Polska

"Zdolność ministra Waszczykowskiego do robienia błędów jest imponująca i zaskakująca"

Polska

[object Object]
Andrzej Olechowski w "Faktach po Faktach"tvn24
wideo 2/3

- To jest zdumiewające, że można sobie tak szybko popsuć reputację i stosunki - tak polską dyplomację w "Faktach po Faktach" ocenił Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych.

W opinii Olechowskiego pozycja Polski pogorszyła się po tym, jak polski rząd nie poparł - jako jedyne państwo - kandydatury Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

Jak mówił gość TVN24, ostatnio rozmawiał z czołowym politykiem węgierskim. - On po prostu jest zdumiony. Pyta, jak można zepsuć sobie tak pozycję, bo to jest dla całego regionu też sprawa troszkę przykra - zauważył Olechowski. - Z Polakami się niełatwo współpracuje, jak się jest mniejszym członkiem regionu, jednak (na Polskę) zawsze można było liczyć. Ich to cieszyło, że Polska jest wśród sześciu krajów najważniejszych - dodał.

Zdaniem Olechowskiego "sytuacja jest dla nas naprawdę bardzo przykra". - To jest zdumiewające, że można sobie tak szybko popsuć reputację i stosunki - ocenił były szef MSZ.

Olechowski: pogorszenie się pozycji Polski to problem dla całego regionu
Olechowski: pogorszenie się pozycji Polski to problem dla całego regionutvn24

Tusk w mundurze SS

Olechowski odniósł się do sprawy fotomontażu, który zamieściła na jednym z portali społecznościowych konsul honorowa w Ohio Maria Szonert-Binienda. Ilustracja przedstawia Donalda Tuska w mundurze SS.

- Na pewno jakaś zdolność ministra Waszczykowskiego do robienia błędów jest imponująca i zaskakująca - ocenił Olechowski. - PiS ma wyraźnie umiejętność wyszukiwania takich "piekielnic". Człowiek nie oczekuje tego typu rzeczy po kobiecie o pewnym formacie - uznał.

Jak mówił, to nie pierwsza taka sytuacja. - Wysoki urzędnik ministerstwa ochrony środowiska życzyła Donaldowi Tuskowi szubienicy - przypomniał. - To świadczy o słabości polskich instytucji, procedur i powagi instytucji państwowych - powiedział Olechowski.

- Który to już skandal z ludźmi znikąd, z ludźmi wyraźnie niepasującymi do roli, którą mieliby pełnić (...). To ludzie znikąd, którzy może i przeszli procedury, ale są one do kitu. Wyszła słabość naszych instytucji i procedur - podkreślił były szef dyplomacji.

Zdaniem Olechowskiego "nikt o zdrowych zmysłach" nie powie, że polska dyplomacja jest w dobrej kondycji. - Ten minister (Waszczykowski) nie poprawił pozycji Polski na świecie - ocenił były szef MSZ. Jak dodał, Waszczykowski "ma skłonność do gaf".

Olechowski: Waszczykowski jako minister nie poprawił sytuacji Polski w świecie
Olechowski: Waszczykowski jako minister nie poprawił sytuacji Polski w świecietvn24

Zmiana na pozycji lidera

Olechowski odniósł się do wyników najnowszego sondażu zrealizowanego przez Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24, według którego poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło o 4 pkt. proc. do 31 proc., a poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości pozostało na poziomie 29 proc. Z kolei poparcie dla Kukiz'15 wynosi 10 proc. (bez zmian), dla SLD 6 proc. (-2 pkt. proc.), a dla Nowoczesnej 5 proc. (-3 pkt. proc.).

- Ewidentnie ludzie zaczynają wątpić w PiS - ocenił gość TVN24. Jak zaznaczył, nie dzieje się tak dlatego, że "są zachęceni przez alternatywę". - Też nie zarzucamy opozycji, by źle działała. Jakby bardzo źle działała, to ludzie powiedzieliby, że nie ma na kogo głosować, a Platformie rośnie - zaznaczył.

Jak dodał, w jego opinii spadek poparcia dla Nowoczesnej spowodowany jest błędami popełnianymi przez lidera tej partii Ryszarda Petru. Olechowski zwrócił uwagę, że wyborcy Nowoczesnej oddali na nią głos w wyborach parlamentarnych ze względu na Petru, więc jego rezygnacja z funkcji przewodniczącego klubu parlamentarnego jest złą decyzją. - Odchodzenie w chwili słabości nie podoba mi się - powiedział były szef MSZ.

Zobacz cały program:

"Zdolność ministra Waszczykowskiego do robienia błędów jest imponująca i zaskakująca"
"Zdolność ministra Waszczykowskiego do robienia błędów jest imponująca i zaskakująca"TVN24 Poznań, Głos Wielkopolskih

Autor: mw//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości