TVN24 | Polska

Olga Semeniuk przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej

TVN24 | Polska

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Semeniuk: oczekuję odpowiedzi ze strony urzędu miasta
TVN24Semeniuk: oczekuję odpowiedzi ze strony urzędu miasta

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w piątkowym komunikacie, że wiceminister resortu Olga Semeniuk została wybrana na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej. Do najważniejszych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy m.in. wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki.

"Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk została wybrana na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej" – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii na Twitterze.

Jak poinformowało ministerstwo w komunikacie priorytetami dla przewodniczącej będą: kreowanie polityki kosmicznej, realizacja zadań wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej przez rząd w 2017 r. i przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego.

Cele Polskiej Agencji Kosmicznej

"Zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną skoncentrowanie funkcji zarządczej i koordynacyjnej znajduje się w rękach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odpowiadającego za całokształt polityki kosmicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu współpracy z innymi resortami oraz partnerami. Polska Agencja Kosmiczna wspiera w tych działaniach MRiT" - wyjaśniono w komunikacie. Dodano, że do najważniejszych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy m.in. wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki, wspieranie polskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności na rynku europejskim i pozyskiwania przez krajowe firmy kontraktów organizacji międzynarodowych, zwłaszcza Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej. Agencja odpowiada ponadto za przygotowanie i implementację Krajowego Programu Kosmicznego. Ma też działać na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w rolnictwie, leśnictwie, transporcie lądowym i morskim, monitoringu środowiska, zarządzaniu kryzysowym, czy prognozowaniu pogody.

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości