Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Ponad 800 nowych przypadków zakażeniaTVN24
wideo 2/19
przypadki

809 - najwięcej od początku pandemii - nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w piątek. Prawie 105 tys. osób jest aktualnie objętych kwarantanną - to o 2 tys. więcej niż wczoraj. Od początku pandemii SARS-CoV-2 zakaziło się już ponad 50 tys. Polaków. Zobacz najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia, wykresy pokazujące rozwój epidemii i aktywne zachorowania.

809 - o 83 więcej niż wczoraj - to nowy najwyższy dobowy bilans zachorowań. Wczoraj było ich 726, w środę - 640, we wtorek - 680, zaś w poniedziałek - 575. Dziś, jak w poprzednich dniach, najwięcej nowych przypadków jest na Śląsku - 259 zachorowań, w Małopolsce - 144 oraz na Mazowszu - 104. Dane dotyczące pozostałych województw przedstawiamy w tabelce poniżej.

Ministerstwo informuje też, że nie żyje 13 kolejnych osób. Oznacza to, że od początku pandemii zmarło już 1787 osób chorych na COVID-19. (Co wiemy o zmarłych?),

Wczoraj Łukasz Szumowski poinformował też o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń, które mają wejść w życie w sobotę 8 sierpnia. Nowe regulacje dotyczą 19 powiatów.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Według komunikatów przekazanych w piątek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 50 324 przypadki zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 1787 osób (Co wiemy o zmarłych?), - 1928 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 73 respiratory są wykorzystywane, - 104 923 osoby są objęte kwarantanną, - 9 237 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 36 041 osób wyzdrowiało.

ZOBACZ >> Czy dzieci wrócą do szkół od września? Rządzący chcą, żeby decydowano w poszczególnych powiatach

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Jakie restrykcje nadal obowiązują? ZOBACZ LISTĘ

Trzeci etap luzowania obostrzeń

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Początek luzowania obostrzeń

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Szydłowski/PAP

Tagi:
Raporty: