"Tam jest Rów Mariański pomiędzy częścią członków RPP"

Źródło:
TVN24 Biznes
Jakub Borowski o dwudniowych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej
Jakub Borowski o dwudniowych posiedzeniach Rady Polityki PieniężnejTVN24
wideo 2/8
Jakub Borowski o dwudniowych posiedzeniach Rady Polityki PieniężnejTVN24

Tam nie ma zgody w tej chwili. My już wiemy, że tam jest Rów Mariański pomiędzy częścią członków Rady, przede wszystkim tymi senackimi, a pozostałymi - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Z kolei ekonomistka doktor Anna Popiołek z "Gazety Wyborczej" podkreśliła, że członkowie RPP "znaleźli się w dziwnej sytuacji, bo regulamin, zgodnie z którym działają, przygotowała poprzednia Rada".

W "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, mówiła o piśmie, które razem z dwoma innymi członkami - Ludwikiem Koteckim i Przemysławem Litwiniukiem, złożyła do prezesa NBP. Wnioskują oni o zwołanie dodatkowego niedecyzyjnego posiedzenia RPP w listopadzie. Tyrowicz przyznała w TVN24, że "od początku nie rozumie, dlaczego te posiedzenia są jednodniowe i tak krótkie".

"Na to potrzeba czasu"

- Potrzeba była dawno, dawno temu i od miesięcy byłoby wszystkim łatwiej, gdyby członkowie Rady mogli debatować przez dwa albo nawet trzy dni, a nie przychodzić na trzy godziny, przygotowywać komunikat i podejmować decyzje - mówiła Popiołek.

Anna Popiołek o dłuższych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej
Anna Popiołek o dłuższych posiedzeniach Rady Polityki PieniężnejTVN24

- Po pierwsze, dwudniowe posiedzenia to nie jest ewenement w skali międzynarodowej. Banki centralne potrzebują więcej czasu - mówię o tych ciałach kolegialnych. To jest właśnie ciało kolegialne (...). Wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach tak ważnych, jak opinia do budżetu, (...) decyzja dotycząca stóp procentowych w sytuacji, gdy na stole w listopadzie członkowie Rady mają projekcję inflację - to jest scenariusz makroekonomiczny, w tym scenariusz inflacyjny, który jest podstawą podjęcia decyzji - nie wyobrażam sobie, by można to było zrobić w ciągu trzech godzin. Myślę, że dwa dni to może być za mało - powiedział Borowski.

Jakub Borowski o dwudniowych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej
Jakub Borowski o dwudniowych posiedzeniach Rady Polityki PieniężnejTVN24

Dodał też: - Myślę, że to trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie - w Narodowym Banku Polskim jest ogromna, zakumulowana wiedza. To jest w zasadzie największy instytut badawczy w Polsce, ze świetnymi ekonomistami. I członkowie Rady muszą wejść z nimi w dyskusję, przygotowując te opinie, korzystać z ich wiedzy. Na to potrzeba czasu. W ciągu trzech godzin tego się nie da zrobić.

ZOBACZ CAŁE "FAKTY PO FAKTACH" >>>

"Postawili prezesa Glapińskiego pod ścianą"

- Komunikat po posiedzeniu ma w istocie odzwierciedlać stanowisko większości Rady. Tam nie ma zgody w tej chwili. My już wiemy, że tam jest Rów Mariański pomiędzy częścią członków Rady, przede wszystkim tymi senackimi, a pozostałymi. To jest też tekst, który trzeba przedyskutować, wypracować. W tych trzech godzinach raczej trudno - stwierdził Borowski.

- Chodzi o to, by ta dyskusja znajdowała odzwierciedlenie w oficjalnych dokumentach. Myślę, że ta errata, którą zrobiła profesor Tyrowicz i wywołała falę komentarzy, wynikała z faktu, że mniejszość Rady nie odnajduje się w tym komunikacie - ten komunikat po prostu trzeba zmienić. Tam trzeba napisać, jakie jest zdanie większości (...) - tłumaczył Borowski.

Dodał, że "komunikat powinien być prezentowany przez prezesa z udziałem tych członków Rady, którzy są w mniejszości i od razu powinniśmy poznać wyniki głosowania". Wyjaśnił, że "żeby to zrobić, trzeba zmienić ustawę o NBP". - Myślę i tego bym oczekiwał od senackich członków Rady, że zaproponują takie zmiany w ustawie o NBP, które to umożliwią. Żeby profesor Tyrowicz miała komfort i gdy do państwa przychodzi, nie bała się powiedzieć, jak głosowała, bo grozi jej prokurator. To jest sytuacja absolutnie niezrozumiała również w kontekście tego, co robią inne banki centralne. Tam poznajemy bardzo często wynik głosowania od razu - podkreślił.

Według Popiołek "bardzo ważny jest ten dokument, który wpłynął wczoraj do prezesa Glapińskiego". - Oprócz tego, że członkowie chcą rozmawiać o projekcji inflacji, o projekcji wzrostu gospodarczego, o opinii do budżetu, to również mają nadzieję, że będzie przedyskutowywany regulamin Rady Polityki Pieniężnej. Oni się teraz znaleźli w bardzo dziwnej sytuacji, że regulamin, zgodnie z którym działają, przygotowała dla nich poprzednia Rada Polityki Pieniężnej na początku roku - zaznaczyła.

Jej zdaniem "ważne podkreślenia jest to, w jakiej formie zaproponowali ten dodatkowy dzień posiedzenia". - Tak naprawdę postawili prezesa Glapińskiego pod ścianą: albo będziemy mieć dwudniowe posiedzenie, albo będziemy mieć dwa posiedzenia, czyli 8 i 9 listopada, więc oni i tak będą musieli debatować przez dwa dni - powiedziała Popiołek.

"Kredyty hipoteczne się nie sprzedają"

Popiołek wypowiedziała się również o sytuacji na rynku nieruchomości. - Widzimy postępujące mrożenie tego rynku kredytów hipotecznych już od kilku miesięcy. Kredyt na mieszkanie, na dom stał się produktem luksusowym. Tylko najbogatsi mogą sobie na to pozwolić. Będziemy mieć kolejne fatalne dane. Coraz mniej osób będzie mogło się w ogóle zastanawiać nad zakupem mieszkania na kredyt - zaznaczyła.

Anna Popiołek: kredyt na mieszkanie stał się produktem luksusowym
Anna Popiołek: kredyt na mieszkanie stał się produktem luksusowymTVN24

Dodała też: - Z jednej strony mamy problem z tym, że kredyty hipoteczne się nie sprzedają, mimo że prezes Glapiński mówi, że to czasowe i zaraz te stopy pójdą w dół, więc rynek kredytów będzie odmrożony. Ale bardziej bym się zastanawiała, co się stanie z osobami, które mogły wziąć kredyty, gdy były ultraniskie stopy procentowe - dwa lata temu. Wakacje kredytowe się skończą i wtedy zobaczymy prawdziwe problemy. Bardziej bym się martwiła o tych, którym się udało wziąć ten kredyt, gdy stopy były rekordowo niskie.

- To jest ten efekt zacieśnienia polityki pieniężnej. Mamy znaczący wzrost stóp procentowych i do tego mamy jeszcze tę nakładkę, czyli te dodatkowe pięć punktów procentowych, które musimy doliczać do stopy procentowej, wyliczając zdolność kredytową klientów, którzy w bankach zwracają się z zapytaniem, czy mogą dostać kredyt mieszkaniowy. Ten kredyt z definicji jest dzisiaj mniej dostępny i on będzie mniej dostępny tak długo, jak stopy procentowe pozostaną na tym poziomie - mówił Borowski.

Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznychTVN24

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP