Franciszek do Polaków w dniu Święta Niepodległości: być dobrym to być człowiekiem dla drugich

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Obchody Święta Niepodległości w Warszawie
Obchody Święta Niepodległości w WarszawieTVN24
wideo 2/4
TVN24Obchody Święta Niepodległości w Warszawie

Niech pan udzieli wszystkim Polakom błogosławieństwa pokoju i pomyślności – mówił w środę w czasie audiencji generalnej Franciszek. Z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości papież przypomniał słowa Jana Pawła II o wolności.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość, a w środę świętujemy 102. rocznicę tych wydarzeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Niech pan udzieli wszystkim Polakom błogosławieństwa pokoju i pomyślności"

Zwracając się do Polaków podczas audiencji transmitowanej z papieskiej biblioteki w Pałacu Apostolskim Franciszek zwrócił uwagę, że "dziś w Polsce przypada narodowe Święto Niepodległości". - Gdy dziękujemy Panu historii za dar wolności narodowej i osobistej, przychodzi na myśl to, czego święty Jan Paweł II uczył młodych: być wolnym, "to znaczy: umieć używać swej wolności w prawdzie" - mówił Franciszek.

- Być prawdziwie wolnym to nie znaczy czynić wszystko, co mi się podoba, na co mam ochotę. Być wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia i czynić to, co jest prawdziwym dobrem, to być człowiekiem dla drugich - mówił papież, przywołując słowa św. Jana Pawła II z "Listu do młodych".

Na zakończenie Franciszek dodał: "Niech pan udzieli wszystkim Polakom błogosławieństwa pokoju i pomyślności". Audiencja, podobnie jak poprzednia, odbyła się bez udziału wiernych z powodu zaostrzenia środków ochrony sanitarnej i ryzyka zakażeń koronawirusem.

Uroczystości w cieniu pandemii

Tegoroczne obchody będą miały wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19. - Mając na uwadze bezpieczeństwo współobywateli, w tym roku zaplanowane wydarzenia mające na celu uczczenie Święta Niepodległości odbywać się będą przy udziale minimalnej - zgodnej z ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonych obostrzeń sanitarnych - liczby osób - podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

W Polsce obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób.

Narodziny II RzeczpospolitejPAP

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości