Przegląd prasy: PiS-u przymiarki do stanowisk po wyborach. Wrócą do gry Mastalerek i Kurski?

tvn24Jacek Kurski i Maricn Mastalerek nie znaleźli się na listach PiS

PiS kompletuje ekipę, która obejmie stanowiska w rządzie i spółkach po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych - pisze „Newsweek”. Według tygodnika szefem gabinetu premiera ma zostać rzecznik sztabu wyborczego PiS Marcin Mastalerek. W kontekście władz TVP pojawia się z kolei nazwisko innego nieobecnego na listach PiS - Jacka Kurskiego.

Najważniejszy w ewentualnym przyszłym rządzie PiS ma być - według tygodnika - resort rozwoju, który powstałby z połączonych ministerstw rozwoju regionalnego, gospodarki oraz części skarbu państwa. Jego szef ma mieć rangę wicepremiera i sprawować nadzór nad wszystkimi ministerstwami gospodarczymi. Według „Newsweeka” najpoważniejszymi kandydatami na tę funkcję są poseł PiS Paweł Szałamacha (główny doradca ekonomiczny Beaty Szydło) oraz prezes banku BZ WBK Mateusz Morawiecki.

Pewnym objęcia ministerstwa energetyki, który ma powstać z przekształconego ministerstwa skarbu ma być bliski współpracownik Antoniego Macierewicza, Piotr Naimski - szef UOP w rządzie Jana Olszewskiego.

Według tygodnika, swoich kandydatów do ministerstw gospodarczych forsuje Beata Szydło. Z kolei o obsadzie resortów siłowych decydować ma Jarosław Kaczyński. Ministrem obrony miałby zostać Jarosław Gowin, który ma być po słowie zarówno z kandydatką na premiera, jak i prezesem.

Stanowisko dla byłego szefa CBA i Macierewicza

Miejsce w rządzie ma mieć obiecane również były szef CBA Mariusz Kamiński pomimo, że pół roku temu został skazany na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. Miałby zostać koordynatorem ds. służb specjalnych.

W kontekście służb wymieniany jest również Antoni Macierewicz. "Na pewno ma coś obiecane i nie sądzę, aby było to przewodnictwo komisji obrony. To musi być coś poważniejszego - powiedział tygodnikowi jeden z posłów PiS.

Drugim wicepremierem miałby zostać Piotr Gliński, typowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Trzech polityków - Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak i Jarosław Zieliński wywodzący się z tak zwanego zakonu PC - kandyduje do szefowania ministerstwu spraw wewnętrznych. Mniej wątpliwości jest w przypadku obsadzenia resortu sprawiedliwości. Jego szefową miałaby zostać Małgorzata Wassermann, córka zmarłego w katastrofie smoleńskiej koordynatora służb specjalnych w rządzie PiS Zbigniewa Wassermanna. Na stanowisko wiceministra nadzorującego więziennictwo największe szanse ma natomiast Beata Kempa.

Według ustaleń "Newsweeka" rzecznik sztabu wyborczego PiS Marcin Mastalerek, który niespodziewanie nie znalazł się na listach partii do Sejmu, ma zostać szefem gabinetu premiera.

Kurski w zarządzie TVP?

Planowane są również zmiany w mediach publicznych i państwowych spółkach. Wśród kandydatów na prezesa TVP wymieniani są: były szef radiowej "Trójki" Krzysztof Skowroński i naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. Pojawiają się również pogłoski, że do władz telewizji miałby wejść Jacek Kurski, który nie znalazł się na listach wyborczych PiS.

Według posła PiS, którego cytuje "Newsweek" Kaczyński "obiecał udział w medialnym torcie każdej z prawicowych redakcji": "wSieci", "Gazecie Polskiej", "Do Rzeczy", Telewizji Republika".

Autor: js//rzw / Źródło: Newsweek

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości