Myśliwce F-22 Raptor trafią do Polski. Co warto o nich wiedzieć?

Źródło:
tvn24.pl
Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski. Relacja reportera TVN24
Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski. Relacja reportera TVN24tvn24
wideo 2/3
Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski. Relacja reportera TVN24tvn24

Sześć amerykańskich myśliwców F-22A Raptor przyleci w przyszłym tygodniu do bazy w Łasku pod Łodzią. Raptor to myśliwiec przewagi powietrznej zaliczany do piątej generacji po drugiej wojnie światowej. Został stworzony po to, by zwalczać lotnictwo przeciwnika, ale z powodzeniem może wykonywać inne zadania jak na przykład niszczenie celów na ziemi. Co potrafi F-22A Raptor?

Początki F-22 sięgają lat 80. XX wieku i programu Advanced Tactical Fighter, w którym siły powietrzne USA szukały następców samolotów myśliwskich F-15, zdolnych do walki z nowymi sowieckimi myśliwcami MiG-29 i Su-27. O zamówienie konkurowały dwa konsorcja. Firmy Lockheed, Boeing i General Dynamics oferowały prototyp oznaczony jako YF-22, zaś Northrop i McDonnell Douglas - YF-23.W 1991 roku zwyciężyła pierwsza konstrukcja. Pięć lat później rozpoczęła się produkcja, a w 1997 roku F-22A został przyjęty na uzbrojenie amerykańskich sił powietrznych.

Czytaj więcej: Sześć amerykańskich myśliwców F-22 wysłanych do Polski >>>

Raptor jest myśliwcem przewagi powietrznej. Oznacza to, że został skonstruowany po to, żeby wywalczyć i zapewnić pełną dominację i kontrolę nad przestrzenią powietrzną nieprzyjaciela. W największych mocarstwach - które stać na utrzymywanie więcej niż jednego typu myśliwca w swoim lotnictwie - myśliwiec przewagi powietrznej to maszyna większa, cięższa i droższa w zakupie i eksploatacji. Uzupełniają go mniejsze, tańsze i bardziej manewrowe myśliwce wielozadaniowe (według klasyfikacji zachodniej) lub frontowe (jak nazywano je w Związku Sowieckim).

W siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych od lat 70. myśliwcem przewagi powietrznej jest dwusilnikowy F-15, którego wspomaga jednosilnikowy F-16. W ZSRR w ten sposób funkcjonowała para Su-27 i MiG-29, oba dwusilnikowe, ale MIG jest wyraźnie mniejszy. Dziś w USA większy, dwusilnikowy F-22 współpracuje z mniejszym, jednosilnikowym F-35.

Samolot F-22 Raptor podczas pokazów w bazie Fairford w Wielkiej Brytanii, rok 2017Shutterstock

F-22 Raptor - samolot piątej generacji

F-22 Raptor przez długie lata był jedynym produkowanym seryjnie i wcielonym do służby myśliwcem piątej generacji. Oznacza to, że został zbudowany tak, by utrudnić wykrycie przez radary. Cecha ta, nazywana po angielsku stealth, często mylnie w Polsce jest określana jako niewidzialność dla radarów, ale nie jest to prawda. Po prostu echo radarowe i ślad termiczny samolotu są znacznie mniejsze niż innego statku powietrznego tej wielkości. Wpływa na to między innymi kształt kadłuba, materiały go pokrywające oraz umieszczenie silników odrzutowych tak, by z zewnątrz nie było widać łopatek turbiny.

Aby zmniejszyć ryzyko wykrycia przez radary, co do zasady uzbrojenie nie jest przenoszone pod skrzydłami, a w wewnętrznych komorach w kadłubie, jednej dużej na dole i dwóch mniejszych bocznych. Oczywiście można umieścić dodatkowe uzbrojenie pod skrzydłami, ale wtedy samolot traci właściwości stealth.

Inne cechy myśliwców piątej generacji to zaawansowana awionika, zdolność do lotu z prędkością naddźwiękową bez użycia dopalacza oraz możliwość gromadzenia, przetwarzania i skrytej wymiany znacznej ilości danych o sytuacji.

To wszystko sprawia, że Raptor nie jest tylko klasycznym myśliwcem, czyli samolotem przeznaczonym do zwalczania lotnictwa przeciwnika, ale maszyną wielozadaniową, zdolną do niszczenia celów na ziemi i morzu oraz prowadzenia rozpoznania przy pomocy swoich sensorów. Prócz F-22 do piątej generacji zaliczane są dziś jeszcze amerykański F-35, chińskie J-20 i J-31 oraz rosyjski Su-57.

Defilada lotnicza
Defilada lotnicza 15 sierpnia 2018 roku nad Warszawą, którą zamknęły cztery amerykańskie samoloty F-22 Raptor prowadzone przez polskiego F-16tvn24

F-22 Raptor - ile egzemplarzy wyprodukowano

Raptor jest samolotem wyprodukowanym w niewielkiej liczbie. Początkowo USA planowały zakup 750 maszyn. Jednak wysokie koszty, opóźnienie produkcji, sytuacja, w której Stany Zjednoczone prowadziły wojny ze słabo uzbrojonymi partyzantami w Afganistanie i Iraku, a także powstanie F-35 - mniejszego, tańszego i uznanego za bardziej wszechstronny - sprawiły, że 2009 roku administracja Baracka Obamy zdecydowała się zakończyć produkcję. Ostatni F-22 zjechał z taśmy w 2012 roku. Produkcja zakończyła się na 187 egzemplarzach (plus ośmiu prototypach). Pięć samolotów seryjnych rozbiło się w katastrofach, ostatnia miała miejsce w maju 2020 roku.

Produkcja była podzielona między koncerny Lockheed Martin i Boeing. Trzeci członek konsorcjum, General Dynamics w 1993 roku sprzedał swoją część lotniczą Lockheedowi. Głównym producentem był Lockheed Martin - odpowiadał za przednią i środkową część kadłuba, stateczniki oraz lotki, klapy i sloty. Boeing produkował zasadniczą część skrzydeł oraz tylną część kadłuba. Silniki, oznaczone jako F119 dostarczyła firma Pratt & Whitney. Mają one ruchome dysze, co oznacza, że pilot może sterować ciągiem – strumień gazów wylotowych nie musi zawsze lecieć prosto do tyłu.

F-22 Raptor Shutterstock

F-22 - użycie bojowe i użytkownicy

Pierwsze użycie bojowe F-22 miało miejsce w 2014 roku. Raptory bombardowały wtedy pozycje tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii. Trzy lata później zrzucały też bomby na talibów w Afganistanie.

Jedynym użytkownikiem F-22 są siły powietrzne Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie władze zakazały eksportu, mimo że zainteresowanie wykazywała np. Japonia.

Pierwszy raz Raptory przyleciały do Polski w 2015 roku, do bazy w Łasku koło Łodzi. W 2017 r. pojawiły się w bazie w Powidzu w Wielkopolsce. Rok później znów przyleciały do Powidza. Cztery maszyny wzięły wtedy udział w defiladzie z okazji święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, przeleciały nad Warszawą na zakończenie części lotniczej prowadzonej przez polskiego F-16.

F-22 Raptor w Polsce
Rok 2015. Pierwsza wizyta samolotów F-22 Raptor w Polsce. Materiał magazynu "Polska i Świat"tvn24

Parametry F-22

F-22A Raptor jest samolotem jednomiejscowym. Nigdy nie powstała wersja dwumiejscowa dla instruktora i ucznia.

Długość maszyny to prawie 19 metrów, rozpiętość skrzydeł - 13,5 metra, a wysokość - pięć metrów. Może rozwinąć prędkość Mach 2,25. Maksymalny zasięg, z dwoma podwieszanymi zbiornikami paliwa to ponad trzy tysiące kilometrów, w warunkach bojowych - 850 kilometrów.

Na stałe ma zainstalowane tylko 20-mm działko. W komorach na uzbrojenie oraz pod skrzydłami może przenosić pociski przeciwlotnicze krótkiego i średniego zasięgu oraz kierowane bomby.

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policja ustala okoliczności pożaru wiaty stojącej obok hotelu w Parczewie (woj. lubelskie). Spaliły się znajdujące się w środku samochód oraz łodzie motorowe. Straty oszacowano wstępnie na około 600 tysięcy złotych.

Pożar koło hotelu. Ogień strawił auto i łodzie motorowe

Pożar koło hotelu. Ogień strawił auto i łodzie motorowe

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk przeprowadził w mediach społecznościowych prawyborcze ankiety dla internautów. Choć pytanie było to samo, to wyniki różnią się w zależności od platformy, na której zostało opublikowane. "Fascynujące! Na X i na Instagramie, przy rekordowej frekwencji, identyczne proporcje, ale różni zwycięzcy" - skomentował szef rządu. "Ale to dopiero rozgrzewka. A już jutro wielki sondaż wśród ogółu wyborców" - dodał. W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

- To ja pomagałem Donaldowi Tuskowi wrócić do polskiej polityki, a byli tacy, którzy starali się temu zapobiec - powiedział minister spraw zagranicznych. Radosław Sikorski spotkał się w niedzielę z członkami Koalicji Obywatelskiej i sympatykami w Przysieku (Kujawsko-Pomorskie) przed prawyborami, które mają odbyć się w partii już za kilka dni. Prosił ich o głosy. Mówił, że jako były szef MON ma doświadczenie w zakresie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, a same wybory prezydenckie rozstrzygną się w II turze, w której będzie potrzebne poparcie części elektoratu "na prawo" od KO. Tu widzi u siebie większe szanse na jego zdobycie.

Radosław Sikorski: czasem trzeba być lisem, a czasem lwem

Radosław Sikorski: czasem trzeba być lisem, a czasem lwem

Źródło:
PAP

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Wojewoda dolnośląski spotka się w niedzielę z włodarzami powiatu kłodzkiego. Cel: przyspieszenie wypłat zasiłków oraz jak najpełniejsza pomoc poszkodowanym w powodzi. - Jestem przekonany, że ten proces musi gwałtownie przyspieszyć - zapewnił Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi.

Powodzianie czekają na zasiłki na odbudowę i remonty. "Proces musi gwałtownie przyspieszyć"

Powodzianie czekają na zasiłki na odbudowę i remonty. "Proces musi gwałtownie przyspieszyć"

Źródło:
TVN24

Cieszę się, że państwo w końcu zaczęło działać. Nie ma świętych krów - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska w programie "Kawa na ławę" w TVN24, odnoszą się do sprawy Collegium Humanum. Zarzuty w tej sprawie usłyszał ostatnio prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i były europoseł PiS Karol Karski. Anna Maria Żukowska z Lewicy oceniła, że "sprawa jest bulwersująca". Doradca prezydenta Stanisław Żaryn mówił, że "tej sprawy nie warto upartyjniać, bo liczba zaangażowanych osób z różnych środowisk w tej sprawie naprawdę będzie duża".

"Liczba zaangażowanych osób z różnych środowisk w tej sprawie naprawdę będzie duża"

"Liczba zaangażowanych osób z różnych środowisk w tej sprawie naprawdę będzie duża"

Źródło:
TVN24

W nie najlepszej atmosferze rozpoczął się w Toruniu 32. festiwal EnergaCamerimage. Reżyserka Coralie Fargeat wycofała z swój film "Substancja", a reżyser Steve McQueen zrezygnował z przyjazdu do Torunia. To pokłosie kontrowersyjnych słów dyrektora festiwalu Marka Żydowicza na temat parytetów w branży filmowej.

Afera na znanym festiwalu. "Po odkryciu wysoce mizoginistycznych i obraźliwych słów dyrektora..."

Afera na znanym festiwalu. "Po odkryciu wysoce mizoginistycznych i obraźliwych słów dyrektora..."

Źródło:
PAP

Do ośmiu lat więzienia grozi 20-latkowi, który przyznał się do kradzieży z parkingu w Łabuniach (woj. lubelskie) ciągnika. Mężczyzna wyjaśniał, że nie chciał wracać z dyskoteki na piechotę, wpadł więc na pomysł, że ukradnie ciągnik. Gdy silnik zgasł, porzucił pojazd w rowie i podpalił.

Nie chciał wracać piechotą, ukradł ciągnik sprzed dyskoteki. A potem go podpalił

Nie chciał wracać piechotą, ukradł ciągnik sprzed dyskoteki. A potem go podpalił

Źródło:
tvn24.pl

W mocy nadal pozostają ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW przed silnym wiatrem. Zjawisko najbardziej we znaki będzie dawać się na północy kraju. Porywy mogą osiągać prędkość do 80 km/h.

Tutaj będzie silnie wiać. IMGW ostrzega

Tutaj będzie silnie wiać. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Komenda Stołeczna Policji opublikowała kilkuminutowe nagranie z Łukaszem Z., podejrzanym o spowodowanie wypadku na Trasie Łazienkowskiej, w którym zginął 37-letni mężczyzna i o ucieczkę z miejsca wypadku. W pewnym momencie na nagraniu słychać, jak mężczyzna mówi do nagrywającego go policjanta "weź pan się zawijaj z tą kamerą".

"Weź pan się zawijaj z tą kamerą". Policyjne nagranie z Łukaszem Ż.

"Weź pan się zawijaj z tą kamerą". Policyjne nagranie z Łukaszem Ż.

Źródło:
TVN24
"Jego największym wrogiem był on sam". Dziadek Leonardo DiCaprio w Gnieźnie

"Jego największym wrogiem był on sam". Dziadek Leonardo DiCaprio w Gnieźnie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Miasta zgodziła się na zbycie terenu położonego przy promenadzie w Ustce. Oznacza to, że grunt, którego wartość rzeczoznawca wycenił na 114 tysięcy złotych, będzie mógł kupić przedsiębiorca, który dzierżawi nieruchomość od 1993 roku. Kontrowersje wśród części mieszkańców wzbudza fakt, że odbędzie się to bez przetargu i konkurencji. Na dodatek w głosowaniu brał udział zięć przedsiębiorcy. Był "za" sprzedażą. Uchwała przeszła jednym głosem.

Teren przy plaży za 114 tysięcy. Uchwała przeszła dzięki głosowi zięcia

Teren przy plaży za 114 tysięcy. Uchwała przeszła dzięki głosowi zięcia

Źródło:
TVN24

Mieli tu być dwa tygodnie, właśnie leci trzeci miesiąc. Mieszkańcy trzech kamienic w sercu Łodzi starają się oswoić myśl, że do domów być może nie wrócą nawet na święta Bożego Narodzenia. 25 metrów pod ich domami znajduje się maszyna drążąca tunel kolejowy. Jej praca stanowi zagrożenie, że budynki runą - tak, jak na początku września runęła oficyna przy 1 Maja 23. - Nikt z nas nie wie, kiedy to się skończy. Dawno już brakło nam cierpliwości - zaznaczają. 

Polski "Terminal". Trzy miesiące temu utknęli w hotelu

Polski "Terminal". Trzy miesiące temu utknęli w hotelu

Źródło:
tvn24.pl

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Na świecie co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie, a w Polsce w zeszłym roku było 20 tysięcy takich porodów. Lekarze podkreślają, z jak wieloma trudnościami muszą mierzyć się wcześniaki i ich rodzice. Ale jak zaznacza dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa, "postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny".

"Postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny". Dziś ich święto

"Postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny". Dziś ich święto

Źródło:
tvn24.pl

Państwowa komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15 zareagowała na reportaż "Superwizjera" dotyczący instruktora jeździectwa Marcina P., który został skazany za molestowanie nastolatek, ale nadal organizuje obozy dla dzieci i jeździ na zawody. Komisja - jak przekazano - zawiadomiła w tej sprawie między innymi Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz organy samorządowe.

Komisja do spraw przeciwdziałania pedofilii interweniuje po reportażu "Superwizjera"

Komisja do spraw przeciwdziałania pedofilii interweniuje po reportażu "Superwizjera"

Źródło:
TVN24

Rosja przeprowadziła serię ataków na terytorium Ukrainy. Był to największy ostrzał powietrzny od sierpnia. Jak podał prezydent Wołodymyr Zełenski, wystrzelono 120 rakiet i 90 dronów. Celem był i tak już mocno osłabiony system energetyczny. Władze informują, że doszło do uszkodzeń sieci, jednak nie podają szczegółów. "Drony i pociski wymierzone w spokojne miasta, śpiących cywilów, krytyczną infrastrukturę. To jest prawdziwa odpowiedź zbrodniarza wojennego Putina dla wszystkich, którzy do niego ostatnio dzwonili i go odwiedzali" - skomentował szef MSZ Andrij Sybija.

Największy atak Rosji od miesięcy. 120 rakiet "w śpiących cywilów"

Największy atak Rosji od miesięcy. 120 rakiet "w śpiących cywilów"

Źródło:
PAP, Reuters

W Kalifornii wykryto pierwszy w Stanach Zjednoczonych przypadek nowego wariantu wirusa mpox. Stan zakażonej osoby się poprawia, przebywa w izolacji domowej.

W Stanach Zjednoczonych wykryto pierwszy przypadek nowego wariantu mpox

W Stanach Zjednoczonych wykryto pierwszy przypadek nowego wariantu mpox

Źródło:
Reuters

W sobotę w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się pokaz trzech reportaży z programu TVN24 "Czarno na białym". Później odbyła się dyskusja z autorami materiałów. Tematem przewodnim wieczoru było "dziennikarstwo w czasach propagandy". - Możemy usłyszeć od tych, którzy oglądają nasze reportaże, jak je odbierają, co im odpowiada, co im nie odpowiada, jak w nich to rezonuje. To jest zawsze bezcenne - mówił reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski.

Reportaże "Czarno na białym" na dużym ekranie i dyskusja z reporterami

Reportaże "Czarno na białym" na dużym ekranie i dyskusja z reporterami

Źródło:
TVN24
Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pomaga na co dzień, a tuż przed świętami zaprasza, by się do tego pomagania przyłączyć. Fundacja TVN i program "Uwaga!" TVN organizują akcję charytatywną. W kolejnych tygodniach będzie szansa na poznanie podopiecznych i ich potrzeb.

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24