Polska

Kukiz będzie szefem klubu. Jest prawdopodobny kandydat na wicemarszałka

Polska

Kukiz: mam nadzieję, że nie zasnę na szkoleniu
tvn24Paweł Kukiz stawia pierwsze kroki w Sejmie

Paweł Kukiz będzie szefem klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15; Stanisław Tyszka prawdopodobnie będzie kandydatem na wicemarszałka Sejmu - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP od działaczy Ruchu Kukiz'15. Główne plany Ruchu to złożenie w Sejmie projektów ustaw: "antysitwowej" i deregulacyjnej.

W środę odbyło się w Sejmie nieformalne posiedzenie klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15. W jego trakcie odbyła się dyskusja, m.in. nad kandydatami na wicemarszałka Sejmu.

Rzecznik przyszłego klubu parlamentarnego Ruchu Kukiz'15 Jakub Kulesza poinformował, że szefem klubu będzie Paweł Kukiz.

- To naturalne, nie było to nawet przedmiotem dyskusji - zaznaczył.

Kandydatury do Prezydium Sejmu

Kulesza zapowiedział też, że w najbliższym czasie Ruch Kukiz'15 przedstawi oficjalną kandydaturę na wicemarszałka Sejmu. Według nieoficjalnych informacji będzie to prawdopodobnie Stanisław Tyszka, który zdobył mandat poselski w okręgu obejmującym powiaty podwarszawskie.

Podczas dyskusji na nieformalnym posiedzeniu klubu pojawiła się również koncepcja wystawienia na funkcję marszałka Sejmu Kornela Morawieckiego, który został posłem Ruchu Kukiz'15 z Wrocławia.

- To symbol, jego kandydatura na marszałka Sejmu byłaby symbolicznym otwarciem nowej kadencji Sejmu - powiedział jeden z działaczy Ruchu Kukiz'15.

Kornel Morawiecki był działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL, założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej.

Działacze Ruch Kukiza'15 zapowiadają, że ostateczne decyzje w sprawie kandydatur na stanowiska w prezydium Sejmu zapadną na posiedzeniu klubu na pierwszym posiedzeniu Sejmu.

Plany Kukiz'15

Główne plany Ruchu Kukiz'15 w najbliższym czasie, to szukanie większości konstytucyjnej, potrzebnej do zmiany ustawy zasadniczej na "proobywatelską", a także złożenie w Sejmie projektów ustaw: antysitwowej i deregulacyjnej.

Pierwsza z nich zakazywać będzie członkom partii zajmowania kierowniczych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa, ustawa deregulacyjnej natomiast ma skasować niepotrzebne przepisy.

Paweł Kukiz zapowiada jednak, że najważniejsza dla jego partii jest zmiana konstytucji na "proobywatelską" - chodzi m.in. o zniesienie progu referendalnego, oddzielenie władzy ustawodawczej od wykonawczej, zmianę ordynacji wyborczej na jednomandatową oraz gruntowną reformę wymiaru sprawiedliwości.

Reforma wymiaru sprawiedliwości - według propozycji Ruchu Kukiz'15 - zakłada m.in. wybór sędziów I instancji w wyborach powszechnych, wzmocnienie instytucji ławników, prowadzenie rozpraw dzień po dniu oraz zwiększenie liczby asystentów sędziów.

Tyszka prawdopodobnie wicemarszałkiem

Prawdopodobny kandydat na wicemarszałka Sejmu Stanisław Tyszka - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Republikańska wiki - jest absolwentem wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i studiów doktoranckich na Wydziale Historii i Cywilizacji w European University Institute we Florencji. Studiował też filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze; jest adiunktem na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 2011-2012 był dyrektorem Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej oraz członkiem zarządu Fundacji Republikańskiej. Jako ekspert Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, zajmował się deregulacją, reprywatyzacją, polityką historyczną i procesem stanowienia prawa.

W latach 2012-2013 był ekspertem Ministerstwa Sprawiedliwości. Tyszka był koordynatorem Ruchu Kukiza na Mazowszu i autorem Strategii Zmiany Kukiz'15.

Autor: kło / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości