TVN24 | Polska

Doradca prezydenta USA rozmawiał z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

TVN24 | Polska

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP, TVN24
Timothy Snyder o wyzwaniach prezydentury Joe Bidena
Timothy Snyder o wyzwaniach prezydentury Joe BidenaTVN24
wideo 2/4
TVN24Timothy Snyder o wyzwaniach prezydentury Joe Bidena

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślali po rozmowie z doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem, że mimo zmiany administracji w Waszyngtonie priorytety współpracy polsko-amerykańskiej się nie zmieniają. Strona amerykańska poinformowała, że Sullivan potwierdził, że administracja Joe Bidena postawiła sobie za cel wspieranie demokratycznych instytucji, praworządności i praw człowieka.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał w środę telefonicznie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem. W rozmowie uczestniczył też sekretarz stanu w Krzysztof Szczerski. Szef BBN podkreślił po rozmowie, że jej tematem były wspólne polsko-amerykańskie przedsięwzięcia "przede wszystkim w aspekcie bezpieczeństwa".

Jak dodał, doradca prezydenta Joe Bidena "w całej rozciągłości potwierdził zaangażowanie strony amerykańskiej" we współpracę wojskową, zarówno jeśli chodzi o współpracę sił zbrojnych, jak i modernizację techniczną polskiego wojska, a także w ramach NATO.

- Jeśli chodzi o współpracę w zakresie bezpieczeństwa, mamy do czynienia z pełną kontynuacją tego, co Polska i Stany Zjednoczone do tej pory wykonywały – powiedział szef BBN. Dodał, że rozmowa otworzyła perspektywy "bezpośredniego kontaktu między naszymi prezydentami".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Idziemy w tym samym kierunku, różnymi ścieżkami, w różnym tempie"

Także Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę, że "zmieniła się amerykańska administracja, natomiast priorytety są te same". - Podstawy do dobrej współpracy są zachowane, możemy mówić o pełnej kontynuacji strategicznego partnerstwa - powiedział minister.

Odnosząc się do militarnego wymiaru współpracy, dodał, że "bezpieczeństwo Polski i Ameryki jest wspólne". Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także współpracy gospodarczej, również w aspekcie inicjatywy Trójmorza. Szczerski podkreślił, że administracja prezydenta Bidena deklaruje zaangażowanie w ten projekt, postrzegając go jako "strategiczny element relacji transatlantyckich". Poinformował, że jednym z tematów rozmowy były możliwości współpracy ekonomicznej w kontekście przezwyciężania gospodarczych skutków pandemii.

- Mówiliśmy także dużo, i to jest nowy aspekt, o współpracy energetycznej w kontekście klimatu. Nowa administracja amerykańska jest bardzo nastawiona na transformację energetyczną, jest tu pole do współpracy – powiedział Krzysztof Szczerski. - Wbrew pozorom idziemy w tym samym kierunku, różnymi ścieżkami, w różnym tempie, ale mamy szansę, żeby zbudować wokół tego nowe partnerstwo – dodał minister. Wskazał na kwestie dywersyfikacji źródeł energii, bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie się od dostaw z Rosji, "ale także rozwój zielonej energii".

Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego jest to szansa, aby Polska i USA odegrały rolę w działaniach na rzecz transformacji energetycznej, także na forum europejskim i w działaniach transatlantyckich w tej dziedzinie. Dodał, że za polsko-amerykańskie partnerstwo mają w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy odpowiadać Biuro Polityki Międzynarodowej (jego utworzenie Szczerski zapowiedział na początku stycznia) oraz BBN.

"Administracja Bidena zaangażowana we wspieranie praworządności i praw człowieka"

W środę wieczorem czasu polskiego oświadczenie wydała rzeczniczka doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Emily Horne. "Sullivan podkreślił zainteresowanie administracji Bidena we wzmacnianiu relacji bilateralnych, wyraził wdzięczność za silną współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie bezpieczeństwa i jej wysiłki w celu promowania bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej" – poinformowała.

Emily Horne zwróciła uwagę, że obie strony "zgodziły się na współpracę we wspólnych wyzwaniach, włączając w to pandemię COVID-19, ożywienia gospodarki po kryzysie i kwestii związanych ze zmianami klimatu". "Dyskutowali również na temat potrzeby współpracy we wspólnych priorytetach polityki zagranicznej, między innymi dotyczących Rosji i Chin. Sullivan zapewnił również o zaangażowaniu administracji Bidena we wspieranie demokratycznych instytucji, praworządności i praw człowieka" – dodała.

Sullivan objął stanowisko doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego 20 stycznia. Powierzenie mu tej funkcji Joe Biden zapowiadał w listopadzie ubiegłego roku. Wcześniej Sullivan był doradcą Bidena jako wiceprezydenta w administracji Baracka Obamy. Doradzał też Hillary Clinton w jej kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Był również doradcą rządu USA w negocjacjach nuklearnych z Iranem. Sullivan był także wykładowcą, m.in. w Szkole Prawa Uniwersytetu Yale i na uniwersytecie stanu New Hampshire.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości