Dziś 65. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz i V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Z tej okazji w Oświęcimiu, Krakowie i Warszawie odbędą się uroczystości, konferencje i koncerty, w których udział wezmą m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i premier Izraela Benjamin Netanjahu.
Główne uroczystości, z udziałem około 150 byłych więźniów, a także polityków, w tym prezydenta Kaczyńskiego, premiera Tuska, premiera Netanjahu i Jerzego Buzka, odbędą się po południu na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Po wystąpieniach przed pomnikiem ofiar obozu duchowni żydowscy i chrześcijańscy będą się modlili w intencji ofiar. Uczestnicy oddadzą hołd zgładzonym.
Uroczystość poprzedzi międzynarodowa konferencja ministrów edukacji "Auschwitz - Pamięć, Odpowiedzialność, Edukacja" w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy, a także msza święta w intencji ofiar obozu i ocalałych w kościele Miłosierdzia Bożego. Po zakończeniu głównej części obchodów w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbędzie się seminarium z udziałem szefa PE Jerzego Buzka, podczas którego powołane zostanie forum poświęcone prawom człowieka.
"Pozwólcie żyć mojemu narodowi"
W Krakowie odbędzie się z kolei III Międzynarodowe Forum Holokaustu "Let My People Live" - "Pozwólcie żyć mojemu narodowi". Wezmą w nim udział przedstawiciele 44 krajów - delegacje rządowe, ocaleni z holokaustu, reprezentanci organizacji żydowskich oraz młodzież.
Organizatorzy - Europejski Kongres Żydów, Światowe Forum Holocaustu oraz Instytut Yad Vashem - podkreślają, że celem forum jest nie tylko przypominanie przeszłości, ale też wyciąganie z niej wniosków, aby na świecie nie dochodziło do aktów nietolerancji, ksenofobii i antysemityzmu.
Prezydent Europejskiego Kongresu Żydów, Moshe Kantor powiedział, że w spotkaniu, organizowanym w Operze Krakowskiej, weźmie udział m.in. 60 eurodeputowanych z 12 krajów Wspólnoty, na czele z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.
Przesłanie od Obamy i Sarkozy'ego
Przewodniczący PE będzie jednym z gości, którzy zabiorą głos podczas tego spotkania. Zaplanowano też prezentację przekazów video z przesłaniami m.in. prezydenta USA Baracka Obamy oraz prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego.
Zgromadzeni w Operze Krakowskiej wysłuchają fragmentu oratorium "Kolot min HaShoah" - "Głosy Holokaustu". Utwór został napisany w hołdzie ofiarom holokaustu przez Davida Eddlemana, amerykańskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia. Oratorium powstało do tekstów biblijnych, pieśni i modlitw w języku jidysz, hebrajskim i angielskim. W utworze zawarto też obrazy z powstania w Getcie Warszawskim. "Głosy Holocaustu" miały swoje prawykonanie w Nowym Jorku w 1995 r. Pierwsze krakowskie wykonanie spektaklu odbyło się w 2009 r.
W Warszawie wiersze i koncert
V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście będzie obchodzony także w Warszawie. - Po raz piąty organizujemy w tym roku w Warszawie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Jak co roku spotykamy się pod pomnikiem Bohaterów Getta, gdzie usłyszymy piękną poezję Icchaka Kacenelsona w wykonaniu Daniela Olbrychskiego i Zbigniewa Zamachowskiego. Zaśpiewa także zespół Teatru Żydowskiego i zostaną zapalone znicze - mówi Gołda Tencer dyrektor generalna Fundacji Szalom, współorganizującej obchody wspólnie ze stołecznym Ratuszem.
Dla uczczenia pamięci o Zagładzie wieńce pod pomnikiem złożą przedstawiciele władz, organizacji społecznych i religijnych, a także harcerze oraz młodzież szkolna. Odmówiona zostanie również modlitwa ekumeniczna.
Zapalmy świece
hcielibyśmy, by wszyscy zapalili w oknach świece na znak pamięci. Także na naszej stronie na portalu Facebook istnieje możliwość zapalenia symbolicznej świeczki pamięci. Gołda
Przedstawiciele Fundacji Szalom apelują, aby w tym dniu o godz. 18 zapalając świece w swoich oknach uczcić Dzień Pamięci o Holokauście oraz przedwojennych Żydów, współmieszkańców polskich miast i miasteczek. - Chcielibyśmy, by wszyscy zapalili w oknach świece na znak pamięci. Także na naszej stronie na portalu Facebook istnieje możliwość zapalenia symbolicznej świeczki pamięci - podkreśla Tencer.
Honorowy patronat nad obchodami objęli prezydent Lech Kaczyński i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. Częścią obchodów tego dnia jest właśnie akcja "Światło Pamięci" polegająca na zapaleniu świec w oknach na znak pamięci o ofiarach Holokaustu.
Źródło: PAP