Polska

Będzie uzupełnienie opinii ws. próbek z wraku tupolewa

Polska

East NewsWrak samolotu Tu-154M

Prokuratura wojskowa zwróciła się o uzupełniającą opinię dotyczącą przeprowadzonych badań próbek z wraku Tu-154M. Ma to związek z kwestią ewentualnej obecności w tych próbkach pozostałości materiałów wybuchowych - poinformowała we wtorek Naczelna Prokuratura Wojskowa.

- Prokuratura wydała postanowienie o zasięgnięciu opinii uzupełniającej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w celu odniesienia się do kwestii podnoszonych w treści materiału dostarczonego przez jednego z pełnomocników pokrzywdzonych - powiedział we wtorek ppłk Janusz Wójcik z NPW. Dodał, że prokuratorzy wyznaczyli biegłym termin na wydanie tej opinii uzupełniającej do 30 września.

W kwietniu nie znaleziono śladów po wybuchu

W początkach kwietnia Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej poinformowała, że biegli z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego nie znaleźli śladów po wybuchu na pokładzie samolotu Tu-154M.

Wnioski biegłych - liczącą ok. 1,3 tys. stron opinię - opublikowano wtedy na stronach internetowych WPO. Głosiły, że zarówno na ciałach, jak i na częściach samolotu oraz pozostałych przedmiotach nie ujawniono śladów materiałów wybuchowych ani substancji powstałych w wyniku degradacji tych materiałów.

"Prywatna opinia"

W połowie czerwca NPW informowała, że w związku z opinią dotyczącą ewentualnej obecności materiałów wybuchowych na szczątkach wraku do prokuratury wpłynął wniosek jednego z pełnomocników bliskich ofiar katastrofy - mec. Piotra Pszczółkowskiego - dotyczący sporządzenia nowej opinii w tym przedmiocie.

- Do wniosku załączone zostały materiały nazwane przez jego autora "opinią prywatną w przedmiocie poprawności metodologicznej wykonanych analiz chromatograficznych i ich interpretacji oraz jasności i zupełności" - informowała prokuratura.

Mec. Pszczółkowski mówił wtedy, że naukowcy, którzy przygotowali tę prywatną opinię, wskazali wady opracowania CLKP dotyczące "metodologii badań, wyciągania wniosków oraz przeprowadzania analiz". Jak poinformował ppłk Wójcik, decyzję w sprawie zasięgnięcia opinii uzupełniającej CLKP w tej sprawie podjęto 24 lipca.

Autor: jl/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: East News

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości