- Unia Europejska powstała po to, by koszmar wojny nigdy się nie powtórzył. A nazistowski obóz zagłady Auschwitz to także symbol dla Unii - mówił podczas III Międzynarodowego Forum Holokaustu "Let My People Live!" szef PE Jerzy Buzek. Z kolei Aleksander Kwaśniewski przypomniał uczestnikom obchodów, że "nikt nie jest odporny na demony fanatyzmu i nienawiści".
Według byłego prezydenta, Europa po Zagładzie ma szczególne obowiązki w krzewieniu tolerancji i poszanowania człowieka.
- Nie wolno nam zapominać, że tolerancja (...) jest ciągle poddawana próbie. Nie można jej po prostu ogłosić, należy ją praktykować. Trzeba być czujnym na przejawy ksenofobii, rasizmu i braku poszanowania dla człowieka - powiedział Kwaśniewski do zgromadzonych w Operze Krakowskiej.
Nie wolno nam zapominać, że tolerancja jest ciągle poddawana próbie. Nie można jej po prostu ogłosić, należy ją praktykować. Trzeba być czujnym na przejawy ksenofobii, rasizmu i braku poszanowania dla człowieka
Ci, którzy sami przeszli przez piekło, pamiętają je całe życie. Ale ich coraz mniej pośród nas. Innym, młodszym, też nie wolno zapomnieć. Im dalej od tamtych wydarzeń, im więcej czasu minęło, tym ważniejsza jest pamięć
- Nikt nie jest odporny na demony fanatyzmu i nienawiści. I właśnie dlatego nie wolno nam ignorować i pomniejszać znaczenia przejawów zbiorowej patologii - dodał.
Obowiązek Europy
Były prezydent podkreślił, że Stary Kontynent ma szczególną rolę do spełnienia. - Europa, ze swoim doświadczeniem II wojny światowej i holokaustu ma szczególny obowiązek wzmacniania tolerancji. Jeżeli podważymy to doświadczenie, zrobimy to na nasze własne ryzyko - ocenił Kwaśniewski.
"Nie możemy zapomnieć"
Na obchodach 65. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz obecny jest również szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
- Teraz naszym, Europejczyków zadaniem jest pamięć i edukacja. Ci, którzy sami przeszli przez piekło, pamiętają je całe życie. Ale ich coraz mniej pośród nas. Innym, młodszym, też nie wolno zapomnieć. Im dalej od tamtych wydarzeń, im więcej czasu minęło, tym ważniejsza jest pamięć - mówił Buzek w Krakowie. - Stanie na straży pamięci holokaustu, aby nikt nigdy nie próbował umniejszyć zbrodni Auschwitz, jest naszym wspólnym obowiązkiem. Dlatego jesteśmy tutaj, dlatego spotykamy się w Auschwitz - dodał.
Buzek przypomniał, że wyzwolenie obozu Auschwitz przynieśli żołnierze Armii Czerwonej. - Zawsze będziemy im za to wdzięczni" - powiedział.
"Żadna ideologia nie wygra z dobrem"
Choć prezydenci największych państw nie przyjechali do Polski na obchody, wysłali do uczestników odezwy. Nicolas Sarkozy podkreślił, że "żadna ideologia, żaden totalizm nie potrafi wykorzenić pozytywnych cech ludzkości". Prezydent Francji napisał też, że pamięć o ofiarach Zagłady i jej przekazywanie następnym pokoleniom jest "świętym obowiązkiem" żyjących.
- Budujmy pokój, afirmujmy stabilność, wzmacniajmy Europę, bo Auschwitz zmusza nas do tego dziś i w przyszłości. Zjednoczona Europa ma obowiązek zachowania i niesienia pamięci o ofiarach holokaustu. To najbardziej godny i autentyczny hołd, jaki możemy złożyć tym, którzy zginęli - zaznaczył Sarkozy.
Obama dziękuje Tuskowi i Kaczyńskiemu
Z kolei prezydent USA zaapelował do uczestników III Międzynarodowego Forum Holokaustu, że musimy opierać się antysemityzmowi i ignorancji i nie godzić się na przyjęcie "roli biernego świadka zła, bez względu na to, kiedy i gdzie da ono o sobie znać".
Prezydent Obama podziękował prezydentowi Kaczyńskiemu, premierowi Tuskowi oraz polskiemu narodowi za zachowanie Auschwitz - "miejsca tak bardzo bolesnego dla narodu polskiego, które jest jednocześnie miejscem pamięci i źródłem refleksji dla świata". - Ziemia w Auschwitz jest uświęcona prochami Żydów i tych, którzy próbowali ich ocalić. Było ich wielu: Żydów, Polaków, Węgrów, Francuzów i Holendrów, Romów i Rosjan, hetero- i homoseksualistów oraz wielu, wielu innych - mówił Obama.
Prezydent USA podkreślił, że pamiętamy o zdolności człowieka do wyrządzenia zła, ale "Auschwitz opowiada też o zdolności do czynienia dobra", poprzez wiele drobnych przejawów współczucia i uczynków, które ratowały życie. "Pamiętajmy o Polakach, którzy ratowali Żydów i o tych, którzy weszli w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" - apelował Oboma.
65 rocznica wyzwolenia
W środę obchodzona jest 65. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz i V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Z tej okazji w Oświęcimiu, Krakowie i Warszawie odbędą się uroczystości, konferencje i koncerty, w których udział wezmą m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24