Polska

Krystyna Janda o 25 latach wolnej Polski: to był dar

Polska

Krystyna Janda o 25 latach wolnej Polski: to był dar
tvn24Krystyna Janda jest nominowana w kategorii kultura w plebiscycie "Ludzie Wolności"

- Pamiętam dokładnie, jak wyglądała Polska i jak się żyło przed 25 laty. Zmiany są oszałamiające. Ludzie mają krótką pamięć. Ci, którzy powinni pamiętać łatwo zapominają, albo im się myli obraz - mówiła Krystyna Janda, nominowana w kategorii "kultura" w plebiscycie "Ludzie Wolności". Aktorka dodała, że wolność odzyskana w 1989 r. była darem. - Czekamy na dalsze zmiany. One będą, ale musimy trochę opanować emocje - dodała.

Janda przyznała w rozmowie z reporterem TVN24, że ostatnie 25 lat to był bardzo intensywny w jej życiu zawodowym czas. - Najtrudniejsze było założenie fundacji, która ma na celu prowadzenie teatrów, promowanie kultury - mówiła. - Byłam pierwsza i urzędnicy nie bardzo wiedzieli jak mają mnie traktować, jak mamy współpracować. Trochę się wszyscy tego bali, ale wypracowaliśmy metody - wspominała. - To piękne lata w moim życiu i bardzo owocne, stałam się innym człowiekiem, inaczej myślę. Najważniejsza jest fundacja, to co się robi w obu teatrach (Polonia i Och-Teatr - red.) - przyznała.

"Ludzie mają krótką pamięć"

Aktorka podkreśliła, że najważniejsze w wolnej Polsce jest to, że "może być tak jak jest". - Jestem bardzo zadowolona. Uważam, że te 25 lat było szalenie owocnych. Zmiany są tak oszałamiające, niewiarygodne. Pamiętam dokładnie, jak wyglądała Polska i jak się żyło przed 25 laty. Ludzie mają krótką pamięć. Ci, którzy powinni pamiętać, łatwo zapominają, albo im się myli obraz - mówiła. Janda wspominała, że w 1989 myślała o tym, co będzie za chwilę, a nie o tym, co wydarzy się za kolejne 20 lat. - Ja to odbierałam jako jakiś dar, na który nie czekałam, nie wierzyłam w to - mówiła. - Cały czas żałowałam, że mój ojciec nie może tego zobaczyć, bo umarł przed tą zmianą - mówiła aktorka.

- Teraz znormalniało i czekamy spokojnie na dalsze zmiany. Jestem pewna, że one będą , ale musimy trochę opanować emocje - dodała.

"Ludzie Wolności"

Krystyna Janda jest nominowana w kategorii "kultura" w plebiscycie "Ludzie Wolności" organizowanym przez TVN i "Gazetę Wyborczą".

Janda jest założycielką i szefową najpopularniejszego prywatnego polskiego teatru, na którego scenie doskonale wyważa sztukę wysoką i popularną. W wolnej Polsce pokazała, jak można wykorzystać wolność dla tworzenia kultury i - nie oglądając się na przeszkody - dać coś ważnego wszystkim, właśnie w dziedzinie kultury.

Finał akcji "Ludzie Wolności" wraz z uroczystym ogłoszeniem laureatów plebiscytu odbędzie się 1 czerwca na Gali transmitowanej w TVN.

Aby zagłosować na Krystynę Jandę, należy wysłać SMS o treści 09 pod nr 7122 (koszt 1,23 zł). Głosy oddawać można do 31 maja. Pozostali nominowani w kategorii kultura to: Rafał Blechacz, Leszek Możdżer, Janusz Głowacki i Agnieszka Holland.

WIĘCEJ O KONKURSIE NA LUDZIEWOLNOSCI.PL

POZNAJ WSZYSTKICH NOMINOWANYCH

"Ludzie Wolności". Zobacz wszystkich nominowanych
"Ludzie Wolności". Zobacz wszystkich nominowanych Fakty TVN

Autor: db/kka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości