TVN24 | Polska

Egzaminacyjna środa. Ósmoklasiści zmierzą się z matematyką, maturzyści z chemią i informatyką

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
"Quo vadis" i twórczość Mrożka na egzaminie ósmoklasistów
TVN24"Quo Vadis" i twórczość Mrożka na egzaminie ósmoklasistów

Środa to drugi dzień egzaminu ósmoklasisty. Tego samego dnia chętni maturzyści będą rozwiązywali zadania z chemii oraz informatyki. Tegoroczne egzaminy odbywają się w trudnych warunkach ze względu na związany z pandemią reżim sanitarny, ale poza tym przebiegają bez większych komplikacji.

Od wtorku do egzaminu ósmoklasisty podchodzi prawie 348 tysięcy uczniów w całym kraju. To pierwszy poważny sprawdzian w ich życiu. Choć nie można go oblać - nie ma progu zdawalności i aby ukończyć szkołę, wystarczy do egzaminu podejść - jest kluczowy w czasie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Tegoroczny egzamin odbywa się w trudnych warunkach ze względu na związany z pandemią reżim sanitarny, ale poza tym przebiega bez większych komplikacji. - Były próby zakłócania egzaminów fałszywymi alarmami bombowymi. Tutaj współpraca między policją, ministrem edukacji, Centralną Komisją Egzaminacyjną i dyrektorami szkół była wzorowa - poinformował we wtorek wiceminister Maciej Kopeć.

Trzeba umieć dowodzić

Egzamin ósmoklasisty z matematyki rozpoczyna się o godzinie 9. Test ten w większej części niż egzamin gimnazjalny, który zastąpił, składa się z zadań otwartych. Można za nie zdobyć 50 procent wszystkich punktów.

Na egzaminie z matematyki ma być więcej niż dotąd zadań praktycznych, jak obliczanie cen, procentów, rabatów. Większą wagę będą miały tak zwane zadania na dowodzenie, uczeń może zostać poproszony na przykład o uzasadnienie, dlaczego 1 września i 1 grudnia w danym roku zawsze przypadają w taki sam dzień tygodnia.

Marcin Smolik o egzaminie ósmoklasisty
Marcin Smolik o egzaminie ósmoklasistyDyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podsumowuje pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty

Harmonogram egzaminacyjny

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części. Uczniowie rozwiązywali już zadania z języka polskiego (16 czerwca), w środę 17 czerwca mierzą się z matematyką, a przed nimi jeszcze test z języka obcego (18 czerwca). Na rozwiązanie zadań z matematyki uczniowie mają 100 minut, a z języka obcego - 90 minut.

W tym tygodniu w szkołach przeprowadzane są też egzaminy maturalne z przedmiotów do wyboru. W środę o godzinie 9 rozpocznie się egzamin z chemii - podchodzi do niego 25,6 tysiąca tegorocznych absolwentów (9,4 proc.), a o godzinie 14 z informatyki - zmierzy się z nim 9,2 tysiąca maturzystów (3,4 proc.). Dla porównania, do najczęściej wybieranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym - języka angielskiego - podeszło w zeszłym tygodniu 163 tysiące maturzystów.

W tym tygodniu odbędą się jeszcze: w czwartek 18 czerwca - matura z języka niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a w piątek 19 czerwca - z geografii oraz historii sztuki.

Uczniowie, którzy z jakichś względów życiowych, na przykład w związku z odbywaniem kwarantanny spowodowanej epidemią, nie będą mogli podejść w tym tygodniu do egzaminów, zrobią to w dodatkowym terminie - w lipcu.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości