Doradczyni Glapińskiego Elżbieta Chojna-Duch: nie chcę, żeby było jak w "Misiu", ale chętnie wystawiłabym prezesowi laurkę

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Doradczyni Glapińskiego: nie chcę, żeby było jak w "Misiu", ale chętnie bym prezesowi wystawiła laurkę
Doradczyni Glapińskiego: nie chcę, żeby było jak w "Misiu", ale chętnie bym prezesowi wystawiła laurkęTVN24
wideo 2/7
TVN24Doradczyni Glapińskiego: nie chcę, żeby było jak w "Misiu", ale chętnie bym prezesowi wystawiła laurkę

Jak najlepiej oceniam działalność prezesa NBP, Adam Glapiński ma ogromną wiedzę, a prywatnie jest niezwykle sympatycznym profesorem - mówiła w TVN24 jego doradczyni profesor Elżbieta Chojna-Duch. Usprawiedliwiała też optymistyczne wypowiedzi prezesa banku centralnego tym, że "nikt nie mógł przewidzieć" sytuacji powstałej po wybuchu wojny w Ukrainie. Pytana o brak wypłat środków unijnych dla Polski, powiedziała, że "jest to wyłącznie motywowane działalnością polityczną". - Wymyślona praworządność - powiedziała doradczyni prezesa NBP.

W "Jeden na jeden" w TVN24 gościła w piątek profesor Elżbieta Chojna-Duch, doradczyni prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Mówiła, że "jak najlepiej" ocenia działalność prezesa NBP. - Ogromna wiedza, ogromne doświadczenie, z rozwagą prowadzi politykę pieniężna w tak trudnym okresie i dba o utrzymanie wartości złotego zgodnie z konstytucją - oceniła.

Chojna-Duch o Glapińskim: ma profesorskie maniery, chętnie wystawiłabym laurkę

Dodała, że Glapiński "jako człowiek, prywatnie, jest niezwykle sympatycznym profesorem". - Ma takie profesorskie maniery, ale bardzo godne. Laurki nie będę wystawiać, żeby nie było jak w "Misiu", że "łubu dubu, niech żyje prezes klubu", ale chętnie bym wystawiła - powiedziała Chojna-Duch.

Elżbieta Chojna-Duch w "Jeden na jeden"TVN24

Przekonywała, że obecnej sytuacji "nikt nie mógł przewidzieć - ani wojny, ani tego, co dzieje się w gospodarce globalnej". - Żaden z prezesów banków centralnych. Stopniowo dopływało to do wiadomości wszystkich - mówiła.

Na uwagę prowadzącej, że Glapiński już po wybuchu wojny przekonywał o dobrej sytuacji polskiej gospodarki, odparła: - Dlatego, że ceny surowców wybuchły na taką skalę dopiero w połowie roku.

Prezes NBP na przykład na początku września stwierdził, że "sytuacja jest dobra, nie ma żadnego kryzysu" i dodał, że "inflacja pod koniec przyszłego roku będzie w karbach".

"Jest to wyłącznie motywowane działalnością polityczną. Wymyślona praworządność"

Chojna-Duch była też pytana o wciąż niewypłacone Polsce środki z Funduszu Odbudowy. Środki na realizację Krajowego Planu Odbudowy są blokowane przez Komisję Europejską, bo polski rząd nie wypełnia ustalonych warunków dotyczących praworządności.

Doradczyni prezesa NBP przekonywała, że "to zależy od pewnych działań natury politycznej Komisji Europejskiej, nie u nas". Dopytywana, czy wypłata unijnych pieniędzy nie zależy od polskiego rządu, odpowiedziała: - Moim zdaniem nie. - Dlatego że jest to wyłącznie motywowane działalnością polityczną. Wymyślona praworządność. (...) Jako prawnik mogę ocenić, że praworządność jest u nas przestrzegana, jeśli chodzi o gospodarowanie środkami pieniężnymi - przekonywała.

Chojna-Duch: Brak wypłat z Funduszu Odbudowy jest wyłącznie motywowany działalnością polityczną. Wymyślona praworządność
Chojna-Duch: Brak wypłat z Funduszu Odbudowy jest wyłącznie motywowany działalnością polityczną. Wymyślona praworządność

Chojna-Duch: wniosek będzie złożony

Jej zdaniem zarzuty Komisji Europejskiej są "wymyślone przez polityków". W ocenie rozmówczyni TVN24 "spełniono te warunki, zlikwidowano Izbę Dyscyplinarną". - Wniosek [o wypłatę - przyp. red.] będzie złożony, trwają w tej chwili techniczne operacyjne działania. Lada moment będzie złożony - powiedziała Chojna-Duch. Pytana, skąd o tym wie, stwierdziła: - Bo się interesuję polityką.

"Jesteśmy bardzo dobrze oceniani przez ośrodki zewnętrzne"

Chojna-Duch była też pytana o to, jak na inflację wpływają działania rządu, między innymi tak zwane tarcze antyinflacyjne czy transfery społeczne. - Każda z tarcz to są zwiększone wydatki z budżetu państwa i każda z tarcz ma określone skutki społeczne – i jest potrzebna. Oczywiście, można zastanawiać się, czy są właściwie adresowane, analizować je, ale tutaj szybkość działania jest istotna - odpowiedziała.

Dopytywana, czy takie transfery nie są "przeciwskuteczne" wobec działań Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej, który powinien tłumić inflację, mówiła: - Nie, konkurencji nie ma. Jest to skoordynowana, zsynchronizowana współpraca. Bardzo dobrze, że tak się dzieje - dodała.

- Państwo inaczej po prostu by sobie nie poradziło. Jesteśmy bardzo dobrze oceniani przez ośrodki zewnętrzne z uwagi na dobrą współpracę - Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego - powiedziała Chojna-Duch.

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości