TVN24 | Polska

Kilkudziesięciu zakażonych w ośrodku wychowawczym. Ogniska po imprezach. Wojewoda: pobiliśmy rekord

TVN24 | Polska

Autor:
kk/kab
Źródło:
PAP
Koronawirus w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim
Koronawirus w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim
wideo 2/6
Koronawirus w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim

Ponad 60 osób zostało zakażonych koronawirusem w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim. Na terenie województwa lubelskiego, które w sobotę odnotowało rekordową liczbę nowych przypadków, jest jeszcze pięć innych ognisk, określanych przez służby epidemiologiczne jako "rozwojowe".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Lubelszczyzna była w sobotę drugim w kraju regionem z największą liczbą potwierdzonych w ciągu doby zakażeń koronawirusem. - Pobiliśmy rekord w województwie lubelskim - 122 osoby (zakażone - red.). Związane jest to z sześcioma rozwojowymi ogniskami. Największym jest ognisko w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim - poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas briefingu prasowego.

Personel oraz wychowankowie ośrodka zostali poddani badaniom przesiewowym. W sumie zbadanych zostało 137 osób. - Mamy tam potwierdzonych 66 wyników dodatnich, w tym 36 osób to pracownicy, a 30 to wychowankowie. W przypadku dziewięciu osób badania są powtarzane, ponieważ wynik był nierozstrzygnięty - powiedział Sprawka.

Z tego ogniska 273 osoby objęte są kwarantanną, w tym 37 osób z personelu Ośrodka oraz 54 wychowanków. Źródło zakażenia nie jest jeszcze ustalone.

Sprawka podkreślił, że zdecydowana większość zakażonych osób nie ma objawów chorobowych. - Tylko cztery osoby spośród pracowników są hospitalizowane. Żadna z tych osób nie jest w stanie wymagającym wspomagania przez respirator - dodał wojewoda.

Aktywne ogniska koronawirusa na Lubelszczyźnie
Aktywne ogniska koronawirusa na LubelszczyźnieTVN24

Kwarantanna także w trzech szkołach

Jeden z nauczycieli placówki, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, pracował także w innych trzech szkołach, dlatego kwarantanną objęto 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szarowoli, ośmiu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przeorsku oraz 156 uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim. - Trzeba się liczyć z tym, że od poniedziałku w tych szkołach będzie kształcenie albo w formie mieszanej, albo całkowicie zdalnej - zaznaczył Sprawka.

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim to osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Na co dzień część z nich - 56 osób - mieszka w internacie, a pozostali przychodzą na zajęcia.

Po wykryciu zakażeń w ośrodku część wychowanków została zabrana przez rodziców, ale część pozostaje w internacie - jest to 13 osób, u których stwierdzono zakażenie i sześć objętych kwarantanną. Wojewoda powiedział, że w budynku internatu jest kilka kondygnacji, na jednej przebywają wychowankowie na kwarantannie, na innej osoby zakażone. Od poniedziałku będzie tam jeszcze uruchomione izolatorium.

- Nie przemieszczamy tych wychowanków. Chcemy im zapewnić maksymalnie komfortowe warunki, żeby byli w tym samym środowisku, w którym byli dotychczas, ponieważ to niewątpliwie będzie wpływało na ich stan psychiczny - tłumaczył wojewoda. Opiekę nad wychowankami ośrodka w internacie sprawują obecnie pielęgniarki ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim.

Wojewoda przypomniał, że oddział zakaźny szpitala w Tomaszowie Lubelskim dysponuje 55 łóżkami, obecnie zajętych jest 21. - Mamy więc jeszcze rezerwę - zaznaczył Sprawka. Podkreślił, że w Tomaszowie Lubelskim zostało już także urządzone izolatorium na 15 miejsc, gdzie będą w razie potrzeby kierowani chorzy dorośli niewymagający hospitalizacji, którzy z jakichś powodów nie mogą być objęci izolacją domową.

Ogniska po weselu i osiemnastce, koronawirus w Centrum Dializ

Trzy kolejne rozwojowe ogniska koronawirusa są w Lublinie. Jedno z nich jest związane z przyjęciem weselnym, a dwa z przyjęciami urodzinowymi, w tym jedno dotyczy osiemnastki. Łącznie potwierdzono dotychczas 45 związanych z nimi przypadków zakażeń.

Ogniska w fazie rozwojowej są jeszcze w Centrum Dializ w Kraśniku, gdzie potwierdzono 10 zakażeń oraz w Domu Seniora w Chodlu, gdzie potwierdzono dotychczas 22 zakażenia.

Sześć pozostałych ognisk koronawirusa w województwie lubelskim - w powiatach opolskim, hrubieszowskim, puławskim i łęczyńskim - jest w fazie stabilnej lub w fazie wygaszania.

"Nie czekajmy na te nakazy administracyjne"

Wojewoda powiedział, że należy się liczyć z kolejnymi wzrostami wykrytych zakażeń i w zależności od rozwoju sytuacji powiaty opolski i tomaszowski mogą być objęte np. strefą żółtą, gdzie będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia. Zaapelował do mieszkańców, aby zachowywać dystans społeczny i ograniczać liczby uczestników różnego rodzaju spotkań, np. rodzinnych. - Nie czekajmy na to, że znajdziemy się w żółtej czy czerwonej strefie. (…) Nie czekajmy na te nakazy administracyjne - apelował Sprawka.

W województwie lubelskim do soboty potwierdzono łącznie 2083 przypadki zakażenia koronawirusem, odnotowano 1655 ozdrowieńców i zarejestrowano 33 zgony. Aktualnie 118 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. 5405 osób w regionie jest poddanych kwarantannie, a 71 objętych nadzorem epidemiologicznym.

Autor:kk/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości