TVN24 | Polska

Egzamin maturalny z języka ukraińskiego. Wsród tematów rozprawka o tragedii zdrady samego siebie i interpretacja wiersza

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP
Co po maturze? Odpowiada Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl
TVN24Co po maturze? Odpowiada Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl

Maturzyści zdawali we wtorek egzamin z języka ukraińskiego na poziomie podstawowym. Wśród tematów znalazła się rozprawka o tragedii zdrady samego siebie i interpretacja wiersza Hryhorija Skoworody.

Maturzyści zdający we wtorek po południu egzamin z jęz. ukraińskiego na poziomie podstawowym mogli napisać rozprawkę o tragedii zdrady samego siebie na podstawie dramatu Łesi Ukrainki pt. "Pieśń Lasu". Mogli też wybrać interpretację wiersza XVIII-wiecznego myśliciela i poety Hryhorija Skoworody pt. "My ciebie zawsze marnujemy" (o tym, że ludzie nie potrafią racjonalnie wykorzystać danego im czasu).

W liceum w Górowie Iławeckim (woj. warmińsko-mazurskie) niemal wszyscy wychodzący z egzaminu mówili, że wybrali rozprawkę. - Temat nie należał do najłatwiejszych, ale utwór, jaki był podany, większości z nas podpasował. Wszyscy byliśmy dobrze przygotowani, więc stres szybko minął. Myślę, że będzie dobrze - powiedziała jedna z maturzystek, Wiktoria.

Dyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim Olga Sycz przekazała, że wtorkowy egzamin przebiegł spokojnie, a młodzież wygląda na zadowoloną. - W historii naszej szkoły nie było takiego przypadku, żeby ktoś nie zdał matury z języka ukraińskiego - zaznaczyła.

Młodzież, jak co roku, pisała egzamin w ukraińskich wyszywanych koszulach, zwanych soroczkami. To wieloletnia tradycja tej szkoły.

Maturę z języka ukraińskiego zdawało ponad 60 abiturientów

W górowskim liceum maturę z jęz. ukraińskiego zdawało we wtorek 38 abiturientów, a 10 z nich ma przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Większość to młodzież pochodzenia ukraińskiego mieszkająca na Warmii i Mazurach. Jest też 17 uczniów z Ukrainy, głównie dzieci, których rodzice w ostatnich latach przyjechali do pracy do Polski. Wśród abiturientów nie ma natomiast uchodźców, tj. obywateli Ukrainy, którzy przybyli po 24 lutego br., po ataku Rosji na Ukrainę.

Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych egzaminem obowiązkowym na poziomie podstawowym. Chętni mogą go także zdawać na poziomie rozszerzonym, w środę po południu.

Jak podawała Centralna Komisja Egzaminacyjna, pisemną maturę z jęz. ukraińskiego na poziomie podstawowym zdaje w tym roku 62 abiturientów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości