Wybory do europarlamentu 2024. "Spadochroniarz" Mariusz Kamiński w starciu z lubelską posłanką Martą Wcisło

Źródło:
tvn24.pl
"Jedynki" w okręgu numer osiem: Marta Wcisło (KO), Mariusz Kamiński (PiS), Sławomir Ćwik (Trzecia Droga), Agata Fisz (Nowa Lewica), Mirosław Piotrowski (Konfederacja)
"Jedynki" w okręgu numer osiem: Marta Wcisło (KO), Mariusz Kamiński (PiS), Sławomir Ćwik (Trzecia Droga), Agata Fisz (Nowa Lewica), Mirosław Piotrowski (Konfederacja) TVN24
wideo 2/4
Pawła Popkowskiego 1

Swoich najbardziej kontrowersyjnych kandydatów: Wąsika, Obajtka i Kamińskiego PiS umieścił na jedynkach w okręgach, gdzie jest pewny dobrego wyniku. Pięć lat temu na Lubelszczyźnie partia Jarosława Kaczyńskiego zgarnęła dwa mandaty, a KO jeden. Ta sytuacja może się powtórzyć. Ale nie musi, bo sondaże dają jednak PiS mniej mandatów, więc gdzieś będą straty. Jedną z ofiar może być weteran europarlamentu, który kilka lat temu dokonał politycznej wolty.

Beata Mazurek, Elżbieta Kruk z PiS oraz Krzysztof Hetman z KO. To oni w 2019 roku wywalczyli mandaty w okręgu numer osiem. W tych wyborach obie panie nie startują, Hetman co prawda ubiega się o mandat, ale z list Trzeciej Drogi i w Wielkopolsce.

· Teraz do pojedynku stają – ułaskawiony przez prezydenta RP – "spadochroniarz" Mariusz Kamiński po stronie PiS oraz – zasiadająca od 2019 roku na Wiejskiej – posłanka z Lubelszczyzny Marta Wcisło po stronie KO.

· Biorąc pod uwagę wyniki poprzednich wyborów do europarlamentu, to oni mają największe szanse na mandaty. Gdyby PiS-owi udało się wywalczyć drugi bilet do Brukseli, dostanie go zapewne Jacek Saryusz-Wolski, jeden z najbardziej doświadczonych europosłów. Który kilka lat temu przeszedł na antyeuropejskie pozycje i związał się ze Zjednoczoną Prawicą.

Wybory do europarlamentu odbędą się w Polsce już 9 czerwca. Wybierzemy łącznie 53 europosłów. Z okręgu numer osiem, który obejmuje województwo lubelskie, kandyduje 70 osób.

Pięć lat temu zwyciężyli Beata Mazurek i Elżbieta Kruk z PiS oraz (wybrany z list KO, jako przedstawiciel PSL) Krzysztof Hetman – wszyscy związani z Lubelszczyzną.

Marta Wcisło jest "jedynką" na liście KO, Mariusz Kamiński - na liście PiS PAP

Beata Mazurek i Elżbieta Kruk nie kandydują

Beata Mazurek miała ponad 204 tys. głosów, Elżbieta Kruk - ponad 164 tys., a Krzysztof Hetman - blisko 106 tys. głosów. Z pierwszych miejsc na listach kandydowała Kruk oraz Hetman.

Mazurek była druga na liście. W listopadzie 2023 roku członkowie Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się za uchyleniem jej mandatu. Była to odpowiedź na wniosek złożony przez Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów (chodziło o prowadzone przez sąd postępowania z zawiadomienia Rafała Gawła, założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych). W obecnych wyborach Beata Mazurek nie kandyduje. Tak samo zresztą jak Elżbieta Kruk.

Krzysztof Hetman na liście w Wielkopolsce

Z trójki zwycięzców z 2019 roku kandyduje jedynie Krzysztof Hetman. Jako "spadochroniarz" jest "jedynką" Trzeciej Drogi w okręgu obejmującym Wielkopolskę. Żeby kandydować, porzucił w maju stanowisko ministra rozwoju i technologii, które zajmował od grudnia zeszłego roku. Jesienią stracił mandat europosła po tym jak, kandydując z Trzeciej Drogi, wywalczył mandat posła.

Na jego miejsce do europarlamentu wszedł Włodzimierz Karpiński – były minister skarbu w latach 2013-15, a ówczesny sekretarz warszawskiego ratusza, który w lutym 2023 roku został zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzuty korupcyjne w związku z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów w Warszawie. Trafił do aresztu, z którego wyszedł po tym jak przyjął mandat europosła. Teraz nie kandyduje.

Marta Wcisło kontra Mariusz Kamiński

Można przypuszczać, że najbardziej zażarty bój o mandaty do europarlamentu rozegra się między lubelską posłanką Martą Wcisło – "jedynką" KO, a Mariuszem Kamińskim, który jako "spadochroniarz" kandyduje z pierwszego miejsca na liście PiS.

Do spięcia między kandydatami doszło zresztą 21 maja na parkingu w Lublinie po telewizyjnej debacie, w której oboje brali udział.

- Stop skazańcom i zesłańcom, i spadochroniarzom – krzyczała Wcisło przez megafon w stronę Kamińskiego.

Do wymiany zdań między kandydatami doszło na parkingu po telewizyjnej debacieMarta Wcisło

Ten żywiołowo z nią rozmawiał, stwierdził na koniec "Jeszcze Polska nie zginęła", i odszedł.

Kamiński był w latach 2019-23 ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Dostał się do Sejmu po ostatnich wyborach parlamentarnych. Miał ponad 44,1 tys. głosów. Stracił jednak mandat (razem z Maciejem Wąsikiem) po tym jak w grudniu 2023 roku sąd skazał go na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności w związku z operacją CBA w latach 2006-2007 (Kamiński był wtedy szefem CBA, a Wąsik jego zastępcą).

ZOBACZ TEŻ: "A co my niby mamy z tej Unii?". Lista korzyści w nowym spocie zachęcającym do głosowania

W styczniu 2024 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika. Ten ostatni startuje teraz w wyborach do europarlamentu z okręgu obejmującego woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, w Kamiński – właśnie z okręgu obejmującego Lubelszczyznę.

Jacek Saryusz-Wolski kandyduje jako "dwójka"

Natomiast z drugiego miejsca na liście PiS startuje tu absolutny weteran europarlamentu, zasiadający w nim nieprzerwanie od pierwszej "polskiej" kadencji w 2004 roku Jacek Saryusz-Wolski. To jeden z głównych negocjatorów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, później wieloletni filar PO w Brukseli. W 2017 roku został usunięty z Platformy Obywatelskiej po tym jak został kandydatem Polski (a były to czasy rządu Beaty Szydło) na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej, gdy o funkcję tę ubiegał się – w ramach kolejnej kadencji – Donald Tusk. Saryusz-Wolski od tamtej pory stał się zajadłym krytykiem Tuska i Platformy, związał się z PiS i zaczął zajmować coraz bardziej antyeuropejskie pozycje.

Na lubelskiej liście PiS znalazł się Jacek Saryusz-Wolski Rafał Guz/PAP

O mandat do europarlamentu z list PiS (z trzeciego miejsca) walczy też poseł Dariusz Stefaniuk, który w ostatnich wyborach parlamentarnych dostał ponad 29,7 tys. głosów. Na Wiejskiej zasiada od 2019 roku, wcześniej był prezydentem Białej Podlaskiej.

Na ostatnim miejscu na liście PiS znajduje się natomiast poseł Suwerennej Polski Jan Kanthak, który - startując również z tego samego miejsca – zdobył w wyborach parlamentarnych ponad 22 tys. głosów, co dało mu jeden z lepszych wyników na liście.

Patrząc na rezultat PiS w wyborach parlamentarnych można uznać, że partia ta jest bliska uzyskania na Lubelszczyźnie dwóch mandatów. W okręgu numer 6 (obejmuje m.in. Lublin) PiS dostało w październiku 45,48 proc. głosów, podczas gdy KO – 20,32 proc., natomiast w okręgu numer 7 (obejmuje m.in. Chełm) PiS miało 50,75 proc., a KO 17,4 proc.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Okręg nr 8 - kto kandyduje w województwie lubelskim [pełna lista]

Na liście KO posłowie Michał Krawczyk i Krzysztof Grabczuk

Listę KO na Lubelszczyźnie otwiera posłanka (od 2019 roku) Marta Wcisło. W zeszłorocznych wyborach parlamentarnych również startowała z pierwszego miejsca, uzyskując ponad 68,4 tys. głosów. Co było zdecydowanie najlepszym wynikiem na liście (startujący z drugiego miejsca poseł Michał Krawczyk miał ponad 12 tys.). Teraz Krawczyk (z czwartego miejsca) startuje też w eurowyborach. Na liście KO znajdziemy również m.in. byłego prezydenta Chełma, a od 2019 roku posła Krzysztofa Grabczuka (startuje z drugiej pozycji) czy też debiutującą w 2023 roku na Wiejskiej posłankę Małgorzatę Gromadzką.

Dobrego wyniku może się też spodziewać Trzecia Droga

W jesiennych wyborach parlamentarnych bardzo dobry wynik na Lubelszczyźnie osiągnęła Trzecia Droga, jedynie o kilka procent ustępując KO. A to oznacza, że do walki o mandat europosła aspiruje też jedynka tego ugrupowania, czyli przedsiębiorca z Zamościa Stanisław Ćwik.

Sławomir Ćwik jest liderem listy Trzeciej Drogi Marcin Obara/PAP

W wyborach parlamentarnych startował z drugiej pozycji. Poparło go ponad osiem tysięcy osób, co dało mu drugi wynik po liderze listy Wiesławie Różańskim z PSL, który dostał ponad 17 tys. głosów. Teraz Różański również startuje – z drugiego miejsca. Jako "trójka" walczy natomiast radna Edyta Lipniowiecka z Polski 2050, która bezskutecznie ubiegała się o fotel burmistrza Świdnika. Listę zamyka natomiast były marszałek województwa lubelskiego (w latach 2014-18), a obecnie radny sejmiku Sławomir Sosnowski z PSL.

Jednak zdobycie mandatu na Lubelszczyźnie bardzo utrudnia Trzeciej Drodze układ kandydatów z konkurencji. Ćwik raczej nie ma szans na prześcignięcie posłanki Marty Wcisło, więc mandat trzeba by zabrać PiS-owi. Ale duet Kamiński i Saryusz-Wolski wydaje się być bardzo mocny. Przed Ćwikiem bardzo trudne zadanie.

Była prezydent Chełma z Lewicy, kandydat na prezydenta RP z Konfederacji

Liderką listy Nowej Lewicy jest była prezydent Chełma (w latach 2006-2018) Agata Fisz. Z drugiego miejsca startuje poseł, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak, a z trzeciego - prawniczka Agnieszka Marcinkowska-Kozak.

Agata Fisz "jedynką" Nowej Lewicy Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

"Jedynką" Konfederacji jest natomiast były europoseł, prezes Ruchu Prawdziwa Europa Mirosław Piotrowski, który reprezentował region w PE w latach 2004-2019. Początkowo startował z list Ligi Polskich Rodzin, a później PiS. Delegację PiS opuścił kilka miesięcy po wyborach 2014 roku.

W 2020 roku chciał zostać prezydentem RP. Wywalczył ostatnie miejsce. Zdobył tylko 21 tys. głosów. W zeszłym roku kandydował też bezskutecznie do Senatu.

Mirosław Piotrowski otwiera listę Konfederacji. W 2020 roku startował w wyborach prezydenckich Paweł Supernak/PAP

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Nie jest prawdą, jakoby Maciej Wąsik otrzymał pismo z Kancelarii Sejmu, w którym poinformowano, że "musi złożyć w ciągu 14 dni rezygnację z mandatu posła na Sejm RP" - przekazała Kancelaria Sejmu w piątkowym komunikacie, nawiązując do wcześniejszego wpisu polityka PiS w tej sprawie.

Wąsik o "piśmie od marszałka Sejmu", które sobie zachowa. "Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem"

Wąsik o "piśmie od marszałka Sejmu", które sobie zachowa. "Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem"

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

Moje leczenie trwa i potrwa jeszcze kilka miesięcy - przekazała w piątek w mediach społecznościowych księżna Kate, która zmaga się z chorobą nowotworową. Jak dodała, "z niecierpliwością czeka na udział w paradzie urodzinowej króla w najbliższy weekend".

Księżna Kate o swoim stanie zdrowia

Księżna Kate o swoim stanie zdrowia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2024. Z tej okazji ukraińska federacja piłkarska przygotowała poruszającą kampanię, opowiadającą historię ukraińskich piłkarzy i ich rodzinnych miast, które "chciałyby gościć Euro, ale muszą walczyć o wolność".

"Nasze miasta bardzo chciałyby gościć Euro". Poruszająca kampania ukraińskiej federacji piłkarskiej

"Nasze miasta bardzo chciałyby gościć Euro". Poruszająca kampania ukraińskiej federacji piłkarskiej

Źródło:
TVN24 BiS

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

"Skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego. Żaden sąd tego nie kupi" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do sprawy posła Dariusza Mateckiego, który wyszedł w piątek przed świtem na dach Sejmu.

Tusk: skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego

Tusk: skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego

Źródło:
tvn24.pl

Kancelaria Sejmu opublikowała w piątek po południu zdjęcia z monitoringu, które przedstawiają posła klubu PiS Dariusza Mateckiego spacerującego po dachu budynku sejmowego. Na zarejestrowanych materiałach widać godzinę - było to około 3.30 przed świtem.

Poseł klubu PiS bladym świtem na dachu sejmowym. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

Poseł klubu PiS bladym świtem na dachu sejmowym. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

Źródło:
TVN24

Prezydent Rosji Władimir Putin "nie ma prawa" stawiać Ukrainie warunków zakończenia wojny - oświadczył w piątek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Dzień przed szczytem pokojowym w Szwajcarii rosyjski dyktator podał swoje warunki pokoju w Ukrainie. - To ultimatum, któremu nie można ufać - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przebywa we Włoszech na szczycie G7. Na oświadczenie Putina zareagowało także ukraińskie MSZ.

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Źródło:
PAP, Reuters

- Miarą sukcesu w polityce europejskiej jest skuteczność, a nie to, kto głośniej krzyczy. Ostatnie osiem lat polegało na tym, że było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden - mówił w "#BezKitu" minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka (KO).

Polityka PiS wobec UE? Szłapka: było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden

Polityka PiS wobec UE? Szłapka: było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden

Źródło:
TVN24

W ostatnim czasie Grecję nęka fala upałów. Służby skarżą się, że turyści przyjeżdżają nieprzygotowani i wyruszają na spacery bez nakryć głowy, podczas gdy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Ponieważ podczas wędrówek zmarło czworo zagranicznych turystów, a dwóch jest zaginionych, lokalne media ostrzegają przed tragicznymi skutkami upalnej pogody.

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Źródło:
PAP, The Independent, tvnmeteo.pl

Rada Naukowa Instytutu Studiów Politycznych PAN unieważniła doktorat Jackowi Bartosiakowi. W środowisku akademickim od ponad roku dyskutowano o prawdopodobieństwie popełnienia przez niego plagiatu. "Nie uniknąłem błędów, ale nie były one wynikiem działania nakierowanego na kradzież intelektualną" - napisał w oświadczeniu Bartosiak i zapowiedział dalsze kroki w tej sprawie.

Jacek Bartosiak stracił stopień doktora

Jacek Bartosiak stracił stopień doktora

Źródło:
PAP

Jeden z napastników popchnął narzeczoną Marcina Mizi, aż kobieta upadła i uderzyła głową w murek. Widziała, jak agresorzy kopią młodego piłkarza, widziała krew. Nie widziała nikogo, kto ruszyłby na pomoc jej partnerowi. Skatowany 28-latek zmarł w szpitalu.

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Źródło:
TVN24 / UWAGA! TVN

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Była minister finansów Teresa Czerwińska zeznawała w piątek przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Przyznała, że gdyby we wniosku dotyczącym zmiany planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości napisano, że 25 milionów złotych zostanie przekazane CBA, nie wydałaby pozytywnej opinii.

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Był styczeń, kiedy Ewa P., idąc na przełaj przez pole, potknęła się i zraniła w nogę. Wezwała pomoc. Jednak mimo że w poszukiwaniach uczestniczyło kilkaset osób (głównie policjantów), a 59-latka znajdowała się nieopodal przystanku komunikacji miejskiej, kobiety nie udało się znaleźć na czas. Zmarła. Policja zakończyła już postępowanie wyjaśniające, które miało zbadać, czy poszukiwania zostały przeprowadzone prawidłowo.

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

Źródło:
tvn24.pl

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Portal Politico sporządził listę 23 "najdziwniejszych" nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się między innymi cypryjski influencer, który nigdy nawet nie głosował, grecka rzeźniczka, rumuńska prorosyjska skandalistka i co najmniej kilka osób mających problemy z prawem. Na liście jest dwóch europosłów w Polski.

Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Źródło:
Politico, France 24, Balkan Insight, tvn24.pl

Po eurowyborach rozkład sił w parlamencie w Brukseli przesunął się w prawo, nadal jednak przewaga decyzyjna pozostała w rękach umiarkowanego centrum. Nie wiadomo jednak, czy ugrupowania skrajne, które dostały więcej mandatów, będą potrafiły się zjednoczyć i tej siły użyć. To może zależeć od wyniku wyborów we Francji czy od zdolności koalicyjnych AfD. Zdaniem Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z którym rozmawiał Michał Sznajder, przed Unią Europejską wyboista droga i trudniejszy okres w budowaniu konsensusu.

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Istnieje "realne zagrożenie", że Kraków utraci status miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - uważa miejski radny Łukasz Maślona. Wszystko przez budowę kładki na Wiśle, która ma połączyć zabytkowy Kazimierz z Ludwinowem. Obiekt - zdaniem części mieszkańców - jest przeskalowany i wpływa negatywnie na zabytkowy charakter okolicy, co może prowadzić do usunięcia wpisu do UNESCO. Władze Krakowa uważają, że protesty i obawy są "bezzasadne".

Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Źródło:
tvn24.pl

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał wcześniej jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowacka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy ministra Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP