Wybory do europarlamentu 2024. "Spadochroniarz" Mariusz Kamiński w starciu z lubelską posłanką Martą Wcisło

Źródło:
tvn24.pl
"Jedynki" w okręgu numer osiem: Marta Wcisło (KO), Mariusz Kamiński (PiS), Sławomir Ćwik (Trzecia Droga), Agata Fisz (Nowa Lewica), Mirosław Piotrowski (Konfederacja)
"Jedynki" w okręgu numer osiem: Marta Wcisło (KO), Mariusz Kamiński (PiS), Sławomir Ćwik (Trzecia Droga), Agata Fisz (Nowa Lewica), Mirosław Piotrowski (Konfederacja) TVN24
wideo 2/4
Pawła Popkowskiego 1

Swoich najbardziej kontrowersyjnych kandydatów: Wąsika, Obajtka i Kamińskiego PiS umieścił na jedynkach w okręgach, gdzie jest pewny dobrego wyniku. Pięć lat temu na Lubelszczyźnie partia Jarosława Kaczyńskiego zgarnęła dwa mandaty, a KO jeden. Ta sytuacja może się powtórzyć. Ale nie musi, bo sondaże dają jednak PiS mniej mandatów, więc gdzieś będą straty. Jedną z ofiar może być weteran europarlamentu, który kilka lat temu dokonał politycznej wolty.

Beata Mazurek, Elżbieta Kruk z PiS oraz Krzysztof Hetman z KO. To oni w 2019 roku wywalczyli mandaty w okręgu numer osiem. W tych wyborach obie panie nie startują, Hetman co prawda ubiega się o mandat, ale z list Trzeciej Drogi i w Wielkopolsce.

· Teraz do pojedynku stają – ułaskawiony przez prezydenta RP – "spadochroniarz" Mariusz Kamiński po stronie PiS oraz – zasiadająca od 2019 roku na Wiejskiej – posłanka z Lubelszczyzny Marta Wcisło po stronie KO.

· Biorąc pod uwagę wyniki poprzednich wyborów do europarlamentu, to oni mają największe szanse na mandaty. Gdyby PiS-owi udało się wywalczyć drugi bilet do Brukseli, dostanie go zapewne Jacek Saryusz-Wolski, jeden z najbardziej doświadczonych europosłów. Który kilka lat temu przeszedł na antyeuropejskie pozycje i związał się ze Zjednoczoną Prawicą.

Wybory do europarlamentu odbędą się w Polsce już 9 czerwca. Wybierzemy łącznie 53 europosłów. Z okręgu numer osiem, który obejmuje województwo lubelskie, kandyduje 70 osób.

Pięć lat temu zwyciężyli Beata Mazurek i Elżbieta Kruk z PiS oraz (wybrany z list KO, jako przedstawiciel PSL) Krzysztof Hetman – wszyscy związani z Lubelszczyzną.

Marta Wcisło jest "jedynką" na liście KO, Mariusz Kamiński - na liście PiS PAP

Beata Mazurek i Elżbieta Kruk nie kandydują

Beata Mazurek miała ponad 204 tys. głosów, Elżbieta Kruk - ponad 164 tys., a Krzysztof Hetman - blisko 106 tys. głosów. Z pierwszych miejsc na listach kandydowała Kruk oraz Hetman.

Mazurek była druga na liście. W listopadzie 2023 roku członkowie Parlamentu Europejskiego opowiedzieli się za uchyleniem jej mandatu. Była to odpowiedź na wniosek złożony przez Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów (chodziło o prowadzone przez sąd postępowania z zawiadomienia Rafała Gawła, założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych). W obecnych wyborach Beata Mazurek nie kandyduje. Tak samo zresztą jak Elżbieta Kruk.

Krzysztof Hetman na liście w Wielkopolsce

Z trójki zwycięzców z 2019 roku kandyduje jedynie Krzysztof Hetman. Jako "spadochroniarz" jest "jedynką" Trzeciej Drogi w okręgu obejmującym Wielkopolskę. Żeby kandydować, porzucił w maju stanowisko ministra rozwoju i technologii, które zajmował od grudnia zeszłego roku. Jesienią stracił mandat europosła po tym jak, kandydując z Trzeciej Drogi, wywalczył mandat posła.

Na jego miejsce do europarlamentu wszedł Włodzimierz Karpiński – były minister skarbu w latach 2013-15, a ówczesny sekretarz warszawskiego ratusza, który w lutym 2023 roku został zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzuty korupcyjne w związku z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów w Warszawie. Trafił do aresztu, z którego wyszedł po tym jak przyjął mandat europosła. Teraz nie kandyduje.

Marta Wcisło kontra Mariusz Kamiński

Można przypuszczać, że najbardziej zażarty bój o mandaty do europarlamentu rozegra się między lubelską posłanką Martą Wcisło – "jedynką" KO, a Mariuszem Kamińskim, który jako "spadochroniarz" kandyduje z pierwszego miejsca na liście PiS.

Do spięcia między kandydatami doszło zresztą 21 maja na parkingu w Lublinie po telewizyjnej debacie, w której oboje brali udział.

- Stop skazańcom i zesłańcom, i spadochroniarzom – krzyczała Wcisło przez megafon w stronę Kamińskiego.

Do wymiany zdań między kandydatami doszło na parkingu po telewizyjnej debacieMarta Wcisło

Ten żywiołowo z nią rozmawiał, stwierdził na koniec "Jeszcze Polska nie zginęła", i odszedł.

Kamiński był w latach 2019-23 ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Dostał się do Sejmu po ostatnich wyborach parlamentarnych. Miał ponad 44,1 tys. głosów. Stracił jednak mandat (razem z Maciejem Wąsikiem) po tym jak w grudniu 2023 roku sąd skazał go na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności w związku z operacją CBA w latach 2006-2007 (Kamiński był wtedy szefem CBA, a Wąsik jego zastępcą).

ZOBACZ TEŻ: "A co my niby mamy z tej Unii?". Lista korzyści w nowym spocie zachęcającym do głosowania

W styczniu 2024 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i Wąsika. Ten ostatni startuje teraz w wyborach do europarlamentu z okręgu obejmującego woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, w Kamiński – właśnie z okręgu obejmującego Lubelszczyznę.

Jacek Saryusz-Wolski kandyduje jako "dwójka"

Natomiast z drugiego miejsca na liście PiS startuje tu absolutny weteran europarlamentu, zasiadający w nim nieprzerwanie od pierwszej "polskiej" kadencji w 2004 roku Jacek Saryusz-Wolski. To jeden z głównych negocjatorów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, później wieloletni filar PO w Brukseli. W 2017 roku został usunięty z Platformy Obywatelskiej po tym jak został kandydatem Polski (a były to czasy rządu Beaty Szydło) na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej, gdy o funkcję tę ubiegał się – w ramach kolejnej kadencji – Donald Tusk. Saryusz-Wolski od tamtej pory stał się zajadłym krytykiem Tuska i Platformy, związał się z PiS i zaczął zajmować coraz bardziej antyeuropejskie pozycje.

Na lubelskiej liście PiS znalazł się Jacek Saryusz-Wolski Rafał Guz/PAP

O mandat do europarlamentu z list PiS (z trzeciego miejsca) walczy też poseł Dariusz Stefaniuk, który w ostatnich wyborach parlamentarnych dostał ponad 29,7 tys. głosów. Na Wiejskiej zasiada od 2019 roku, wcześniej był prezydentem Białej Podlaskiej.

Na ostatnim miejscu na liście PiS znajduje się natomiast poseł Suwerennej Polski Jan Kanthak, który - startując również z tego samego miejsca – zdobył w wyborach parlamentarnych ponad 22 tys. głosów, co dało mu jeden z lepszych wyników na liście.

Patrząc na rezultat PiS w wyborach parlamentarnych można uznać, że partia ta jest bliska uzyskania na Lubelszczyźnie dwóch mandatów. W okręgu numer 6 (obejmuje m.in. Lublin) PiS dostało w październiku 45,48 proc. głosów, podczas gdy KO – 20,32 proc., natomiast w okręgu numer 7 (obejmuje m.in. Chełm) PiS miało 50,75 proc., a KO 17,4 proc.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Okręg nr 8 - kto kandyduje w województwie lubelskim [pełna lista]

Na liście KO posłowie Michał Krawczyk i Krzysztof Grabczuk

Listę KO na Lubelszczyźnie otwiera posłanka (od 2019 roku) Marta Wcisło. W zeszłorocznych wyborach parlamentarnych również startowała z pierwszego miejsca, uzyskując ponad 68,4 tys. głosów. Co było zdecydowanie najlepszym wynikiem na liście (startujący z drugiego miejsca poseł Michał Krawczyk miał ponad 12 tys.). Teraz Krawczyk (z czwartego miejsca) startuje też w eurowyborach. Na liście KO znajdziemy również m.in. byłego prezydenta Chełma, a od 2019 roku posła Krzysztofa Grabczuka (startuje z drugiej pozycji) czy też debiutującą w 2023 roku na Wiejskiej posłankę Małgorzatę Gromadzką.

Dobrego wyniku może się też spodziewać Trzecia Droga

W jesiennych wyborach parlamentarnych bardzo dobry wynik na Lubelszczyźnie osiągnęła Trzecia Droga, jedynie o kilka procent ustępując KO. A to oznacza, że do walki o mandat europosła aspiruje też jedynka tego ugrupowania, czyli przedsiębiorca z Zamościa Stanisław Ćwik.

Sławomir Ćwik jest liderem listy Trzeciej Drogi Marcin Obara/PAP

W wyborach parlamentarnych startował z drugiej pozycji. Poparło go ponad osiem tysięcy osób, co dało mu drugi wynik po liderze listy Wiesławie Różańskim z PSL, który dostał ponad 17 tys. głosów. Teraz Różański również startuje – z drugiego miejsca. Jako "trójka" walczy natomiast radna Edyta Lipniowiecka z Polski 2050, która bezskutecznie ubiegała się o fotel burmistrza Świdnika. Listę zamyka natomiast były marszałek województwa lubelskiego (w latach 2014-18), a obecnie radny sejmiku Sławomir Sosnowski z PSL.

Jednak zdobycie mandatu na Lubelszczyźnie bardzo utrudnia Trzeciej Drodze układ kandydatów z konkurencji. Ćwik raczej nie ma szans na prześcignięcie posłanki Marty Wcisło, więc mandat trzeba by zabrać PiS-owi. Ale duet Kamiński i Saryusz-Wolski wydaje się być bardzo mocny. Przed Ćwikiem bardzo trudne zadanie.

Była prezydent Chełma z Lewicy, kandydat na prezydenta RP z Konfederacji

Liderką listy Nowej Lewicy jest była prezydent Chełma (w latach 2006-2018) Agata Fisz. Z drugiego miejsca startuje poseł, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak, a z trzeciego - prawniczka Agnieszka Marcinkowska-Kozak.

"Jedynką" Konfederacji jest natomiast były europoseł, prezes Ruchu Prawdziwa Europa Mirosław Piotrowski, który reprezentował region w PE w latach 2004-2019. Początkowo startował z list Ligi Polskich Rodzin, a później PiS. Delegację PiS opuścił kilka miesięcy po wyborach 2014 roku.

W 2020 roku chciał zostać prezydentem RP. Wywalczył ostatnie miejsce. Zdobył tylko 21 tys. głosów. W zeszłym roku kandydował też bezskutecznie do Senatu.

Mirosław Piotrowski otwiera listę Konfederacji. W 2020 roku startował w wyborach prezydenckich Paweł Supernak/PAP

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Proces Aleca Baldwina. Jest decyzja sądu

Proces Aleca Baldwina. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami i intensywnymi opadami deszczu na znacznym obszarze Polski. W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Jest i będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Jest i będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Przez Polskę przeszły burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem, powodując liczne zniszczenia. Strażacy interweniowali ponad 3000 razy. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim, gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Gwałtowne burze nawiedziły również między innymi województwa opolskie, śląskie i małopolskie.

Gwałtowna burza przeszła przez Tomaszów Mazowiecki, wiatr zerwał dach z centrum handlowego

Gwałtowna burza przeszła przez Tomaszów Mazowiecki, wiatr zerwał dach z centrum handlowego

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, oswiecim112.pl, oswiecim.naszemiasto.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 o poranku nad częścią kraju pojawią się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch województwach

Źródło:
tvnmeteo.pl

871 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Około 70 tysięcy żołnierzy Rosji zginęło i zostało rannych tylko w ciągu dwóch miesięcy - maja i czerwca. Brytyjski resort obrony w aktualizacji wywiadowczej oznajmił, że średnie dobowe liczby rosyjskich ofiar są najwyższe od początku inwazji. Kijów udokumentował zgony około 300 cywilów od min i zbiera dowody, które chce przedstawić Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosja nie rezygnuje z "mięsnych szturmów". Nigdy wcześniej nie traciła tylu żołnierzy

Rosja nie rezygnuje z "mięsnych szturmów". Nigdy wcześniej nie traciła tylu żołnierzy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Upadek rosyjskiej gospodarki nie jest jeszcze spektakularny, ale jest rzeczywisty. Strategia Zachodu działa. Jedyne, co musimy zrobić, to utrzymać kurs, naprawiając jednocześnie luki - podkreślał Radosław Sikorski, przemawiając w American Enterprise Institute. Szef MSZ mówił o mitach dotyczących Rosji i komentował słowa Donalda Trumpa w sprawie NATO.

Sikorski: jeśli to zrobimy, w ciągu 12-24 miesięcy Rosja dojdzie do ściany

Sikorski: jeśli to zrobimy, w ciągu 12-24 miesięcy Rosja dojdzie do ściany

Źródło:
PAP

Szef Pentagonu Lloyd Austin rozmawiał w piątek przez telefon z rosyjskim ministrem obrony Andriejem Biełousowem. Była to ich druga rozmowa telefoniczna w ciągu trzech tygodni - poinformowała rzeczniczka Pentagonu.

Kolejna rozmowa z szefem Pentagonu. "Zainicjowała Rosja"

Kolejna rozmowa z szefem Pentagonu. "Zainicjowała Rosja"

Źródło:
PAP

Trzy osoby zginęły w piątek w katastrofie samolotu pasażerskiego Suchoj Superjet 100 pod Moskwą. Ofiary to załoga, która miała odbywać lot testowy po generalnym remoncie maszyny.

Samolot pasażerski rozbił się pod Moskwą. "Podczas próby lądowania zniknął z radarów"

Samolot pasażerski rozbił się pod Moskwą. "Podczas próby lądowania zniknął z radarów"

Źródło:
PAP

Podczas kontroli granicznej we Frankfurcie nad Odrą niemiecka policja zatrzymała skazanego za morderstwo, który był poszukiwany na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania. Pochodzący z Turcji mężczyzna okazał polski paszport - podała w piątek agencja dpa.

Morderca schwytany na granicy z Niemcami. Okazał polski paszport

Morderca schwytany na granicy z Niemcami. Okazał polski paszport

Źródło:
PAP

Brytyjska policja przekazała nowe informacje w sprawie odnalezienia ludzkich szczątków w walizkach w okolicach jednego z mostów w Bristolu. Poinformowano, że prawdopodobnie należą one do dwóch mężczyzn. Poszukiwania mężczyzny, który walizki pozostawił, przeniosły się do Londynu. Opublikowano też jego zdjęcie.

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Co najmniej 21 uczniów i nauczycieli zginęło w piątek, kiedy zawaliła się część budynku szkoły Saint Academy w Busa Buji w Nigerii - poinformował lokalny Czerwony Krzyż. Kilkadziesiąt osób jest rannych.

Pisali egzaminy, budynek szkoły runął

Pisali egzaminy, budynek szkoły runął

Źródło:
PAP
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Sejm zgodził się na uchylenie immunitetów Marcina Romanowskiego i Mariusza Błaszczaka. W przypadku Romanowskiego wyrażono też zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Na lotnisku w Gdyni doszło do tragicznego wypadku wojskowego samolotu, w którym zginął pilot maszyny. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 lipca.

Kara dla posłów Tuska, niszczycielska burza, tragedia w czasie ćwiczeń. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 lipca

Kara dla posłów Tuska, niszczycielska burza, tragedia w czasie ćwiczeń. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 13 lipca

Źródło:
tvn24.pl

- Zginął pilot bardzo doświadczony, jeden z najbardziej doświadczonych w światowym lotnictwie na tym typie samolotu - stwierdził na antenie TVN24 ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński, mówiąc o piątkowej katastrofie samolotu wojskowego w Gdyni. Jak dodał, "w każdej katastrofie lotniczej są trzy elementy: pogoda, człowiek, maszyna".

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

Źródło:
TVN24

Romach Giertych przekazał, że "przyjmuje z pokorą karę" nałożoną na niego za absencję podczas głosowania w sprawie dekryminalizacji pomocy w aborcji. Projekt ustawy określił jednak "niechlujnym, nierozsądnym". W "#BezKitu" odpowiedziała mu posłanka KO Kinga Gajewska. O projekcie ustawy oraz wyniku głosowania mówili także Krzysztof Ciecióra (PiS) oraz ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica).

Giertych "przyjmuje karę z pokorą". Odpowiada posłanka KO

Giertych "przyjmuje karę z pokorą". Odpowiada posłanka KO

Źródło:
TVN24, PAP

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24

Malwina Galas, Bartosz Gers i Mateusz Piszczatowski zostali laureatami konkursu "Młode Concilium", współorganizowanego przez Fundację Collegium Civitas. Ich prace opowiadały o demokracji przyszłości. - Najdłuższe było szukanie materiału - przyznała zdobywczyni pierwszego miejsca. Galas przyznała, że w temacie, który opisała, odnalazła "pasję".

"Znalazłam w tym pasję". Znamy laureatów konkursu "Młode Concilium"

"Znalazłam w tym pasję". Znamy laureatów konkursu "Młode Concilium"

Źródło:
tvn24.pl

"To nie było zwykłe głosowanie. Poseł Krzysztof Grabczuk w szpitalu - jest usprawiedliwiony. Posłowie Roman Giertych i Waldemar Sługocki zostaną zawieszeni w klubie poselskim i pozbawieni funkcji (wiceprzewodniczącego klubu i wiceministra)" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych po głosowaniu w sprawie projektu aborcyjnego.

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

Źródło:
tvn24.pl

Czynności, w których udział brali funkcjonariusze ABW w związku z zatrzymaniem księdza Michała O., były realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy, z poszanowaniem godności zatrzymanego oraz praw człowieka - napisał w piątek w oświadczeniu płk Rafał Syrysko, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Zatrzymanie księdza O. Szef ABW wydał oświadczenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Tomasz Szatkowski miał wszystkie dopuszczenia konieczne do tego, żeby sprawować funkcję naszego przedstawiciela w Sojuszu Północnoatlantyckim i sprawował ją przez całe lata - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do informacji na temat Szatkowskiego przedstawionych przez premiera Donalda Tuska. Służby specjalne miały mieć zastrzeżenia do Szatkowskiego już w czasach, gdy rządził PiS, ale miały zataić to przed ABW. Duda powiedział, że "o żadnych zastrzeżeniach" wobec Szatkowskiego "nic nie wie".

"Jest po prostu pomawiany". Andrzej Duda broni Tomasza Szatkowskiego

"Jest po prostu pomawiany". Andrzej Duda broni Tomasza Szatkowskiego

Źródło:
PAP

Po poniedziałkowym ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt z wywiadem wojskowym w Kijowie skontaktował się rosyjski pilot. Przekazał dane, które pomogły zidentyfikować 30 dowódców z rosyjskiej dywizji ciężkich bombowców - pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie.

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

"Był wstrząśnięty atakiem na szpital". Pilot rosyjskiego bombowca miał przekazać Ukrainie dane

Źródło:
PAP

W okolicy Burgas w Bułgarii doszło do wypadku mikrobusu, którym podróżowali polscy i rosyjscy turyści. Ośmioro poszkodowanych trafiło do szpitala. Po przejściu badań troje turystów opuściło placówkę. Życiu pozostałych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wypadek mikrobusu z polskimi turystami w Bułgarii

Wypadek mikrobusu z polskimi turystami w Bułgarii

Źródło:
PAP

- Oglądając te filmiki, myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich-Dołach - przekazano na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. "Wspaniały żołnierz, mąż i ojciec. Człowiek, który Ojczyźnie oddał to, co najważniejsze" - napisał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Źródło:
TVN24

Podczas ćwiczeń lotniczych na lotnisku Gdynia Babie Doły w piątek doszło do wypadku samolotu. Pilot maszyny nie żyje - przekazał inspektor sił powietrznych gen. Ireneusz Nowak. Nie podjął próby katapultowania się. Pilot przygotowywał się do sobotnich pokazów z okazji 30-lecia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w związku z wypadkiem obchody zostały odwołane. Loty na maszynach M-346 Bielik zostały wstrzymane.

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, RMF FM

Na lotnisku w Gdyni rozbił się samolot Wojska Polskiego. M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska i stanął w płomieniach. Publikujemy nagranie z momentu rozbicia się maszyny, otrzymane na Kontakt 24.

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Źródło:
TVN24/PAP

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

Ponad połowa Polaków zdecydowanie deklaruje, że wzięłaby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. Największy odsetek badanych (31,4 proc.) oddałby w nich swój głos na Koalicję Obywatelską.

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

Sejm nie uchwalił w piątek nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Lewica już zapowiedziała, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu ponownie złoży projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie. - Będziemy go składać do skutku - zadeklarowała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Ogłoszono tytuły filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursowej szesnastce są między innymi "Zielona granica" Agnieszki Holland, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Wrooklyn Zoo" Krzysztofa Skoniecznego oraz "Simona Kossak" Adriana Panka.

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

Źródło:
tvn24.pl

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival, największe wydarzenie muzyczne tego lata. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. Czego możemy się spodziewać?

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
TVN24

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl