Koziołki staną na lubelskich ulicach. Pierwszy jest Onufry, zajął miejsce na schodach ratusza

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Lublin. W mieście stanął pierwszy z koziołków, które mają umilić mieszkańcom i tustystom spacery (materiał z 31.01.2022)
Lublin. W mieście stanął pierwszy z koziołków, które mają umilić mieszkańcom i tustystom spacery (materiał z 31.01.2022)Fundacja Lubelskie Koziołki
wideo 2/5
Fundacja Lubelskie KoziołkiLublin. W mieście stanął pierwszy z koziołków, które mają umilić mieszkańcom i tustystom spacery

Kilkanaście figurek koziołków ustawionych w różnych punktach miasta i nawiązujących do najbliższego otoczenia. Taki pomysł na urozmaicenie przestrzenie publicznej ma Fundacja Lubelskie Koziołki. W przedsięwzięcie zaangażowana jest Marta Mirynowska, jedna z autorek słynnych wrocławskich krasnali.

- Chcemy w ten sposób umilić mieszkańcom i turystom spacery po Lublinie. Wybór padł na koziołka, bo właśnie to zwierzę jest nierozerwalnie związane z naszą historią. Widnieje zresztą w herbie miasta – mówi Norbert Podleśny z Fundacji Lubelskie Koziołki.

Społecznicy zamierzają ustawić w różnych punktach Lublina kilkanaście figurek metalowych koziołków, które razem tworzyłyby szlak turystyczny.

Koziołek upamiętania zmarłego w 2019 roku trębacza Onufrego KoszarnegoFundacja Lubelskie Koziołki

Koziołek Onufry zozstał już uroczyście odsłonięty

– Przy Teatrze Starym stanąłby koziołek, który trzymałby maskę teatralną, a w kieszeni miał taśmą filmową. Przy Bramie Rybnej planujemy zaś ustawić koziołka z rybą na plecach, a przy Bramie Krakowskiej - z poziomicą, bo brama jest o 70 centymetrów odchylona od pionu. Wszystkie figurki zaprojektowała Marta Mirynowska, jedna z autorek słynnych wrocławskich krasnali – tłumaczy nasz rozmówca.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Przy Teatrze Starym stanąłby koziołek z maskę teatralną i taśmą filmowąFundacja Lubelskie Koziołki

Pierwszy lubelski koziołek został już odsłonięty. Stanął na schodach ratusza na placu Króla Władysława Łokietka 1.

Każdy z koziołków będzie miał kod QR

- Projekt został objęty honorowym patronatem prezydenta Lublina. Koziołek otrzymał imię Onufry, na cześć zmarłego w 2019 roku trębacza Onufrego Koszarnego, który w latach 1991-2016 roku grał na balkonie ratusza hejnał miejski. Onufry - tak jak zresztą każdy z planowanych koziołków – posiada kod QR odsyłający do naszej strony internetowej z mało znanymi ciekawostkami związanymi z miejscem, w którym się znajduje – podkreśla Norbert Podleśny.

Przy Bramie Krakowskiej pojawiłby się koziołek z poziomicą. Brama jest bowiem o 70 centymetrów odchylona od pionuFundacja Lubelskie Koziołki

Choć pierwsza figurka została sfinansowana przez fundację, to przy ustawieniu kolejnych społecznicy chcą prosić o wsparcie różne przedsiębiorstwa i instytucje.

– Od tego jak szybko znajdą się sponsorzy, zależy tempo ustawiania figurek. Jesteśmy dobrej myśli – zaznacza Podleśny.

Czytaj też: Białystok. W mieście ustawiane są figurki niedźwiedzi. W ramach realizacji projektu "Białystok WidziMisie"

Onufry stanął na schodach ratuszaFundacja Lubelskie Koziołki
Pierszy z koziołków stanął na schodach lubelskiego ratusza

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Lubelskie Koziołki

Pozostałe wiadomości