100 największych miast po wyborach. Widać porażkę jednej partii

Źródło:
tvn24.pl
PKW: w ponownym głosowaniu wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
PKW: w ponownym głosowaniu wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miastTVN24
wideo 2/9
PKW: w ponownym głosowaniu wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miastTVN24

Tylko w dziewięciu spośród 100 największych polskich miast wybory na prezydenta lub burmistrza wygrał kandydat związany z PiS. Największym takim ośrodkiem jest Jastrzębie-Zdrój, numer 43 na liście. W połowie największych ośrodków będzie rządzić samorządowiec związany w jakiś sposób z Koalicją Obywatelską.

Wybory samorządowe wymykają się nieco partyjnej polityce. W wielu miastach wygrali kandydaci, którzy startowali z własnych komitetów wyborczych. Niejednokrotnie pokonywali zarówno przeciwników z KO, jak i z PiS. Po analizie wyników w stu największych polskich miastach widać jednak dominację KO i porażkę partii Jarosława Kaczyńskiego. Polacy z dużych i średnich miast mają wyraźnie liberalne gospodarczo i lekko konserwatywne obyczajowo poglądy.

W pierwszej dziesiątce dominacja kandydatów związanych z Koalicją Obywatelską jest bezwzględna. Największym miastem, w którym kandydat KO lub popierany przez KO nie wygrał, jest Gdynia (dwunaste największe miasto w kraju). Zwyciężyła tam niezależna Aleksandra Kosiorek, a na drugim miejscu był Tadeusz Szemiot, startujący z poparciem KO.

W innych miastach z drugiej dziesiątki także górą są kandydaci KO, z przerwą na Częstochowę, gdzie wygrał Krzysztof Matyjaszczyk z Nowej Lewicy.

Największym miastem, w którym wygrał przedstawiciel popierany przez PiS, jest Jastrzębie-Zdrój, liczące sobie 88 tysięcy mieszkańców. Miastem będzie rządził Michał Urgoł. Ta miejscowość to numer 43 na liście najludniejszych polskich miast. Poza tym kandydaci PiS lub w jakiejś formie przez tę partię popierani wygrali w Siedlcach, Chełmie, Mielcu, Tomaszowie Mazowieckim, Stalowej Woli, Dębicy, Tarnobrzegu i Otwocku.

ZOBACZ: Kobiety będą rządzić w siedemnastu miastach prezydenckich w Polsce.

Według naszych obliczeń ze stu największych polskich miast - od Warszawy po Skarżysko-Kamienną - w równo połowie rządzić będzie kandydat, który albo startował z komitetu Koalicji Obywatelskiej, albo miał mniej lub bardziej formalne poparcie partii Donalda Tuska.

Reelekcję w wyborach uzyskali m.in.: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, rządząca Gdańskiem Aleksandra Dulkiewicz, sprawująca władzę w Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Na swoim stanowisku niezmiennie pozostaje też prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, zasiadający w fotelu prezydenta Radomia Radosław Witkowski, urzędujący w Bielsku-Białej Jarosław Klimaszewski, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, rządzący Płockiem Andrzej Nowakowski, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, prezydent Konina Piotr Korytkowski, prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, burmistrz Rumi Michał Pasieczny, burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska, a także rządzący od czterech kadencji w Białymstoku Tadeusz Truskolaski.

Kolejne kadencje wywalczyli też, popierani przez KO, lecz startujący z własnych komitetów: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, sprawujący władzę od 2006 roku prezydent Szczecina Piotr Krzystek, urzędujący od dwóch kadencji prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, prezydent Żorów Waldemar Socha, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska oraz rządzący w Pabianicach od 2014 roku Grzegorz Mackiewicz.

Z ramienia Koalicji Obywatelskiej w fotelach prezydentów po raz pierwszy zasiądą: poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski (Kraków), dotychczasowy wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski, doradczyni wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda (Kielce), dyrektor gabinetu marszałka województwa śląskiego Katarzyna Kuczyńska-Budka (Gliwice), przewodniczący Rady Miasta Olsztyna Robert Szewczyk, prawniczka i działaczka samorządowa Agnieszka Rupniewska (Zabrze), radny Zielonej Góry Marcin Pabierowski, były wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka, dotychczasowy wiceprezydent Elbląga Michał Missan, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie Jakub Kwaśny, komisarz Piły Beata Dudzińska, Juliusz Wiernicki (Piotrków Trybunalski), Michał Powałowski (Gniezno), poseł Grzegorz Rusiecki (Leszno), wiceprzewodniczący Rady Miasta Pruszkowa Piotr Bąk oraz działaczka samorządowa Anna Nemś (Zawiercie). W roli prezydenta zadebiutuje również radny Maciej Kupaj, który wygrał z Tadeuszem Krzakowskim, sprawującym władzę w Legnicy od przeszło 22 lat, a także Tomasz Sobieraj z PO, który został prezydentem Koszalina.

Nowy na stanowisku prezydenta Zamościa będzie zaś - startujący z własnego komitetu, lecz popierany przez Koalicję Obywatelską - Rafał Zwolak. W roli prezydenta Ostrowa Świętokrzyskiego zadebiutuje też dotychczasowy wiceprezydent Artur Łakomiec, z kolei Raciborza - Jacek Wojciechowicz.

Im większe miasto, tym to poparcie jest pewniejsze. W pierwszej trzydziestce kandydaci związani z KO nie wygrali tylko w Gdyni (niezależna Aleksandra Kosiorek pokonała kandydata KO), w Częstochowie (wygrał Krzysztof Matyjaszczyk z Lewicy, KO wystawiła Łukasza Banasia), w Rudzie Śląskiej i w Gorzowie Wielkopolskim.

W sumie w 30 na 100 największych ośrodków wygrali kandydaci, którzy nie mieli poparcia żadnej z dużych partii politycznych. Tak było na przykład we wspomnianej już Gdyni, a także w Rudzie Śląskiej, Gorzowie Wielkopolskim, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie czy Jaworznie. A z mniejszych miejscowości, chociażby w Skarżysku-Kamiennej, Radomsku czy Krośnie. Niewiele brakowało, by na tej liście znalazł się też Kraków, ale niezależny Łukasz Gibała minimalnie przegrał z Aleksandrem Miszalskim, posłem KO.

Co najmniej sześcioma prezydentami w pierwszej setce może się pochwalić Lewica. Od 2010 prezydentem Częstochowy jest Krzysztof Matyjaszczyk. W Sosnowcu wygrał Arkadiusz Chęciński, wspólny kandydat Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, a we Włocławku senator Krzysztof Kukucki. Kandydaci popierani przez Lewicę wygrali też w Głogowie, Będzinie i Świdnicy. Do tej listy można ewentualnie doliczyć Słupsk, gdzie zwyciężyła następczyni Roberta Biedronia Krystyna Danilecka-Wojewódzka oraz Dąbrowę Górniczą, gdzie kolejną kadencję rządził będzie jeden z najbardziej progresywnych prezydentów w Polsce Marcin Bazylak, były członek SLD.

Prezydenta mają także Trzecia Droga (Legionowo), Konfederacja (Bełchatów) i Polska Jest Jedna (Siemianowice Śląskie).

Druga tura wyborów samorządowych

W głosowaniu 7 kwietnia wybrano 1728 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Tam, gdzie w pierwszej turze nie udało się wybrać nowego gospodarza, w niedzielę 21 kwietnia odbyła się wyborcza dogrywka.

Tak było w 748 miejscach w Polsce, gdzie odbyła się druga tura wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wyborcy wybierali spośród 1 489 kandydatów, w tym w siedmiu gminach i miastach, w których w ponownym głosowaniu brał udział jeden kandydat.  

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki ze stu procent obwodów głosowania (11 888 na 11 888) w drugiej turze wyborów samorządowych. Frekwencja wyborcza - według tych danych - wyniosła 44,06 procent. Uprawnionych do głosowania było ponad 12 milionów osób.

Czytaj też: Jak przebiegało głosowanie i ilu uprawnionych zagłosowało w II turze.

PKW: w ponownym głosowaniu wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
PKW: w ponownym głosowaniu wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miastTVN24

Kandydaci w wyborach samorządowych zdecydowanie rzadziej niż w parlamentarnych chwalą się przynależnością partyjną. Zdecydowana większość do wyborów szła jako kandydaci bezpartyjni startujący z własnym komitetów wyborczych. Mniej chętnie po zwycięstwie w jesiennych wyborach parlamentarnych Koalicji 15 października klubowymi barwami chwalili się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości.

Autorka/Autor:Piotr Kozanecki

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24