PAP